притисни ентер »

Топ вести

Свет

Британскиот премиер, Борис Џонсон, повеќе не е на интензивна нега

Британскиот премиер, Борис Џонсон, повеќе не е на интензивна нега

Британскиот премиер, Борис Џонсон, веќе не е на одделот за интензивна нега. Од неговата канцеларија известија дека тој се чувствува многу добро. „Премиерот е пренесен од одделот за интензивна нега во одделение каде ќе биде внимателно набудуван за време на неговата рана фаза на закрепнување“, рече портпаролот на неговата канцеларија  за БиБиСи. Пред

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Долниот дом на шпанскиот Парламент денеска го одобри барањето на владата за продолжување на вонредната состојба до 26 април заради ширењето на коронавирусот, пренесоа светските агенции. Седницата на парламентот се оддржа во практично празна сала, бидејќи над 300 пратеници гласаа преку видео врска. По секој говор на присутните пратеници се вршеше

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно умрени 12.210

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно умрени 12.210

Во Франција досега се регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување, јави дописникот на МИА. Генералниот директор за здравство, појасни дека од вкупно 12.210 смртни случаи, 8.044 биле во болниците, додека 4.166 во социјалните установи и старските домови. Покрај исклучителната ситуација во која се

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.576.496 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.575, а оздравеле 348.188 луѓе. Шведска, втор ден по ред има рекорден број на починати, а вкупниот број на смртни случаи е 792. Бројот на заразени се зголеми на 9.141, a 719 луѓе се на интензивна нега. Бројот на починати од