притисни ентер »

Топ вести

Наука

СОЗДАДЕН ПРОТОТИП НА ПАМЕТНИ ЛЕЌИ ЗА ОЧИ: Тие се минијатурен дисплеј кој можете да го носите во oкoтo

СОЗДАДЕН ПРОТОТИП НА ПАМЕТНИ ЛЕЌИ ЗА ОЧИ: Тие се минијатурен дисплеј кој можете да го носите во oкoтo

Стартапот „Моџо вижн“ откри работен прототип на првите вистински паметни контактни леќи. Паметните леќи во суштина се минијатурен дисплеј кој можете да го носите во oкoтo. Компанијата вели дека леќите би можеле да даваат насоки, резултати од натпревари или дури и гледање во темница. – Луѓето не можат да видат дека ги носите, па сакаме интеракцијата

Ford ќе ги предупредува возачите за несреќи и опасности на патот

Ford ќе ги предупредува возачите за несреќи и опасности на патот

Има многу случаи кога сознанието за тоа што има „зад аголот“ може да биде многу корисно за возачите, па дури и да им го спаси животот. Благодарение на новата технологија на Ford за поврзаност на автомобилите, ова сега ќе биде можно. Податоците за локални опасности се значаен чекор на патот кон поврзана сообраќајна инфраструктура, помагајќи им на возачите

„Роскосмос“ пронајде начин да ја блокира работата на шпионските сателити

„Роскосмос“ пронајде начин да ја блокира работата на шпионските сателити

Експертите на државната корпорација „Роскосмос“ предлагаат од Земјата да се неутрализираат сигналите што ги емитираат странските шпионски сателити. Тоа е начинот да се скрие доверливата активност на територијата на Русија од оперативното набљудување на „орбиталните шпиони“. „Во временскиот интервал кога заштитениот реон ќе се најде во зоната на набљудување

Штетните токсини од воздухот влијаеле врз еволуцијата?

Штетните токсини од воздухот влијаеле врз еволуцијата?

Под наслов „Загаденост на воздухот, еволуција и судбината на милијарди лица“, „Њујорк тајмс“ објави статија во која се разгледува прашањето за отпорноста што некои луѓе ја поседуваат против овој модерен напад. Авторите тврдат дека токсините што се наоѓаат во воздухот се штетни до таа мера што можеле да влијаат врз еволуцијата на луѓето. Пожарите во

Еден од пет смртни случаи во светот е поради сепса

Еден од пет смртни случаи во светот е поради сепса

Еден од пет смртни случаи во светот е предизвикан од сепса или познато како труење на крвта, покажуваат сеопфатни анализи направени на Универзитетот во Вашингтон. Извештајот покажува дека 11 милиони луѓе годишно умираат од сепса, што е поголем број од тие што умираат од рак. Истражувачите рекле дека големите бројки биле двојно повисоки во претходните

Европа ја лансираше „Ариана Пет“ во вселената

Европа ја лансираше „Ариана Пет“ во вселената

Европската вселенска агенција од Куру, Француска Гвајана во четвртокот ја лансираше ракетата „Ариана Пет“ во вселената. Ова е прво лансирање во вселената за 2020 година, а со „Ариана Пет“ се пренесуваат два телекомуникациски сателити, Конект и ГСАТ-30, во нивните планирани трансфер орбити. Платформата „Спејсбас Нео“ е резултат на европска соработка

Контактните леќи можеби ќе бидат дисплеи на иднината

Контактните леќи можеби ќе бидат дисплеи на иднината

Компанијата од Калифорнија, Mojo Vision се специјализираше за развој на производи од тн. „невидливо компјутерство“. Нивниот производ, кој го развиваат веќе неколку години го нарекуваат „први навистина паметни котактни леќи“. Во прашање е истражување кое засега дојде до ниво на првите физички прототипи, но сите анализи се уште се извршуваат во VR апликацијата,

Богатите луѓе живеат 10 години подолго од сиромашните

Богатите луѓе живеат 10 години подолго од сиромашните

Богатите луѓе имаат речиси една деценија подолг животен век, покажуваат нови истражувања. Истражување спроведено од Универзитетскиот колеџ во Лондон покажа дека оние што се најбогати имаат тенденција да живеат многу подолго без болести и хендикеп од оние што се најсиромашни. Истражувањето било објавено во списанието „Журнал оф геронтолоџи“, а експертите

Lexus го претстави својот прв електричен модел

Lexus го претстави својот прв електричен модел

Lexus ја лансираше својата прва верзија на целосно електричен автомобил, UX 300e со автономија од околу 300 километри. Од Lexus објавија дека UX 300e ќе биде SUV, целосно електричен автомобил кој ќе потсетува на Volvo XC40 Recharge. Во Кина се очекува уште во текот на 2020 година, а во Европа треба да стигне во јануари 2021 година. UX 300e ќе има литиум-јонска

Збогум на колоноскопија: Отсега со капсули ќе се прави снимка на цревата

Збогум на колоноскопија: Отсега со капсули ќе се прави снимка на цревата

Одобрена во Бразил пред скоро четири години, капсулата на дебелото црево конечно почнува да станува популарна и достапна во лабораториите и центрите за дијагностика. Капсулата служи како алтернатива на традиционалната колоноскопија, каде жичената камера се воведува преку анусот и се води низ целото црево. „Новата технологија е помалку инвазивна и не