притисни ентер »

Топ вести

Балкан

Реакција на германскиот амбасадор во Приштина по спречувањето на Српската листа да учествува на локалните избори

Реакција на германскиот амбасадор во Приштина по спречувањето на Српската листа да учествува на локалните избори

Амбасадорот на Германија во Косово Кристијан Хелд ја осуди денешната одлука на Централната изборна комисија (ЦИК) да не ѝ се дозволи на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, да учествува со свои кандидати на вонредните локални избори во северно Косово на 19 мај. Хелд изјави дека не ја разбира „политичката мудрост“ на одлуката на ЦИК

И двајца Косовци вмешани во „грабежот на векот“ на тиранскиот аеродром

И двајца Косовци вмешани во „грабежот на векот“ на тиранскиот аеродром

Во „грабежот на векот“ што се случи на 9 април на аеродромот во Тирана, кога беа украдени повеќе милиони евра, биле вклучени и двајца Косовци. Ова за надлежните го потврдил Алконд Бенгас (34), еден од членовите на криминалната група, кој се согласи да соработува со обвинителството. Бенгас беше уапсен вчера на аеродром при обид да ја напушти земјата

Нема шала со Албанскиот премиер Рама: Во еден ден избрка од работа 600 административци!

Нема шала со Албанскиот премиер Рама: Во еден ден избрка од работа 600 административци!

Албанскиот премиер Еди Рама информираше дека разрешени се 6оо административни работници поради неизвршување на соодветните задачи во работата со странките. Рама оваа информација ја соопшти на средбата со кординаторите на повеке сектори во Владата -Станува збор за отпуштање од работа на 6оо аминистративни работници од повеќе институции кои не понудиле

Тргнале по невеста, а заедно заминаа во смрт – ова се трите момчиња кои загинаа во сообраќајка кај Рума

Тргнале по невеста, а заедно заминаа во смрт – ова се трите момчиња кои загинаа во сообраќајка кај Рума

Три млади лица загинаа, а четири лица се повредени во атар кај селото Рума и тоа кога оделе да запросат девојка. Како што информираат српските медиуми, до стравична несреќа дошло синоќа во околу 3 часот по полноќ. Автомобилот „рено лагуна“ излетал од патот и удрил во бандера. Во несреќата загинале 37-годишниот Мирослав Ј., 19-годишниот Марко Ј., 17-годишниот

Спречена тепачка во емисија

Спречена тепачка во емисија

Двајца еминентни гости-професорот Дарко Трифуновиќ од Факултетот за безбедност во Србија и новинарот Миодраг Жарковиќ биле поканети во емисија за да разговараат за интересите на Србија, меѓутоа никој не очекувал дека емисијата ќе заврши скоро па со тепачка на двајцата соговорници. Се започнало во колклу толку нормална атмосфера се додека во еден момент

“Пендаровски пречекан со пароли во Прилеп”

“Пендаровски пречекан со пароли во Прилеп”

Прилепчани со пароли на кои пишува “Стево доби метла, генералката е на 5-ти мај” вечерва дочекан во Прилеп. СДСМ и нивниот кандидат Стево Пендаровски вечерва одржуваат нова трибина во Прилеп, но после слабата посетеност која ја имаа во првиот изборен круг на плоштадот “Методија Андонов-Чентo”, овојпат трибината е закажана на просторот околу Градскиот

Вучиќ: За 10 дена отворање на јужниот крак на Коридорот 10

Вучиќ: За 10 дена отворање на јужниот крак на Коридорот 10

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави денеска дека за десет дена ќе биде отворен јужниот крак на Коридорот 10. – Би сакал да учествувам на отворањето на јужниот крак на Коридорот 10. За десетина дена ќе можете да патувате кон Скопје, Солун, Атина без ниту еден метар кој не е автопат. Тоа е голема вест, изјави Вучиќ од Пекинг. Тој истакна дека

Албанскиот воен брод „Бутрунити“ спасува мигранти од давење

Албанскиот воен брод „Бутрунити“ спасува мигранти од давење

Албанскиот воен брод „Бутринти” во текот на ноќта спаси нелегални мигранти во водите на Егејско Море, кои се наоѓале во моторен чамец, за кој постоела опасност да потоне. -Спасени се 50 патници, од нив 40 мажи и 10 жени. Илегалните имигранти испловиле од турскиот брег кај градот Чешме кон грчкиот остров Хиос. Веднаш беа известени турската и грчката

ЗАCИЛЕНИ БEЗБEДНOCHИ МЕРКИ ПОРАДИ МИГPAHTИTЕ: Xрватска распореди дополнителни 6500 полицајци на границите!

ЗАCИЛЕНИ БEЗБEДНOCHИ МЕРКИ ПОРАДИ МИГPAHTИTЕ: Xрватска распореди дополнителни 6500 полицајци на границите!

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека на границите на Хрватска се ангажирани 6.500 полицајци со цел спречување на илeгaлнaта мигpaција. Тој додаде дека полицијата има многу добар yвид каде, кога и како да реагира со цел хрватската територија да се зaштити од илeгaлни мигpaнти. Нашата политика кон мигрpaциите, па и кон Босна и Херцеговина

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди денеска дека ќе учествува на средбата на лидерите на Западен Балкан, што во организација на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе се одржи на 29 април во Берлин. Харадинај на отворањето на Меѓународниот саем „Приштина 2019“ рече дека очекува Косово на самитот да добие