притисни ентер »

Топ вести

Фудбал

Баерн го потврдија доаѓањето на Одриозола

Баерн го потврдија доаѓањето на Одриозола

Баерн Минхен го потврди ангажманот на фудбалерот на Реал Мадрид Алваро Одриозола. 24 годишниот десен бек претпладнево ги минал лекарските прегледи и потпишал договор до крајот на сезоната. Алваро Одриозола од почетокот на првенството во Шпанија одиграл само четири натпревари, поради што ја прифатил понудата до крајот на сезоната да настапува како позајмен

Комплименти од Гатузо: Елмас одигра одлично против Лацио

Комплименти од Гатузо: Елмас одигра одлично против Лацио

Наполи ја прекина серијата слаби резултати елиминирајќи го бранителот на трофејот, Лацио, од Купот на Италија, натпревар на кој во второто полувреме во игра влезе и Елиф Елмас. Македонскиот репрезентативец го замени Калјехон и настапи на крилната позиција, но со прикажаната игра успеа да го импресионира тренерот Џенаро Гатузо, кој досега не му даваше

Арсенал со фудбалер помалку до бод на „Стемфорд Бриџ“

Арсенал со фудбалер помалку до бод на „Стемфорд Бриџ“

Без победник со резултат 2:2 заврши дерби натпреварот од 24.коло во англиската Премиер лига одигран синоќа во Лондон меѓу Челзи и Арсенал. Гостите до бод стигнаа и покрај тоа што од 26.минута беа со играч помалку поради исклучувањето на Давид Луиз. Резултати на другите средби одиграни синоќа: Астон Вила – Вотфорд 2:1 Бурнемут – Брајтон 3:1 Кристал

Јунајтед спреми 30 милиони за 16-годишен „вундеркинд“

Јунајтед спреми 30 милиони за 16-годишен „вундеркинд“

Манчестер Јунајтед ќе биде активен на трансфер пазарот во јануари, па покрај напаѓач е на добар пат да обезбеди и засилување за иднината. Медиумите на Островот пренесуваат дека „црвените ѓаволи“ спремиле понуда од 30 милиони фунти за „вундеркиндот“ од Бирмингем, Џуд Белингам. Иако има смао 16 години тој веќе запиша 23 настапи за Бирмингем, а моментално

Вернер, Обамејанг и Морено желби на Барселона

Вернер, Обамејанг и Морено желби на Барселона

Тимо Вернер од Лајпциг, Пјер Емерик Обамејанг од Арсенал и Родриго Морено од Валенсија се наоѓаат на листата на желби на Барселона. Каталонците не сакаат да остават ништо на случајот по повредата на Луис Суарез и на големо прават комбинации за пополнување на дупката во нападот. Валенсија не сака да слушне да го продаде Морено за помалку од 60 милиони

Лампард: Причините за неуспесите на Челси не лежат само во Кепа

Лампард: Причините за неуспесите на Челси не лежат само во Кепа

Тренерот на Челси, Френк Лампард, по нерешените 2:2 со Арсенал во 24. коло од првенството на Англија (2:2), побара да не се обвинува голманот Кепа Аризабалага за овој резултат. – Знам дека Кепа сега е во центарот на вниманието, но тоа е нормално, бидејќи ова е фудбал на највисоко ниво. Да, во денешниот натпревар тој понекогаш не ја контролираше топката

Нејмар до уши вљубен во преубавата Русинка Катерина!!

Нејмар до уши вљубен во преубавата Русинка Катерина!!

Нејмар и Катерина се „пријатели“ на социјалните мрежи на кои имаат и неколку заеднички фотки. Убавата Русинка воопшто не крие дека ги следи мечевите на клубот на Нејмар,  Пари Сен Жермен. Тие двајца сепак не потврдуваат дека се во врска иако „Сан“ се пофали и уверува дека Нејмар и Катерина веќе некое време се во врска.

Таткото на Кавани го навести следниот клуб на искусниот напаѓач

Таткото на Кавани го навести следниот клуб на искусниот напаѓач

Единсон Кавани и официјално побарал да си замине од редовите на ПСЖ во јануарскиот преоден рок. Во јавноста се шпекулираше дека Атлетико Мадрид ќе биде негова следна дестинација, а во последно време се појавија шпекулации дека тој би можел да заврши и на „Олд Трафорд“ по повредата на Маркус Рашфорд. Таткото на Единсон, Луис Кавани во интервју за „Ел

Македонија во Амстердам на 3 март ќе ги дознае ривалите во Лигата на Нации

Македонија во Амстердам на 3 март ќе ги дознае ривалите во Лигата на Нации

Иако сите очи се вперени за она што не очекува на 26 и 31 март, а тоа плеј-офот за пласман на ЕВРО 2020, сепак нашата најдобра фудбалска репрезентација ја очекува ждрепка на 3 март. Ждрепка за новата Лига на Нации, ждрепка која ќе се одржи во Амстердам на 3 март во 18 часот. По успехот во минатата Лига на Нации, Македонија сега се наоѓа во Ц сегментот,

Поранешниот „петел“ ќе стане „ѓавол“

Поранешниот „петел“ ќе стане „ѓавол“

Челниците на Манчестер Јунајтед наводно започнале преговори со новиот менаџер кој треба да го замени Оле Гунар Солшер. Раководните лица посакуваат тоа да биде Маурисио Покетино, поранешниот менаџер на Тотенхем. Угледниот италијански новинар, Алфредо Редула, објави дека преговорите се веќе започнати, а воедно и одличниот Аргентинец е заинтересиран за