притисни ентер »

Топ вести

Тенис

Петнаесетгодишната Гауф победи по два натпревара на три Грен слема

Петнаесетгодишната Гауф победи по два натпревара на три Грен слема

Петнаесет годишната американска тенисерка Кори Гауф во второто коло на Австралија опен ја совлада Сорана Кирстеа со 2-1, по сетови 4:6, 6:3 и 7:5. Во решавачкиот сет Гауф се провлече по 0:3. Американката во нејзината кариера минала барем два круга на три Грен слем турнири: Вимблдон (каде стигна на четвртото место), УС опен и сега во Мелбурн. Во третото

Димитров загуби од тенисер кој носеше маичка како неговата легендарна тренерка

Димитров загуби од тенисер кој носеше маичка како неговата легендарна тренерка

Модата која ја почна Бугаринот, ја следат и други. Бугарскиот тенисер Григор Димитров е елиминиран во второто коло на Отвореното првенство на Австралија. Тој по големата борба во пет сета, загуби од Американецот Томи Пол. Пол водеше со 2-0 во сетови, популарниот Гришо изедначи на 2-2, се играше супер тај-брејк во петтиот сет и тој му припадна на Пол

Осака закажа дуел со тинејџерката Гоф, крај на турнирот за Плишкова

Осака закажа дуел со тинејџерката Гоф, крај на турнирот за Плишкова

Минатогодишната шампионка Наоми Осака продолжи да реди позитивни резултати на стартот од Австралија опен. Денес успеа да ја совлада Саисаи Женк од Кина со рутински 2-0 во сетови (6-2, 6-4). Мечот изобилуваше со брејкови на двете страни, но на крај поуспешна беше Јапонката, која повеќе пати го одзеде противничкиот сервис и се пласира во следното коло

Рекетот го возврати ударот – Фоњини повторно во трагикомична ситуација

Рекетот го возврати ударот – Фоњини повторно во трагикомична ситуација

Италијанскиот тенисер, Фабио Фоњини се пласираше во второто коло на Австралија опен, откако по пресврт славеше со 3-2 над Американецот, Рејли Опелка. Дуелот траеше 3:46 часа, а во еден момент тој повторно бурно реагираше. Со сета сила го удри рекетот, по што ја раскрвари десната рака. „Потполно ја уништив раката. Не можам да помрднам неколку прсти

Последен Австралија опен за Маша? – Не знам што ќе биде за 12 месеци

Последен Австралија опен за Маша? – Не знам што ќе биде за 12 месеци

Руската тенисерка, Марија Шарапова доби специјална покана за учество на првиот грен слем во сезоната, Австралија опен, на кој е поразена во првото коло од хрватската тенисерка, Дона Векиќ. По натпреварот таа изјави дека не знае сигурно, но можно е ова за неа да е последен настап во Мелбурн. „Имав среќа да добијам шанса да бидам тука годинава. Благодарна

Надал на раката носи „ѕвер“ од 725.000 евра, тежок е 20 грама

Надал на раката носи „ѕвер“ од 725.000 евра, тежок е 20 грама

Рафаел Надал успешно го започна годинешниот Австралија Опен, беше точен како „швајцарски часовник“ против боливискиот тенисер. Врвните тенисери имаат спонзорства со најпознатите компании за производство на часовници, па Федерер го рекламира „Roleks“, Новак Ѓоковиќ е со „Seiko“ на раката, додека Рафаел Надал ја има марката „Richard Mille”. Моделот кој

Шарапова и Конта елиминирани уште во првото коло на Австралија Опен

Шарапова и Конта елиминирани уште во првото коло на Австралија Опен

Првиот Гренд слем годинава Австралија Опен, уште по првиот меч го завршија го завршија Марија Шарапова и Јоана Конта Русинката, Шарапова во два сета (6-3, 6-4) беше поразена од Хрватката, Дона Векиќ, додека 12-тата носителка Конта изненадувачки беше елиминирана од Онс Џабер од Тунис. Од фаворитките, без проблеми во втората рунда поминаа (2-та) Каролина

Фуриозен почеток: Надал загуби само пет гејмови во првиот меч во Мелбурн

Фуриозен почеток: Надал загуби само пет гејмови во првиот меч во Мелбурн

Првиот светски рекет, Рафаел Надал со убедлива победа го започна својот овогодишен настап на Австралија Опен. Шпанскиот тенисер се соочи со Уго Делијен од Боливија и оствари триумф од 3-0 во сетови во кој загуби само пет гејмови. Рафа почна со 6-2, вториот сет го доби со 6-3 за да ја комплетира оваа пресметка со 6-0 по два часа игра. Следен негов противник

Медведев пресилен за Тиафо, сигурен старт на Халеп

Медведев пресилен за Тиафо, сигурен старт на Халеп

Русинот Данил Медведев оствари победа во првото коло на Австралија опен против Францес Тиафо од САД (6-3, 4-6, 6-4, 6-2). Финалистот од УС Опен дозволи еден загубен сет, но квалитетно го заврши мечот и обезбеди пласман во следната фаза. Победа оствари и Гаел Монфилс против Лу од Тајпеј (6-1, 6-4, 6-2). Францускиот тенисер убедливо тргна на првиот Грен

Новинар ја расплака младата тенисерка – Навистина ли мораме за тоа да зборуваме?

Новинар ја расплака младата тенисерка – Навистина ли мораме за тоа да зборуваме?

Младата американска тенисерка, Аманда Анисимова загуби на стартот на Австралија опен од Зарине Дијаз со 2-1 (6-3, 4-6 и 6-3). На конференцијата за медиуми по мечот таа не беше подготвена за едно новинарско прашање. Анисимова во август минатата година се повлече од УС опен поради смртта на нејзиниот татко Константин Анисимов, кој и беше и тренер. Првото