притисни ентер »

Топ вести

Технологија

Дали 64 гигабајти му се доволни на вашиот паметен телефон?

Дали 64 гигабајти му се доволни на вашиот паметен телефон?

Просторот за складирање кај телефоните станува се побитен, всушност апликациите со секој нов аптејт стануваат се потешки, исто така и игрите а да не зборуваме за фотографиите и видео фајловите кои телефоните ги прават. Доколку на сето тоа се додадат и филмовите, сериите и песните кои сакате да ги имате во секој момент на располагање не е ни чудо што

Додадена опција за директни пораки на фотографиите во Google Photos

Додадена опција за директни пораки на фотографиите во Google Photos

Google Photos е одличен начин да зачувате неограничен број на фотографии и секогаш да имате пристап до нив без разлика каде се наоѓате. Компанијата постојано тестира нови функции и сега е подготвена со новото ажурирање на мобилната апликација. Најинтересно подобрување е опцијата за додавање директни пораки на фотографиите во Google Photos. Идејата

iPhone моделите во 2021. година нема да имаат ниту еден порт

iPhone моделите во 2021. година нема да имаат ниту еден порт

Тврдењето на реномираниот аналитичар за Apple, Минг-Чи Куо предвидува дека за две години, актуелните модели на iPhone нема да имаат ниту еден порт. Поточно, според овој аналитичар, моделите на Apple, кои ќе бидат претставени во 2021 година, ќе обезбедат комплетно безжично искуство. Ако може да се верува во оваа информација, тоа би било огромна промена

Microsoft пушта две нови Xbox конзоли во 2020 година?

Microsoft пушта две нови Xbox конзоли во 2020 година?

Во јуни, Microsoft го објави нивниот проект Scarlett – следната генерација на Xbox, за која компанијата рече дека „ќе ја подигне летвата за моќност, брзина и продуктивност на конзолите“. Она што тие не го спомнаа е дека тие, исто така, работат на поевтина, без диск верзија на Scarlett, со кодно име Lockhart. Информациите доаѓаат од четири лица, информирани

Snapdragon 865 ветува подобрувања во камерата, гејмингот и 5G

Snapdragon 865 ветува подобрувања во камерата, гејмингот и 5G

Qualcomm веќе откри како ќе се нарекува новиот чипсет од висока класа на компанијата, но вчера сподели повеќе детали за неговите можности. Snapdragon 865 ќе се користи во следниот бран топ-смартфони со Android, што ќе ги видиме следната година, а подобрувањата во однос на Snapdragon 855 се многу, кои влијаат на области како што се перформанси, AI,

Поради заштита на младите од реклами со алкохол, задолжително е внесување на возраста на Инстаграм

Поради заштита на младите од реклами со алкохол, задолжително е внесување на возраста на Инстаграм

Компанијата Фејсбук соопшти дека нејзината апликација Инстаграм ќе бара податоци за возраста од сите нови корисници, со цел да понуди нови мерки за безбедност за младите корисници Досега, освен во ограничени околности, Инстаграм од своите милијарда корисници бараше да се изјаснат дали имаат најмалку 13 години. Инстаграм објави дека огласувачите не

Новиот Samsung смартфон на преклоп ќе биде многу поевтин од Fold

Новиот Samsung смартфон на преклоп ќе биде многу поевтин од Fold

Технолошката компанија Samsung веќе работи на нов телефон на преклоп кој ќе биде претставен во февруари, 2010 година.. Се очекува овој модел да биде многу поевтин од моделот Galaxy Fold. Извори блиски до јужнокорејската компанија за „The Korea Herald“ рекоа дека смартфонот ќе има „шарка“ слична на онаа што ја има неодамна претставениот Motorola Razr,

Android го поправа авионскиот режим: Нема повеќе исклучување на безжичните слушалки

Android го поправа авионскиот режим: Нема повеќе исклучување на безжичните слушалки

Вашиот авион се подготвува да полета, а стјуардесата последен пат ве предупредува да ги исклучите сите електронски уреди. Го вклучувате авионскиот режим на вашиот смартфон и музиката во вашите безжични слушалки престанува да се репродуцира. Што се случува? Едноставно, авионскиот режим (Airplane mode) го исклучува Bluetooth радиото на вашиот телефон

Samsung Galaxy S10 Lite и Note10 Lite добија Bluetooth сертификат

Samsung Galaxy S10 Lite и Note10 Lite добија Bluetooth сертификат

Неодамна се појавија рендери за Galaxy A81 и A91 моделите, за кои се очекува дека ќе бидат објавени како Note10 Lite и S10 Lite на некои пазари. Засега нема официјални информации за овие телефони од самата компанија Samsung, но само што добија Bluetooth SIG сертификат, што сугерира дека наскоро ќе бидат објавени. Galaxy S10 Lite е прикажан со број

Норвешките ученици наскоро без мобилки – Детокс од виртуелниот свет

Норвешките ученици наскоро без мобилки – Детокс од виртуелниот свет

Покрај забраната за мобилни телефони во училиштата, општинските власти на Ставангер, град во Норвешка, планираат да им го одземат на учениците и индивидуалниот пристап до компјутерите. Повеќето градски советници ја поддржаа оваа идеја, истакнувајќи дека на овој начин на децата треба да им се дозволи „детокс“ од виртуелниот свет. Планирано е учениците