притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Произведен 500.000-тиот Fiat Tipo

Произведен 500.000-тиот Fiat Tipo

500.000- тиот автомобил Fiat Tipo, е произведен како специјално јубилејно издание Tipo Sport во изведба со 5 врати, опремен со мотор 1.6 Multijet DCT со 120 КС, во фабриката во Бурса, Турција. Доминира со впечатлива Passion црвена боја на каросеријата, во комбинација со контрастниот црн покрив и новиот амбиент на внатрешност Total Black. Ова достигнување

Ауди останува верен на дизел моторите

Ауди останува верен на дизел моторите

Новиот SQ5 TDI има 3.0 мотор со 347 Кс и 700 Нм , кој во хибрисна верзија со 48 волтна варијанта со електричен компресор, има импозантна сила. Се појави во зелена , еколошка боја , што е порака од производителот дека возилото гио задоволува сите стандарди за издувните гасови. Овој нов производ на Ауди достигнува брзина од 0-100км/час за 5,1 секунди

Илон Маск: Автомобилите на Teslа годинава ќе станат целосно автономни!

Илон Маск: Автомобилите на Teslа годинава ќе станат целосно автономни!

Автомобилите на Teslа уште годинава ќе можат сами да ги земат своите сопственици од паркинг и да ги одведат до саканата дестинација. Тоа ќе го прават целосно самостојно, без интервенција на возач, најави извршниот директор на Teslа, Илон Маск. Значи автомобилите на Tesla уште во текот на 2019 година ќе имаат можност за целосна автономија, но тоа не

PEUGEOT 508 SPORT ENGINEERED: Суперспортската хибридна лимузина е вистинска сензација

PEUGEOT 508 SPORT ENGINEERED: Суперспортската хибридна лимузина е вистинска сензација

Концептен хибриден спортист на францускиот лав – до стотка за само 4,3 секунди! Peugeot 508 Sport Engineered има суперспортски имиџ и изгледа импресивно – Selenium Grey боја жестоко компонирана со контрастни Kryptonite Green детали, во кабината „фршти“ од алкантара и карбон, Kryptonite Green шевови, дигитална инструмент табла, 10.0-инчен екран осетлив

Новиот пежо 208 „протече“ пред официјалното деби

Новиот пежо 208 „протече“ пред официјалното деби

Протекоа фотографии од новата генерација на пежо 208, пред премиерата во женева закажана за 5 март. Новата генерација на градскиот компакт на Пежо доаѓа во верзии со бензински, дизел и електричен погон. „Двесте-осумката“ има „почисти“ дизајнерски линии од поглемите браќа 308 и 508, но со нив ги дели футуристичките линии. Новиот 208 е базиран на најоната

„ВСЕЛЕНСКИОТ“ МОДЕЛ: Најавен Aston Martin Project 003

„ВСЕЛЕНСКИОТ“ МОДЕЛ: Најавен Aston Martin Project 003

Мистериозниот нов модел, „набилдан“ со врвна технологија, се открива чекор по чекор „Вселенскиот“ модел (како британскиот произведувач милува да си го нарекува овој болид) Valkyrie и неговата AMR Pro верзија се Project 001 и 002, а од Aston Martin минатата година потврдија дека започнаа со работа и на Project 003. Новата најавна слика на ова возило

Шпанска „ѕверка“ со 1.070 коњски сили забрзува до „стотка“ за 2,8 секунди

Шпанска „ѕверка“ со 1.070 коњски сили забрзува до „стотка“ за 2,8 секунди

Шпанскиот производител на суперавтомобили Hispano Suiza го откри својот најнов „ѕвер“. Станува збор за Maguari HS1 GTC, што го доби името по шпанскиот вид на штрк. Суперавтомобилот вреден 2,2 милиони евра ќе биде лансиран пролетва. Со погон на задна осовина, Maguari има V10 твин-турбо мотор со електричен компресор и постигнува моќност од 1.070 коњски

KIA во Женева ќе го претстави новиот XCeed, како и концепт за електричен автомобил

KIA во Женева ќе го претстави новиот XCeed, како и концепт за електричен автомобил

KIA се подготвува за сериозен настап во Женева – со XCeed ќе ја комплетира Ceed понудата, но ќе претстави и електричен концепт кој би требало да најави возбудлива иднина. Сега за сега немаме никакви официјални податоци – од обата автомобили имаме само скици. Сепак, можеме да очекуваме дека XCeed ќе биде поробустна верзија на Ceed – а со тоа KIA ќе

Toyota Prius C заминува во историјата

Toyota Prius C заминува во историјата

И покрај тоа што хибридните автомобили бележат тренд на зголемување на популарноста, јапонскиот производител Toyota одлучи да ја намали понудата на хибридни возила укинувајќи го моделот Prius C. Prius C во светот на Toyota дебитираше во декември 2011 година откако порано истата година беше претставене и концептот на саемот во Токио. Идејата беше овој

БМВ и Дајмлер смислуваат конкуренција за Убер

БМВ и Дајмлер смислуваат конкуренција за Убер

Компаниите за производство на луксузни автомобили соопштија дека ќе вложат милијарда евра во ширење на постоечката дејност на системи за плаќање на минута или по поминат километар. Ваквите компании за услуги на повик има и во Кина , каде компанијата Didi Chuxing  сака да се шири и кон Јужна Америка. Убер , пак создава силна мрежа во САД. ,,Натамошната