притисни ентер »

Топ вести

Здравје

За да бидете среќни, постигнете баланс во животот

За да бидете среќни, постигнете баланс во животот

Дали понекогаш чувствувате дека имате премногу обврски но немате доволно време за лични задоволства? Ако е така, не сте сами. Денес секој човек има големи одговорности, се грижи за семејството, работата, домот и сето тоа влијае на неговото расположение, односно често се чувствува изморено и во недостиг на слободно време. За да можете да бидете среќни

Пиете кафе пред појадокот? Еве што се случува тогаш со вашиот организам

Пиете кафе пред појадокот? Еве што се случува тогаш со вашиот организам

Кафето е омилениот напиток ширум светот и секако, неизоставен дел од будењето на многу луѓе. Иако кафето содржи разни антиоксиданси, неговите здравствени придобивки се поништуваат ако го пиете погрешно, односно доколку се консумира на празен желудник. Зголемување на нивото на желудочна киселина Кафето на празен желудник го зголемува излачувањето на

ТРЕВАР ОД БОСНА ГО „3AПAЛИЛ БАЛКАНОТ“: За 40. дена лekува хeпaтитис, циpoза, рak и тумopи…

ТРЕВАР ОД БОСНА ГО „3AПAЛИЛ БАЛКАНОТ“: За 40. дена лekува хeпaтитис, циpoза, рak и тумopи…

Секој што се претставува себеси како леkaр, дури и ‘народен’ – што и да е тоа – мора да снocи одговорнocт. Нe можам да ги земам пapите, да му дадам лek и да прekинам со таа приказна. Се боpaм со пaциeнтите до kpај, нe ги изневеpyвам и нe ги ocтавам на цeдилo. Нe се жaлaм кога ќе ме одвeдaт од ручек, ќе го пpeкинат одморот или кога ќе им бдeaм над глава

За да не се чувствувате уморно, редовно внесувајте витамини и минерали

За да не се чувствувате уморно, редовно внесувајте витамини и минерали

Ако не внимавате што јадете, подготовете се за жестока борба со заморот. Храната која јадеме содржи одредени витамини и минерали кои можат да влијаат на способноста да имаме доволно енергија во текот на целиот ден. Железото на пример пренесува кислород од црвенитее клетки до нашите мускули, а можете да го најдете во блитвата, спанаќот, сусамовото семе

Ова го ЈАДЕШ ПРЕД СПИЕЊЕ, и немаш гајле до сабајле

Ова го ЈАДЕШ ПРЕД СПИЕЊЕ, и немаш гајле до сабајле

Очигледно дека оброците во доцните часови и не се толку многу лоши, секако доколку знаете да ги изберете точните намирници. Научниците велат дека намирниците може да ви помогнат да ослабнете додека ги јадете доцна навечер, затоа што тие тогаш ги топат килограмите. Експерти од Универзитетот на Флорида тврдат дека 30 грама протеини 30 минути пред спиење

Ослободете се од темните кругови под очите со едноставен трик

Ослободете се од темните кругови под очите со едноставен трик

Штотуку се разбудивте и не ви се допаѓа погледот во огледало. Темните подочници се доказ за недоволното спиње по бурно помината ноќ. За ова постои многу едноставен трик со сода бикарбона. Имено покрај примената во прехранбената индустрија и кујната, може да се користи како додаток во многу препарати за хигиена и нега на лицето и кожата. Таа еден од

Колку зимницата е добра за вашето здравје?

Колку зимницата е добра за вашето здравје?

По навика македонските семејства секоја есен се растрчани, активни се во подготовката на зимница и “кралот“ нејзини-ајварот.По навика се прават секакви зимници, да се помине зимата ( иако во малопродажба имате се`)без при тоа да се размисли какво е влијанието на ајварот и зимницата на здравјето.Ако ве интересира кои се предностите на сите видови зимници,

Потопени бадеми лекуваат: холестерол, притисок, дебелина, коски и зглобови

Потопени бадеми лекуваат: холестерол, притисок, дебелина, коски и зглобови

Бадемите се многу вкусни, но истовремено здрави и богати со витамини Е, цинк, магнезиум и калциум… Традиционалната народна медицина вели дека е многу важно за бадемите преку ноќ да се потопуваат во вода, а потоа наутро да се изедат излупени. Бадемите содржат инхибитор на ензимите (молекула која се врзува за ензимите и ја намалува нивната активност),

Жени, па не ставајте паста за заби во вашата вагина, таа нема заби.

Жени, па не ставајте паста за заби во вашата вагина, таа нема заби.

Гинекологот д-р Ванеса Мекеј неодамна го нападна новиот тренд поради кој жените ставаат паста за заби во вагината со цел таа да стане потесна. Пастата нанесена во внатрешноста на вагината не само што е непријатна туку може да ја уништи природната флора на вагината и да доведе до бактериски инфекции или појава на кандида. Пастата за забите е многу силна

ОВА Е ПPИЧИHAТА ЗА CО3ДABАЊE PAK: Доkтоpите кои ја открија таjната се пpонаjдени mpтBи

ОВА Е ПPИЧИHAТА ЗА CО3ДABАЊE PAK: Доkтоpите кои ја открија таjната се пpонаjдени mpтBи

Станува очигледно дека сите холистички доктори кои се уб иени дознале преку своите истражувања дека енземскиот протеин намерно се додава во вакцините за да се преполови светската популација. Тоа би значело дека на сите нас ни е вбр изган ензим за намалување на имунитет, кој произведува клетки на рак и вируси, а само човек со најдобри гени ќе преживее