притисни ентер »

Топ вести

Свет

Сара Нетанјаху, трошела неразумно пари на еврејскиот народ

Сара Нетанјаху, трошела неразумно пари на еврејскиот народ

Сара Нетанјаху, сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е прогласена за виновна затоа што парите на даночните обврзници ги трошела на ручеци, пренесе новинар на АФП кој присуствувал во судницата во Ерусалим. Првично беше обвинета во јуни 2018 година за проневера и злоупотреба на довербата, Сара Нетанјаху се спогоди со судот. На крај е прогласена

Баша: 30 јуни ќе биде денот на политички погреб на Рама

Баша: 30 јуни ќе биде денот на политички погреб на Рама

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, преку Фејсбук порача дека 30 јуни ќе биде денот на политички погреб на премиерот и лидер на владејачките социјалисти Еди Рама. Осврнувајќи се на следниот, деветти по ред, „национален протест“ на обединетата албанска опозицијата закажан за в петок 21 јуни во 20:00 часот, Баша оцени дека

Харадинај: Да не очекува некој градење на мир и стабилност на Балканот на штета на Косово

Харадинај: Да не очекува некој градење на мир и стабилност на Балканот на штета на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека граѓаните на Косово не се двоумат во своето чекорење кон мирот, но порача да не очекува некој мирот и стабилноста на Балканот да се градат на сметка на косовската слобода, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај на свеченоста во Пеќ, каде што беа откриени споменикот на националниот херој Шкелзен

Аргентина и Уругвај без струја поради дефект на електричната мрежа

Аргентина и Уругвај без струја поради дефект на електричната мрежа

Аргентина и Уругвај денеска останаа без струја поради голем дефект на електричната мрежа, наведоа на Твитер енергетските компании од двете земји. „Во големиот дефект на енергетскиот систем, електрична енергија нема скоро на целото подрачје на Аргентина и Уругвај“, наведе аргентинската компанија Едесур. Уругвајското претпријатие УТЕ соопшти дека утринава