притисни ентер »

Топ вести

Автомото

Возачите со црвени капи ќе му оддадат почит на легендарниот Ники Лауда

Возачите со црвени капи ќе му оддадат почит на легендарниот Ники Лауда

Трикратниот Ф1 шампион Ники Лауда пред помалку од една недела почина на 70-годишна возраст. Неговата приказна засекогаш ќе остане запаметена во главите на најголемите Формула 1 фанови. Австрискиот возач освои три шампионски титули и беше еден од амбасадорите на овој спорт во целиот свет. Во последните неколку години кога и да се појавеше на трките,

Вуков одличен во квалификациите, тргнува од второто место во Нови Сад

Вуков одличен во квалификациите, тргнува од второто место во Нови Сад

Македонскиот автомобилист Ристо Вуков имаше одличен настап во квалификациите за трката во Нови Сад и заврши на втората позиција. Популарниот Рико до последен момент беше во борба за првото место, но не сакаше да ризикува. Патеката ја мина со време 1:50:196 минути и заврши зад Часлав Тошиќ од Србија кој имаше време 1:49.996 минути. „Имав шанса за првата

Мишелук – Нови Сад; Неизвесни саботни тренинзи! (Резултати)

Мишелук – Нови Сад; Неизвесни саботни тренинзи! (Резултати)

Организаторите на Мишелук, започнаа да го правдаат приматот „Најдобри организатори на Балканот“ Денес на градската патека Мишелук во Нови Сад, со тренинзите, официјално започна Српскиот шампионат на кружни патеки. На програмата беа два тренинга од кои подоброто време се зема за валидно, за одлучување на стартната позиција за утрешната трка. Нашите

Синот на Шумахер ја блокираше патеката во Монако

Синот на Шумахер ја блокираше патеката во Монако

Синот на легендата Михаел Шумахер – Мик, предизвика мешаница на првата трка во Формула 1 во Монако. Младиот Германец беше на 11-тото место на улиците на Кнежевството, кога тој се обиде прилично ризично да ја надмине Татјана Калдерон во кривината „Раскас“. Шумахер помладиот удри во болидот на Колумбијката, кој се сврте и Мик застана на среде патека

Монако е најтесен веројатно само за Ферари и Себастијан Фетел

Монако е најтесен веројатно само за Ферари и Себастијан Фетел

Пред официјалните квалификации ова попладне, прв сериозен инцидент поради кој мораа да реагираат стјуардите во тесниот Монте Карло, беше возачот на Ферари, Себастијан Фетел. Тој нема повреди на себе, безбедно излезе од болидот, па сега ќе имаат трка со времето во боксот на Ферари да го приспособат другиот болид за квалификациите, доколку овој има сериозни

Моначанецот уште еднаш покажа дека нема да биде ни Раиконен, ни Баричело!

Моначанецот уште еднаш покажа дека нема да биде ни Раиконен, ни Баричело!

Моначанецот Чарлс Леклер беше крајно разочаран од она како Ферари му приготви ново непријатно изненадување. Тој во првиот квалификациски циклус остана меѓу последните возачи, односно на 16. позицијата, заостанувајки само 0.052 од позиција која ќе му гарантираше место во првите 15 возачи. Тоа Леклер го прими крајно разочарувачки па отиде до своите шефови

Иџе се враќа во ТЦР: Македонското знаме заслужува да биде на врвот

Иџе се враќа во ТЦР: Македонското знаме заслужува да биде на врвот

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски Иџе и оваа сезона е дел од ТЦР Европскиот шампионат, но за жал не од почетокот на сезоната. Заради финанскиски проблеми не беше во можност од самиот старт на сезоната да биде дел од овој шампионат, но како што најави наскоро им се враќа на патеките. „Жалиме што поради недостиг на финансии не можевме

„Ексклузив“: Иџе има нов автомобил од 130,000 евра

„Ексклузив“: Иџе има нов автомобил од 130,000 евра

Нашиот најдобар автомобилист Игор Стефановски полека но сигурно се подготвува за предизвиците кои му претстојат во наредните неколку месеци. По тој повод нашиот колега Зоран Василевски беше да го види неговиот автомобил вреден 130,000 евра, но секако и да разговараат. Разговараа за автомобилизам како спорт, кои се позитивните страни, а кои негативните

Судар на „титаните“ во гаражата на Мерцедес!

Судар на „титаните“ во гаражата на Мерцедес!

Почнаа подготовките за една од највозбудливите Ф1 трки, ГН на Монте Карло, а денеска на првиот тренинг во гаражата на Мерцедес дојде познато лице. Британскиот возач Луис Хамилтон, ја доби поддршката од Кристијано Роналдо кој дојде во посета. Хамилтон никому не му дозволува да влезе во неговиот болид, меѓутоа за Роналдо мораше да направи отстапка. Just

TCR Европа: Слободни тренинзи (Резултати)

TCR Европа: Слободни тренинзи (Резултати)

На сончево и суво време започна првиот ден, ден за слободни тренинзи на патеката Хокенхајм, воедно и втора рунда од Европската TCR Серија На првиот и вториот тренинг видовме перфектни перформанси на Audi, со Уругваецот Сантиаго Урутиа, кој имаше најбрзо време во двата слободни тренинзи. Во првиот тренинг тој имаше најбрз круг од 1:48.330 додека најблискиот