притисни ентер »

Топ вести

Свет

Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во Барселона и на други локации во Каталонија. Каталонските власти соопштија дека се уапсени три лица. Судирите избија доцна синоќа, а протестите почнаа откако Врховниот суд во Мадрид осуди деветмина поранешни политичари

Столтенберг загрижен за последиците од турската акција во Сирија

Столтенберг загрижен за последиците од турската акција во Сирија

Фото: washingtontimes.com Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази загриженост за последиците што може да ги предизвика турската воена офанзива во северна Сирија во однос на борбата против терористичката Исламска држава и стабилноста во регионот. „Загрижен сум за последиците во врска со напредокот што го постигнавме во борбата против нашиот

Американските војници се повлекуваат од Сирија, но остануваат на Блискиот Исток

Американските војници се повлекуваат од Сирија, но остануваат на Блискиот Исток

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека околу илјада американски војници, за кои претходно издаде наредба да се повлечат од Сирија, сепак ќе останат на Блискиот Исток. Во писменото соопштение Трамп наведува дека американските војници ќе останат во регионот за да се спречи оживување на Исламска држава. – Нивната улога ќе биде да ја следат ситуацијата

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Поради лоша исхрана 149 милиони деца ширум светот заостануваат во развојот

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Поради лоша исхрана 149 милиони деца ширум светот заостануваат во развојот

Извршната директорка на УНИЦЕФ, Хенријета Фор рече дека милиони деца се хранат нездраво бидејќи немаат подобар избор. Алармантно голем број деца страдаат од сериозни последици поради лоша или нездрава исхрана, а најмалку едно од три на возраст под пет години е неухрането или со прекумерна тежина, предупреди денеска УНИЦЕФ во својот годишен Извештај

Обединети нации: Турција би можела да биде одговорна за воени злосторства во Сирија

Обединети нации: Турција би можела да биде одговорна за воени злосторства во Сирија

Турција би можела да биде одговорна за егзекуцијата на неколкумина курдски борци и еден политичар, а таквите дела би можеле да бидат окарактеризирани како воени злосторства, предупредија денеска Обединети нации. Тие се убиени при операција на групата Ахрар ал Шаркија, блиска до Анкара. – Ги повикуваме турските власти веднаш да покренат независна, транспарентна

Велика Британија не издава дозволи за извоз на оружје во Турција

Велика Британија не издава дозволи за извоз на оружје во Турција

Британската Влада соопшти дека планира да го го суспендира издавањето дозволи за извоз на оружје во Турција поради загриженоста што ја предизвикува воената операција на Анкара во северна Сирија. Британскиот министер за надворешни работи Доменик Раб во Долниот дом изјави дека Велика Британија ќе спроведе „многу внимателна и континуирана“ контрола на

Морено се пишмани и го укина законот кој предизвика протести во Еквадор

Морено се пишмани и го укина законот кој предизвика протести во Еквадор

Претседателот на Еквадор, Ленин Морено, го повлече сопствениот закон, со кој беше предвидено намалување на субвенциите на гориво, по повеќедневните насилни протести против мерката која имаше поддршка од Меѓународниот монетарен фонд. Морено потпиша указ со кој се враќаат претходните цени на горивата. Потпишувањето на декретот претставува удар за Морено

Курдите го возвраќаат ударот: го вратија Рас ал Ајин и тргнаа во контранапад на Тел Хафиф

Курдите го возвраќаат ударот: го вратија Рас ал Ајин и тргнаа во контранапад на Тел Хафиф

Курдските Единици за народна одбрана ја преземаа контролата врз местото Рас ал Ајин по контраофанзивата почната откако турските трупи и нивните сириски сојузници го зазедоа овој град на 12 октомври. Курдските Единици за народна одбрана ја преземаа контролата врз местото Рас ал Ајин по контраофанзивата почната откако турските трупи и нивните сириски

Луѓето умираат од обете страни на границата, раселени 160.000 цивили поради турскиот напад

Луѓето умираат од обете страни на границата, раселени 160.000 цивили поради турскиот напад

Портпаролот на Канцеларијата за координација на хуманитарна помош, Јенс Лерке рече дека повеќето раселени луѓе се од сириските градови Рас ал-Аин и Тал Абијад и тие се движат кон југ, пренесе АП. Портпаролот на Канцеларијата за координација на хуманитарна помош, Јенс Лерке рече дека повеќето раселени луѓе се од сириските градови Рас ал-Аин и Тал Абијад

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале. Од друга страна, портпаролот на Џонсон изјави дека британскиот премиер му рекол на Макрон дека британските власти ќе продолжат да работат на обезбедување договор