притисни ентер »

Топ вести

Кошарка

Уште една одлична партија на Дончиќ, но лош резултат за Далас

Уште една одлична партија на Дончиќ, но лош резултат за Далас

Лука Дончиќ имаше одличен учинок, но Далас доживеа пораз на гостувањето кај Бостон од десет поени разлика. Лука Дончиќ имаше одличен учинок, но Далас доживеа пораз на гостувањето кај Бостон од десет поени разлика. Лука Дончиќ беше главен на мечот, постигна 34 поени, имаше девет асистенции и шест скока, но тоа не му помогна на Далас да дојде до победа

Паркер го комплетира триото повлечени дресови во Сан Антонио

Паркер го комплетира триото повлечени дресови во Сан Антонио

Легендарниот кошаркар на Сан Антонио, Тони Паркер, вчера беше дел од церемонија во Тексас на која му беше повлечен дресот со број девет. Свеченоста се случи на мечот на кој Спарси загубија од Мемфис на домашен терен. На истата присутни беа неговите поранешни соиграчи, Тим Данкан и Ману Џинобили, со кои формираше трио кое на франшизата му донесе четири

МЗТ Скопје гостува кај Хелиос во дербито на колото

МЗТ Скопје гостува кај Хелиос во дербито на колото

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го игра седмиот натпревар во регионалната АБА2 лига Во дербито од 7.коло аеродромци ги очекува тешко гостување во Словенија кај екипата на Хелиос, тим кој е веднаш зад МЗТ на третото место на табела со една победа помалку од македонскиот шампион. Тренерот на Ѓорѓи Кочов, смета дека противникот

Стив Кер: Младите кошаркари треба да тренираат фудбал!

Стив Кер: Младите кошаркари треба да тренираат фудбал!

Стратегот на Голден Стејт вориорс, Стив Кер, даде интересно видување за развојот на младите кошаркари. Преголемата себичност е проблем за самите играчи, но и за тренерите, поради што Кер даде предлог – младите кошаркари да тренираат и фудбал. „Ако бев господар на американската кошарка, ќе наредев секој играч во младинските екипи да игра и фудбал. Спортот

Јута славеше против Голден Стејт, Клиперс го совладаа Торонто

Јута славеше против Голден Стејт, Клиперс го совладаа Торонто

Кошаркарите на Јута Џез ноќта кон вторникот на гости го совладаа Голден Стејт Вориорс со 122:108, а Лос Анџелес Клипер на свој терен со 98.88 беа подобри од Торонто Рапторс. Руди Гоберт беше најдобар играч кај Јута Џез со 25 коша и 14 скокови, додека Донован Мичел додаде 23 поени. Д’Анџело Расел беше најдобар стрелец на мечот и кај Голден Стејт Вориос

Дончиќ погоди, заработи фаул и го „почести“ Смарт со НИЗОК УДАР

Дончиќ погоди, заработи фаул и го „почести“ Смарт со НИЗОК УДАР

Словенецот Лука Дончиќ продолжи да игра во фантастична форма во новата НБА сезона. Со 34 поени беше прво име во поразот на Далас на гости кај Бостон. Малата помош на соиграчите е причината поради која скорот на тимот од Тексас е шест победи и четири порази. Интересен момент се случи вчера во „ТД Гарден“, во кој Дончиќ ја повреди „машкоста“ на еден

Кари: Очекувам да играм сезонава

Кари: Очекувам да играм сезонава

Најдобриот играч на Голден стејт Вориорс, Стеф Кари, неодамна се здоби со фрактура на дланката, поради што се појавија шпекулации дека тој повеќе нема да игра оваа сезона. Американските медиуми тврдат дека клубот нема да ризикува и дека Кари ќе отсуствува цела сезона исто како и Клеј Томпсон. Сепак Кари е оптимист и тврди дека ќе се врати на теренот

Македонија идната година домаќин на Европското кошаркарско првенство

Македонија идната година домаќин на Европското кошаркарско првенство

Европското првенство за кошаркари до 16 години, А дивизија идната година ќе се одржува во Македонија. Кошаркарската федерација информираше дека ќе биде домаќин на шеснаесетте најдобри репрезентации од Стариот континент, вклучувајќи ја и нашата кадетска машка селекција откако на состанокот на ФИБА одржан изминатиот викенд, КФСМ ја доби довербата да

Се вика Бушер и дели банани ко луд!

Се вика Бушер и дели банани ко луд!

фото: Raptors Rapture Торонто можеби загуби од екипата на ЛА Клиперс (88:98), но натпреварот го одбележа блокадата на Крис Бушер која ќе биде запишана како една од најубавите оваа сезона и најатрактивните воопшто. За потврда, изгледајте во видеото: HIS NAME IS CHRIS BOUCHER AND HE SAID NAW FAM. pic.twitter.com/FUElkw6jD5 — Toronto Raptors (@Raptors)

Тремата на Ленард, во посетата на исконското место, го направи своето

Тремата на Ленард, во посетата на исконското место, го направи своето

фото: LA Clippers Најдобриот кошаркар минатата сезона во НБА лигата, имаше неславно враќање на паркетот каде што испиша историја освојувајќи ја првата титула со тимот на Торонто, иако неговата нова екипа ЛА Клиперс победи со 88:98. Каваи Ленард регистрира 12 поени, со 11 скока и 9 асистенции, но имаше и 9 загубени топки, по што тренерот Док Риверс