притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Појадок за секоја жена која сака да ослабе

Појадок за секоја жена која сака да ослабе

Овој рецепт го користат и голем број манекенки пред некој важен настап, кога е потребно да имаат совршено рамен стомак. Смесата е здрава, па може било кој да ја користи без штетни последици по здравјето. Најдобро е да се консумира наутро. Ќе се чувствувате многу подобро, а ќе го намалите салото од стомакот. 300 мл кефир 7 суви сливи 2 лажици овесни

Прекумерната тежина го забрзува стареењето на мозокот

Прекумерната тежина го забрзува стареењето на мозокот

CAPTION : Members of health walk around Nauru airport. Зголеменото количество масти во телото го забрзува стареењето на мозокот, посочува научен труд на Државниот универзитет на Ајова, од САД. Претходни истражувања веќе ја имаат потврдено врската меѓу претераната тежина кај луѓето на средна и поодмината возраст и намалената способност за размислување,

Здраво гориво за динамични денови

Здраво гориво за динамични денови

Ако сте уште еден од милионите љубители на слатката храна, како што се чоколадото, вафлите и палачинките, тогаш знаете дека истите задоволства негативно  делуваат на здравјето и можат да доведат до непосакувано зголемување на телесната тежина. Во свет кој честопати наликува на трка со времето, понекогаш сѐ што сакате е да посегнете по некој вкусен

Научниците откриваат: Еден витамин може да го намали штетното дејство на загадениот воздух

Научниците откриваат: Еден витамин може да го намали штетното дејство на загадениот воздух

Постојано пишуваме за загадениот воздух во Скопје. Очекуваме решенија, бараме нови мерки, но надлежните велат потребно е време за тоа. Според податоците на Светската здравствена организација, повеќе од 90% од светската популација живеат во подрачја каде загаденоста на воздухот ја преминува барем најдолната граница. Од друга страна пак, научниците и

Експерт за фитнес и нутриционизам советува: Како да ги храните децата поздраво?

Експерт за фитнес и нутриционизам советува: Како да ги храните децата поздраво?

Експерт за фитнес и нутриционизам советува: Како да ги храните децата поздраво? Секој родител сака неговото дете да се храни здраво, а почетокот на остварувањето на оваа цел е стекнувањето на здрави прехранбени навики. Доктор Ентони Балдузи од Fit Father Project и Fit Mother Project, експерт за фитнес и нутриционизам, споделува неколку совети како

Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол? Ако ја вклучите во редовната исхрана, телото ќе ви биде благодарно. Нутриционистите препорачуваат една лажичка на ден како додаток во оброците и за краток временски период ќе забележите подобрување на здравјето

Проблеми за Бикот и многу љубов за Јарецот – Дневен хороскоп (18.01.2020)

Проблеми за Бикот и многу љубов за Јарецот – Дневен хороскоп (18.01.2020)

ИЗВОР Скопје24 | јануари 18, 2020 Овен (21.03 – 20.04) Денот не е поволен за експериментирање, па затоа седете си мирни. Ќе се чувствувате како да стоите казнети во ќоше. Но тоа чувство брзо ќе исчезне. Во љубовта се е во најдобар ред. Бик (21.04 – 21.05) Ќе имате приватни проблеми, па деловните воопшто нема ни да ве интересираат. Родителите и семејството

Ова е одлично за секое утро

Ова е одлично за секое утро

Одлучете вие кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за закрепнување. Ова смуди е вистинска витаминска бомба и речиси веднаш ќе ја поттикне вашата енергија на повисоко ниво, благодарение на хранливото богатство на состојките од кои е направено. Потребно е: 3 портокали, половина

Особено е важен ако имате над 50: Недоволното внесување на овој минерал го зголемува ризикот од прерана смрт

Особено е важен ако имате над 50: Недоволното внесување на овој минерал го зголемува ризикот од прерана смрт

За да го заштитите вашето тело од болести, особено треба да внимавате на исхраната и на внесувањето на неколку минерали. Според последното истражување, недоволното внесување на магнезиум во организмот, значително го зголемува ризикот од срцеви и од мозочни удари. Оваа супстанца игра важна улога во организмот. Научниците откриле дека нарушеното здравје

ВАША ОРДИНАЦИЈА: Одржување на оралната хигиена

ВАША ОРДИНАЦИЈА: Одржување на оралната хигиена

Д-р Ели Андонова, сопственик на ПЗУ „Дорабела естетик“ Иако навидум наивна процедура,  редовното миење на забите е особено важен дел од оралната хигиена  на секој поединец. Редовното и детално чистење на забалото овозможува здрава средина, а со тоа превенција од појава на болести на забите  нивниот потпорен апарат (гингивата, коската и околното ткиво)