притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Шкендија со минимални 0-1 поразена од Салцбург

Шкендија со минимални 0-1 поразена од Салцбург

Македонскиот првак Шкендија доживеа уште еден пораз од Салцбург откако вечерва на „Филип Втори“ во Скопје беше одигран реванш натпреварот од третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Шкендија загуби со минимални 0-1, а единствениот гол на натпреварот беше постигнат во 92 минута од Андре Рамаљо. Сепак ова не е крај за европската авантура

Фернандо Алонсо: Доста е, се повлекувам од Ф1 на крај на сезоната

Фернандо Алонсо: Доста е, се повлекувам од Ф1 на крај на сезоната

Фото: autosport.com Фернандо Алонсо се повлекува од Формула 1 по завршување на тековната сезона. Двократниот шампион во летечкиот циркус објави дека 2018 година е последна во неговата кариера. „Време е за промена по 17 прекрасни години минати во овој спорт. Пред неколку месеци ја донесов одлуката што е конечна. Ми преостануваат уште неколку трки во

Самсоненко пред заминување од ФК Вардар, клубот се враќа на градот Скопје?

Самсоненко пред заминување од ФК Вардар, клубот се враќа на градот Скопје?

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко најверојатно се откажува од фудбалскиот клуб Вардар и ќе се фокусира на инвестирањето во ракометниот бренд, открива градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. „Фудбалскиот клуб ‘Вардар‘ е сопственост на Град Скопје со 51 отсто. Известен сум од луѓето на кои Градот таа сопственост им ја отстапил да ја користат, дека

Манџукиќ, кој дебитира со Македонија, повеќе нема да игра за Хрватска

Манџукиќ, кој дебитира со Македонија, повеќе нема да игра за Хрватска

Loading... Пред 11 години ја почна блескавата репрезентативна кариера против Македонија, а денеска 32-годишниот Марио Манџукиќ реши да се повлече од националниот тим на Хрватска, со кој минатиот месец стана светски вицешампион на мундијалот во Русија. „Секогаш повеќе сум сакал да зборувам на теренот отколку надвор од него, па ми беше тешко да пронајдам

Фудбал

Адеми и Николов поминаа, Елмас испадна од квалификациите за Лигата на шампионите

Адеми и Николов поминаа, Елмас испадна од квалификациите за Лигата на шампионите

Динамо Загреб со уште една победа го потврди пласманот во плејофот за влез во групната фаза од Лигата на шампионите, Фенербахче одигра само 1-1 против Бенфика и доживеа елиминација. Динамо Загреб ја победи Астана уште во Казакстан, тогаш славеше со 2-0, па денеска во Хрватска имаше задача само да ја задржи таа предност. Македонскиот репрезентативец,

Мурињо го враќа Ибрахимовиќ во Јунајтед

Мурињо го враќа Ибрахимовиќ во Јунајтед

Златан Ибрахимовиќ може да се врати во Манчестер Јунајтед во јануари, објавија англиските медиуми. Менаџерот на „црвените ѓаволи“, Жозе Мурињо веќе одржал неколку разговори со напаѓачот за да го убеди да го засили тимот. Предлогот не е за траен трансфер, туку за веќе традиционалните позајмици на играчи од Американската фудбалска лига за одреден период

Спалети потпиша нов договор со Интер

Спалети потпиша нов договор со Интер

Италијанскиот гигант Интер потпиша нов договор со тренерот Лучано Спалети, откако стратегот ќе остане на „Џузепе Меаца“ до јуни 2021 година, објави официјалната веб-страница на „нероазурите“. Минатото лето, поранешниот ментор на Рома и Зенит потпиша двегодишен договор со клубот од Милано, и не беше докрај јасно дали сака долгорочно да се поврзе со

Кришито поминал преку мостот во Џенова пред тој да се сруши!

Кришито поминал преку мостот во Џенова пред тој да се сруши!

Италијанскиот дефанзивец, Доменико Кришито вели дека тој поминал преку мостото „Понте Моранди“ во Џенова само 10 минути пред тој да се сруши, во инцидент во кој загинаа околу 30 луѓе. По силниот дожд во вторникот, еден од столбовите на мостот попуштил под притисок во неверојатна трагедија. Кришито, кој се врати во Џенова од Зенит во мај, вели дека

Кошарка

Македонија со победа над Норвешка го потврди четврт-финалето

Македонија со победа над Норвешка го потврди четврт-финалето

Македонија без мака со 86:70 (19:6, 22:29, 28:15, 20:17) ја совлада Норвешка за да го потврди пласманот во четврт-финалето на Европското првенство Б-дивизија во Сараево, по што следува вистинската борба за место во А-дивизијата. По четири победи и еден пораз (од Русија), Македонија го освои второто место во групата Б, и сега го чека противникот во

Македонија е во четвртфиналето со четири победи во низа – противник Романија

Македонија е во четвртфиналето со четири победи во низа – противник Романија

Македонија е во четвртфиналето со четири победи во низа – противник Романија

Кадетите го дознаа ривалот за четвртфиналето на ЕП

Кадетите го дознаа ривалот за четвртфиналето на ЕП

Македонската машка кошаркарска репрезентација до 16 години го дозна противникот за четвртфиналето на Европското првенство-Б дивизија што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина. Нашите млади надежи го освоија првото место во групата Б зад Русија што автоматски значеше дека ќе се соочат со првопласираната селелкција од групата А или тоа во случајот

АНДРИЕВСКИ: Првичниот план е остварен, но сега следува вистинското

АНДРИЕВСКИ: Првичниот план е остварен, но сега следува вистинското

Стручниот штаб одлично ги подготви младите играчи - Бране Андриевски, стои втор од лево Македонската кадетска репрезентација е најголемото освежување во домашната кошарка ова лето. Во периодот кога немавме многу причини за задоволство, кошаркарите до 16 години ни приредија огромно уживање со своите резултати, но и однесувањето на Европското првенство

Ракомет

Домаќинот разочара: Италија ја торпедираше Грузија и ја остави без полуфинале

Домаќинот разочара: Италија ја торпедираше Грузија и ја остави без полуфинале

Селекцијата на Грузија после победата над Белорусија во 2. коло најави дека ќе оди на првото место на турнирот во Тбилиси, но очигледно тој ден на инспирација бил многу лош ден за Белорусите. Денешната победа на Италијанците од 36:21 над Грузијците е показател на вистинскиот квалитет на репрезентацијата која е домаќин, па најверојатно оваа селекција

Талентираниот Каковски стави потпос на нов договор со Еурофарм Работник

Талентираниот Каковски стави потпос на нов договор со Еурофарм Работник

Македонскиот ракометен прволигаш Еурофарм Работник ја обнови соработката со еден од своите најперспективните ракометари, Бобан Каковски. Кадетскиот репрезентативец на Македонија потпиша нов тригодишен договор со клубот од Битола и ќе остане во оваа средина до 2021 година. Ова е само уште еден потег на составот на Работник, претходно беше доведен тренерот Ѓорѓе

Потврдено: Стеауа Букурешт ќе игра во СЕХА лигата!

Потврдено: Стеауа Букурешт ќе игра во СЕХА лигата!

Повеќе нема дилеми, романскиот прволигаш Стеауа Букурешт во наредната сезона ќе биде дел од СЕХА регионалната лига. Оваа одлука ја донесе извршниот комитет на СЕХА-лигата по што официјално истата и беше соопштена на јавноста со задоволство дека ова натпреварување ќе се игра во Романија. -Горди сме што можеме да објавиме што 10 учесник во СЕХА Гаспром

Познат е распоредот на натпреварите на Металург во СЕХА-лигата за сезона 2018/19

Познат е распоредот на натпреварите на Металург во СЕХА-лигата за сезона 2018/19

СЕХА-лигата ги одреди датумите за сите натпревари во сезона 2018/19. Како што и се очекуваше, во првото коло ќе се случи македонското дерби, а домаќин на средбата е Металург. Во следното коло, пак, и гостуваме на екипата на Мешков Брест. До крајот на годината ќе треба да се одиграат 13 кола, додека последните пет се предвидени за следната 2019 година

Автомото

Формула 1 останува без Алонсо

Формула 1 останува без Алонсо

Двократниот светски шампион Фернандо Алонсо ја напушта Формула 1 по крајот на сезоната, сподели самиот тој. Имаше шпекулации за иднината на Шпанецот долго време и одлуката за многумина е очекувана. Сепак, пилотот не откри каде ќе вози, иако се верува дека ќе оди во Индикар. „По 17 прекрасни години во овој неверојатен спорт, време е да направам промена

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

Маса: Алонсо секогаш создава раздор во тимот

Поранешниот возач на Формула 1, Фелипе Маса, изјави дека почувствувал олеснување кога Фернандо Алонсо го напуштил Ферари, клуб во кој двајцата заедно се натпреваруваа четири години. Неодамна и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, со сличен став ја отфрли можноста Алонсо да ја пополни празнината по заминувањето на Даниел Рикардо во Рено. Хорнер нагласи

Тоа што се случи – се случи, се уште можеме да ја освоиме титулата

Тоа што се случи – се случи, се уште можеме да ја освоиме титулата

Пилотот на Ферари, Германецот Себастијан Фетел, е уверен дека по продолжувањето на сезоната во Формула 1 може да направи пресврт кога во прашање е борбата за титулата. За многумина, Ферари имаат подобар болид од Мерцедес во моментов, но две лоши трки на крајот на јули, при што прво отпадна, а потоа заврши втор, го оставија Германецот на 24 поени во

Тенис

Федерер: Ју Ес Опен ќе биде епски

Федерер: Ју Ес Опен ќе биде епски

Роџер Федерер е подготвен да го одигра првиот официјален натпревар по четвртфиналето на „Вимблдон“. По пауза од повеќе од еден месец, Швајцарецот ќе игра против германскиот тенисер Петар Гојовчик во второто коло од „Мастерсот“ во Синсинати и не се очекува да има тешка задача против сегашниот 47-ми играч на АТП листата. Додека се подготвува за претстојниот

Ѓоковиќ со многу мака го помина Џонсон, Мареј елиминиран на стартот

Ѓоковиќ со многу мака го помина Џонсон, Мареј елиминиран на стартот

Новак Ѓоковиќ иако со 2-0 го победи Стив Џонсон, добро се испоти за да го направи тоа, Енди Мареј е елиминиран уште во првото коло од Лукас Пуј. Српскиот тенисер со победа го започна Мастерсот во Синсинати, единствениот турнир од серијата кој го нема освоено. Ѓоковиќ првиот сет го доби со 6-4, со еден освоен брејк. Во вториот сет Новак брзо освои брејк

Ѓоковиќ после победата над Џонсон: "Не сум задоволен од својот настап. Имаше делови од мечот во кои играв многу добро, но требаше да играм подобро."

Ѓоковиќ после победата над Џонсон: "Не сум задоволен од својот настап. Имаше делови од мечот во кои играв многу добро, но требаше да играм подобро."

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ после победата над Џонсон, во првото коло на Мастерс, во Синсинати, изјавил дека не е во целост задоволен од својот настап. Српскиот тенисер го совладал Американецот, Стив Џонсон, (6:4, 7:6) искористувајќи ја дури осмата меч топка. "Не сум задоволен од својот настап. Имаше делови од мечот во кои играв многу

НЕПОКАНЕТ ГОСТИН: Ѓоковиќ ја насмеа публиката во Синсинати! (ВИДЕО)

НЕПОКАНЕТ ГОСТИН: Ѓоковиќ ја насмеа публиката во Синсинати! (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ ја оправда фаворитската улога против Стив Џонсон, но и покрај тоа не беше задоволен од своите перформанси. Освен што траеше два часа и три минути, мечот помеѓу српскиот и американскиот тенисер на кратко беше прекинат. Во текот на еден поен, неповикан гостин влета на теренот и долета штурец директно кај Ѓоковиќ кој со еден потег ја насмеа

Микс

Ники Лауда започна со физиотерапија

Ники Лауда започна со физиотерапија

– Легендарниот шампион во Формула 1, Ники Лауда започна со физикална терапија, соопшти австриски „ОЕ 24“. Лауда закрепнува по трансплантацијата на белите дробови извршена претходниот месец. Во четвртокот и петокот Ники имаше кратка криза поврзана со бубрезите по што беше ставен на дијализа. Во текот на викендот тој беше целосно стабилизиран и проблемот

Социјалист каков што ни треба

Социјалист каков што ни треба

Лабаво, пред океан, со укулеле на клупа, овој хавајски кандидат за Конгресот им објаснува на своите гласачи некои основи на демократскиот социјализам. На пример, дека човек не е сoздаден само да 'рмба. Социјалист каков што ни треба

отвори во апликација