притисни ентер »

Топ вести

Ракомет

Писонеро – новиот тренер на Вардар откри што прво направил по доаѓањето во Скопје

Писонеро – новиот тренер на Вардар откри што прво направил по доаѓањето во Скопје

Давид Писонеро новиот тренер на Вардар меѓу првите од тимот пристигна во Скопје пред почетокот на новата сезона. За утре е закажана првата прозивка кога новиот тим ќе ги почне подготовките за сезоната во која ќе брани три важни трофеи, во првенството на Македонија, во СЕХА Газпром лигата и во ЕХФ Лигата на шампионите. Писонеро е третиот Шпански тренер

„Фармацевтите“ заминаа на подготовки во Маврово

„Фармацевтите“ заминаа на подготовки во Маврово

Македонскиот ракометен вицешампион,  Еурофарм Работник од денеска е во Маврово каде ќе ја одработи првата фаза од подготовките за новата сезона. Тренерот Стевче Алушовски ќе има на располагање 24 ракометари кои конкурираат за место во тимот за СЕХА лигата и Лигата на шампионите, две натпреварувања во кои клубот од Битола ќе дебитира во натпреварувачката

Хрватската репрезентација на СП најавена како - Србија!

Хрватската репрезентација на СП најавена како - Србија!

На младинското Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија се случи невиден кикс. На денешниот дуел помеѓу Хрватска и Португалија, официјалниот спикер во салата ја најави химната на репрезентацијата на Србија. Очигледно човекот се збунил, околу тоа која репрезентација настапува, но барем химната беше точна, односно хрватската. Spiker u Dvorani

Ракометен глобтротер: Смени дури 19 клубови низ кариерата, а во новата сезона ќе игра на Косово!

Ракометен глобтротер: Смени дури 19 клубови низ кариерата, а во новата сезона ќе игра на Косово!

Босанскиот репрезентативец Никола Прце се чини дека е рекордерот во Европа по бројот на сменети клубови низ богатата кариера. Тој во новата сезона ќе биде дел од косовскиот тим Беса, кој е потенцијален ривал на битолски Пелистер во 2 коло од Купот на ЕХФ. Прце потекнува од составот на Чаплина, а потоа играше за дури 17 различни клубови низ Европа и

Мерк: Со нетрпение очекувам да играм со Неагу

Мерк: Со нетрпение очекувам да играм со Неагу

Норвежанката од претстојната сезона ќе настапува во вицешампионот на Романија, ЧСМ Букурешт. Нора Мерк има договор на две години со клубот, а на почетокот на подготовките таа зборуваше за очекувањата во нарендата сезона. „Ми требаше нов предизвик, ЧСМ Букурешт е клуб кој е во врвот на европскиот ракомет. Со нетрпение очекувам да играм со Кристина Неагу“,

ППД Загреб го купи најдоброто од Нашице: По Шипиќ, доведен и Гаџа

ППД Загреб го купи најдоброто од Нашице: По Шипиќ, доведен и Гаџа

Хрватскиот шампион и противник на Еурофарм Работник во СЕХА лигата, ППД Загреб доведе уште едно големо засилување за сезоната 2019/20. Како и во минатото често кога „плинарите“ се потпираа на засилувања од Нашице, пак доведоа еден од најдобрите ракометари на конкурентот. 27-годишниот повремен хрватски репрезентативец Анте Гаџа е нов ракометар на ППД

Вицепрвакот се засилува: Катарина Косановиќ ќе го брани голот на Куманово!

Вицепрвакот се засилува: Катарина Косановиќ ќе го брани голот на Куманово!

Македонскиот вицепрвак Куманово, активно работи на формирање на ростерот за претстојната натпреварувачка сезона. Откако беше решено тренерското прашање со ангажманот на Симе Симовски, управата на овој тим работи и на играчките засилувања. Најново име во Куманово е 21-годишната српска голманка Катарина Косановиќ. Иако е млада, има веќе интернационално

Екипи од Романија, Црна Гора и БиХ на „Феникс Купот“

Екипи од Романија, Црна Гора и БиХ на „Феникс Купот“

Познати се интернационалните учесници на првиот „Феникс Куп“, ракометен турнир за девојчиња кој ќе се одржи во Битола во третата недела од август. Организаторот потврди дека со две екипи на турнирот ќе настапи романската Крајова, ќе гостуваат црногорските екипи Зета и Подгорица и екипата на Извиѓач . На оваа екипа ќе им се приклучат домашниот Феникс

Миклер: ПИК Сегед е мојата прва љубов!

Миклер: ПИК Сегед е мојата прва љубов!

На специјална прес конференција ПИК Сегед ги презентираше засилувањата за наредната сезона. Откако минатата година во клучните наптревари потфрлија и останаа без ниту еден освоен трофеј за наредната сезона се надеваат на титули во сите натпреварувања. На пресот беа претставени голманот Роланд Миклер кој се враќа во поранешниот клуб, хрватот Лука Степанчиќ

Арбитражата на РФМ ќе решава чиj играч е Грузиецот

Арбитражата на РФМ ќе решава чиj играч е Грузиецот

Арбитражната комисија при Ракометната федерација на Македонија ќе одлучи дали грузискиот репрезентативец Лексо Тцителишвили ќе остане во Струга или ќе стане нов играч на Охрид. Големите ривали административно ќе „војуваат“ за услугите на Грузиецот, кој е под договорна обврска со Струга, а побара исписница од клубот и сака да премине во редовите на