притисни ентер »

Топ вести

Hi-Tech

Прв рендер од Samsung Galaxy S10 Lite открива екстра тенка рамка

Прв рендер од Samsung Galaxy S10 Lite открива екстра тенка рамка

Samsung Galaxy S10 Lite можеби ќе има за нијанса послаби компоненти од неговиот помоќен брат, но барем нема да има никакви забелешки за дизајнот кој судејќи според првиот неофицијален рендер изгледа фантастично. Според прикажаната слика Samsung Galaxy S10 Lite ќе има екстра тенка рамка за максимална искористеност на предната површина. Тука ќе биде

Инстаграм воведе нова опција - сигурно ќе ви се допадне

Инстаграм воведе нова опција - сигурно ќе ви се допадне

Пет години откако Фејсбук месинџер го „ископира“ Ватсап“ и лансираше гласовни пораки, сега таа опција ја нуди и Инстаграм, кој е во сопственост на Фејсбук. Корисниците сега можат да го држат копчето за микрофон за да снимат куса гласовна порака, која во четот се појавува како аудио бран, која примачот може да ја преслуша кога ќе посака, пренесува Б92

Човештвото по втор пат во историјата го напуштило сончевиот систем: "Voyager 2" влегол во меѓуѕвездениот простор

Човештвото по втор пат во историјата го напуштило сончевиот систем: "Voyager 2" влегол во меѓуѕвездениот простор

Сондата "Voyager 2", лансирана од Земјата во 1977-ма година, станала вториот предмет направен од човечка рака кој го напуштил Сончевиот систем. И покрај тоа што е пратена 16 дена пред "Voyager 1", нашиот систем го напуштила шест години подоцна, бидејќи имала подолга траекторија. Втор пат во историјата, еден објект кој е дело на човечка рака, успеал

Кина ја блокира продажбата и увозот на повеќето модели на iPhone

Кина ја блокира продажбата и увозот на повеќето модели на iPhone

Кина ја блокираше продажбата и увозот на повеќето модели на iPhone. Судот пресуди на барање на производителот на чипови кој се жалел на прекршување на патентот. Судиите пресудиле дека четирите кинески подружници на "Apple" мора веднаш да престанат со кршење на двата патента од Qualcomm Inc. Значи, гигантот нема да може да увезува и продава модели на

„Google“: Надворешни програмери имале пристап до податоците на 52 милиони корисници

„Google“: Надворешни програмери имале пристап до податоците на 52 милиони корисници

Службеници на американската корпорација „Google“ открија недостаток во софтверот, поради кој странични програмери имале пристап до податоците на 52,5 милиони корисници на социјалната мрежа „Google Plus“, се вели во изјавата од раководството на интернет пребарувач. Овој недостаток бил содржан во обновениот софтвер објавен во ноември. Бил отстранет една

Xiaomi ќе лансира Play смартфон за помладата генерација

Xiaomi ќе лансира Play смартфон за помладата генерација

Xiaomi оваа празнична сезона нема да одмара, напротив планира неколку нови модели насочени кон конкретни демографски групи. Меѓу нив најверојатно ќе биде нов гејминг смартфон засега наречен Xiaomi Play кој ќе биде наменет за помладата генерација со пониска цена. Xiaomi Play се очекува официјално да пристигне на 24 декември кога се прославува Божиќ

Сондата „Инсајт“ ги сними првите звуци на Марс

Сондата „Инсајт“ ги сними првите звуци на Марс

Научниците од НАСА објавија звучен запис на треперење што неодамна го забележа новата платформа Инсајт. Звукот што се слуша е снимен со помош на Инсајт сензорот од 1 декември и е предизвикан од вибрациите што ги создава ветрот на Марс. Брзината на ветрот е, според научниците, од 16 до 24 километри на час. Инсајт, по шестомесечно патување, на 26 октомври

Huawei го претстави моделот Enjoy 9 со Snapdragon чипсет

Huawei го претстави моделот Enjoy 9 со Snapdragon чипсет

Huawei само што го претстави Enjoy 9 – нешто послаба варијанта на Enjoy 9 Plus моделот, кој во Кина е достапен уште од октомври. Huawei Enjoy 9 има 6.26-инчен 1520 x 720p IPS LCD екран, 13MP f/1.8 + 2MP f/2.4 depth камери на задната страна и 8MP f/2.0 предна камера. Купувачите можат да се одлучат за 3GB + 32GB ili 4GB + 64GB варијанта. Двата модела

McLaren OnePlus 6T – 10GB RAM и уште побрзо полнење

McLaren OnePlus 6T – 10GB RAM и уште побрзо полнење

Денес McLaren и OnePlus објавија нова соработка и го открија првиот резултат од неа. Тоа е специјална верзија на познатиот OnePlus 6T вклучувајќи портокалов акцент на стаклениот заден панел кој се здобил и со текстура на јаглеродни влакна. Другите промени во однос на стандардното издание на OnePlus 6T вклучуваат 10GB RAM (меморијата за апликации е

Кинезите го лансираа првиот ровер кој ќе слета на “темната страна” на Месечината

Кинезите го лансираа првиот ровер кој ќе слета на “темната страна” на Месечината

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) успешно го лансираа првиот ровер кој ќе ја истражува темната страна на Месечината. Станува збор за лансирање на роверот Chang’e-4, кој ќе слета во кратер широк 180 километри. Целта е да се истражува содржината на камењата и прашината во областа каде ќе слета. За оваа мисија Кинеската вселенска агенција