Топ вести

Фудбал

Трилер во Џенова – Запата со мега-гол донесе победа за Аталанта во 95. минута

Аталанта ја забележа втората победа во три кола во Серија А, откако во меч со луда завршница триумфираше со 2:1 во Џенова во меч со два пенали со гол во 95. минута. Клубот од Бергамо, кој се подготвува за првиот настап во Лигата на шампионите во вторник, дојде во водство во 64. минута со гол од пенал на Луис Муриел, но Џенова успеа да израмни во 91

Добри вести за Барселона – Меси се врати на тренинзи

Навивачите на Барселона добија одлична вест, откако повеќе извори потврдија дека Лионел Меси се вратил на целосните тренинзи со клубот пред првиот меч од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд во вторник. Меси во саботата се вратил на тренинзите, откако во петокот учествувал во мини-натпревар со соиграчите, откако не бил присутен во првите 15

Гвардиола саркастичен: Им честитам на Ливерпул што ја освоија титулата во септември

Англискиот шампион Манчестер сити во саботата го претрпе првиот пораз во новата сезона, откако во зачудувачки меч со 3:2 загубија кај Норич, додека во исто време главните ривали Ливерпул ги победија Њукасл со 3:1 за да се одвојат на пет поени пред „граѓаните“, по што Пеп Гвардиола на шега изјави дека „црвените“ веќе се шампиони. „Уште сме во септември,

Интер на чело во Италија, деби за Санчез

Интер се искачи на првото место на табелата во Италија по победата од 1:0 над Удинезе. Стрелец на голот за домашната екипа беше Стефано Сенсеи во 44 минута. Сепак, треба да се напомене дека гостите играа во намален состав повеќе од 55 минути по црвениот картон на Родриго Де Пол. На крајот од мечот во игра за Интер се појави и Алексис Санчез. Тој можеше

Тухел за реакцијата на фановите на Нејмар: Ќе мора да се прилагодиме

Тренерот на Пари Сен Жермен беше дипломатски настроен кога го коментираше прашањето за однесувањето на фановите кон големата sвезда на тимот, Нејмар за време на натпреварот во Лига 1 против Стразбур. Тимот од Париз победи токму со голот на Нејмар во додаденото време на натпреварот, кој беше негов прв во сезоната. За време на средбата, сепак, навивачите

Валверде во свој стил: Не го споредувајте Фати со Меси, може да пукне како меур!

Младиот фудбалер на каталонскиот гигант Барселона, Ансу Фати, прикажува одлични партии од почетокот на новата сезона во редовите на шпанскиот шампион, а тоа најдобро можеше да се види во синоќешниот триумф кога блесна со гол и асистенција против Валенсија (5-2) на „Камп Ноу“. Со тоа стана најмладиот фудбалер во историјата на Ла Лига со вакво достигнување

Баерн остана без еден од најважните фудбалери

Германскиот првак Баерн Минхен вчера не успеа да го победи РБ Лајпциг, а остана и без еден од своите најважни фудбалери. Се работи за Давид Алаба, кој според официјалната информација заработил повреда за време на загревањето, па сега го очекува принудна пауза. Денешните прегледи покажале дека Алаба има скинат мускул на левата нога, па од денеска го

Кемпес: Не велам дека Валенсија се мафија, но тука некаде се

Аргентинската фудбалска легенда и амбасадор на фудбалскиот клуб Валенсија, Марио Алберто Кемпес е целосно разочаран од водството на клубот, откако тие по само три кола го отпуштија тренерот Марселино, кажувајќи дека управата на клубот е „блиску“ до мафијата. Кемпес, кој играше на „Месталја“ од 1982 до 1984 година, е целосно разочаран од водството на

Михајловиќ од болница испрати порака до своите играчи

Болоња во 15 часот и гостува на Бреша во рамките на третото коло во Серија А. Како што беше највено на клупата нема да биде Синиша Михајловиќ, кој ја започна втората терапија во битката со леукемијата. Неговите помошници ќе бидат задолжени за тимот, а Емилио Де Лео, открива дека тој им испратил порака на своите фудбалери. „Побара од своите играчи да

Алиоски добар, Лидс победува и го држи врвот во Чемпионшип…

Езџијан Алиоски ги одигра сите 90. минути за својот Лидс кој на гости успеа да го победи Барнсли со 2:0. И двата гола паднаа во финишот на мечот, во 84. и 89.минута. Сега со овие три бода Алиоски и неговиот Лидс и натаму се наоѓаат на првото место во Чемпионшип. Интресно е тоа што Лидс играше во формација 4-2-3-1, а Алиоски доби шанса на левата бековска