притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Најбогатиот хрват зборува за како стигнал до врвот

Најбогатиот хрват зборува за како стигнал до врвот

Мате Римац е хрватски иноватор, претприемач и основач и извршен директор на Rimac Automobili и Greyp Bikes. На неодамнешната конференција, “Претприемачкиот ум“ тој имал презентација на која говорел за тоа како ги создавал своите компании.

Како изгледа одблиску рекордното забрзување на 400км/час и запирањето

Како изгледа одблиску рекордното забрзување на 400км/час и запирањето

Беа потребни 22,82 секунди за да се забрза до 400 км на час и да запре уште 8,62 секунди. Вкупно тоа се 31,49 секунди, или 1,8 секунди побрзо од последниот рекорд од 2017 година, што го постигна модел на Кенигсег. Koenigsegg Regera е хиперавтомобил кој има бензински мотор од 1100 КС и три електрични мотори. Вкупната моќност на системот е над 1500 КС,

Gallardo паѓа на втората позиција, ова е најпродаваниот модел на Lamborghini

Gallardo паѓа на втората позиција, ова е најпродаваниот модел на Lamborghini

Италијанскиот производител на спортски автомобили направи 14,022 примероци на моделот Huracan за само пет години, додека за истата бројка на Gallardo биле потребни десет години. Првиот џип на Lamborghini - Urus е моментално најбараниот модел на италијанската компанија, но историски гледано најпродаван е моделот Huracan кој се произведува од 2014-та

Дали знаете што точно значат ознаките на вашиот автомобил?

Дали знаете што точно значат ознаките на вашиот автомобил?

ИЗВОР Скопје24 | октомври 15, 2019 Ознаките на возилата може да ги збунат и солидните познавачи на автомобили. Проблемот е во тоа што, генерално, некои ознаки не мора да значат ништо. Тоа се ознаки кои производителите на автомобили ги користат без некои универзални правила. Станува збор за маркетиншки ознаки што производителите им ги даваат на своите

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Гледал во мобилниот па се забил во колона возила

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Гледал во мобилниот па се забил во колона возила

Видето , објавено на социјалните мрежи уште еднаш покажува колку е опасно кога возачот , наместо да гледа пред себе , гледа во мобилниот телефон. Во овој случај, возачот на камионот не ја забележал колоната на време и буквално го смачкал автомобилот пред себе. Тој го турна автомобилот , што беше смачкан меѓу два камиона. Иако во вакви случаи редовно

Renault ја заострува својата електрична игра

Renault ја заострува својата електрична игра

Twingo, најмалиот автомобил на Renault се чини дека е подготвен да го прифати процесот на електрификација Ова ќе му овозможи да ги оспори лајковите на e-Up на Volkswagen и другите хеч-бекови од А-сегмент со нулта емисија. Ако извештајот од Autocar е вистина, тогаш електричниот Twingo треба да пристигне уште следната година. „Првично планиравме да лансираме

Oтчукувањата на срцето влијаат на времето на реакција на возачот во сообраќајот и на ризикот од сообраќајни незгоди

Oтчукувањата на срцето влијаат на времето на реакција на возачот во сообраќајот и на ризикот од сообраќајни незгоди

Ако може да се верува во најновите научни истражувања, изреката „срцето ми прескокна“, всушност може да биде фактор кој што одлучува дали ќе имате сообраќајна несреќа или не. Отчукувањата на срцето и способноста за возење се многу поврзани, барем така велат најновите научни истражувања. Возачите имаат поголеми шанси да имаат сообраќајна несреќа ако

Harley-Davidson нема среќа со електричниот мотоцикл

Harley-Davidson нема среќа со електричниот мотоцикл

На американската марка мотоцикли H arley-Davidson несомнено ќе ѝ помогнеше многу ако пазарот реагираше исто толку одушевено на електричниот LiveWire како на традиционалните модели со мотор V – Twin. Меѓутоа излегоа проблеми уште во самиот старт на испораката. Американскиот производител на мотоцикли Harley-Davidson го запре производството на својот

Најголемите моќници во автомобилската индустрија… Првото место ќе ве изненади!

Најголемите моќници во автомобилската индустрија… Првото место ќе ве изненади!

И, додека денес, 25-те најбогати семејства имаат на своите сметки повеќе од 1,4 трилиони светски богатства, 20 лица ја стекнаа својата слава во автомобилската индустрија. Додека Елон Маск е едно од најпознатите имиња во индустријата во моментов, тој не е најбогат од нив. Според списокот на Блумберг, престолот го зазеде Бил Гејтс. Бил Гејтс Компанија:

Porsche ја претстави третата изведба на Taycan

Porsche ја претстави третата изведба на Taycan

Како проширување на поставата, Porsche Taycan 4S доаѓа со 536 коњски сили и е позициониран во средина на опсегот По Taycan Turbo и Taycan Turbo S, германскиот производител ја претсави третата генерација на популарниот електричен спортски модел наречена 4S. Како што сугерира името, 4S обезбедува погон на сите четири тркала, како и Taycan Turbo и Turbo