притисни ентер »

Извори

Zoom

Пецаков: Локалната самоуправа ќе го организира Охридскиот пливачки маратон
Пецаков: Локалната самоуправа ќе го организира Охридскиот пливачки маратон

Пецаков: Локалната самоуправа ќе го организира Охридскиот пливачки маратон

Општина Охрид ќе направи се, односно 99 отсто Охридскиот пливачки маратон ќе се одржи, изјави денеска градоначалникот Кирил Пецаков по координативниот состанок со претставници на пливачките клубови од градот. Најави дека локалната самоуправа дека ќе направи се од следната година, организацијата на манифестацијата да ја преземе во свои раце заедно со

Македонскиот тим во Заедничката комисија со реакција: Најголемата лага е дека текстовите со кои се препорачува заедничко чествување ќе бидат применети во образовниот систем

Македонскиот тим во Заедничката комисија со реакција: Најголемата лага е дека текстовите со кои се препорачува заедничко чествување ќе бидат применети во образовниот систем

Реакција на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, а во врска со објавените решенијата на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања кои беа усвоени во 2018 и 2019 г. Во продолжение целиот текст: „На 15. август беа објавени решенијата на Заедничката мултидисциплинарна

Владата на Република Северна Македонија е 100% активно транспарентна

Владата на Република Северна Македонија е 100% активно транспарентна

Владата на Република Северна Македонија има максимални 100% активна транспарентност од можни 100%, односно ги објавува сите предвидени информации од активната транспарентност, согласно редовното годишно рангирање на институциите според Индексот на активна транспарентност на Центарот за граѓански комуникации. Индексот за активна транспарентност ги рангира

Министерството за одбрана на прво место со 100 процентна активна транспарентност според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации

Министерството за одбрана на прво место со 100 процентна активна транспарентност според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации

Министерството за одбрана продолжува да биде лидер во активната транспарентност, според Индексот за активна транспарентност на Центарот за граѓански комуникации. Ова е трета година по ред одбраната да биде рангирана на првото место, а втора година со освоени максимални 100 проценти. Индексот за активна транспарентност ги рангира сите институции во

Мицкоски: Припадниците на АРМ со својата лојалност и посветеност на работата се гордост за секој од нас како граѓанин на Република Македонија

Мицкоски: Припадниците на АРМ со својата лојалност и посветеност на работата се гордост за секој од нас како граѓанин на Република Македонија

Армијата претставува симбол на државноста на Македонија, институција која го штити територијалниот интегритет и безбедноста на граѓаните и затоа таа ужива доверба меѓу народoт. Припадниците на АРМ со својата лојалност и посветеност на работата се гордост за секој од нас како граѓанин на Република Македонија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Општина Кичево за шеста година по ред ќе додели 50 стипендии на студенти
Општина Кичево за шеста година по ред ќе додели 50 стипендии на студенти

Општина Кичево за шеста година по ред ќе додели 50 стипендии на студенти

Општина Кичево за шеста година по ред ќе додели 50 стипендии на студенти од општината за претстојната академска година. Висината на стипендиите ќе изнесува 3000 денари. „За да им го олесниме студирањето и да ги стимулираме да имаат повисок просек и во претстојната академска година на 50 студенти од нашата општина ќе им доделиме стипендии во висина

Во Тетово гласаат болните, изнемоштените, притворенициците и затворениците

Во Тетово гласаат болните, изнемоштените, притворенициците и затворениците

Со гласањето на граѓаните во домашни услови поради болест или изнемоштеност како и притворениците и затворениците денеска во Тетово започна гласањето за вонредните избори за избор на членови на Советот на Општина Тетово закажани за утре, сабота 20 август. Според информациите на членовите на Општинската изборна комисија Тетово денешното гласање на овие

Над 100 илјади лица со право на глас на изборите за градоначалник во Маврово Ростуше и Центар Жупа и за советници во Тетово

Над 100 илјади лица со право на глас на изборите за градоначалник во Маврово Ростуше и Центар Жупа и за советници во Тетово

На утрешните локални избори за градоначалник во Маврово и Ростуше и во Центар Жупа и за советници во Тетово право на глас имаат вкупно 101.174 гласачи. Во Тетово во Избирачкиот список се запишани 84.072 избирачи, во Маврово и Ростуше 7.154 и во Центар Жупа 9.948. Во трите општини ќе се гласа на 172 избирачки места. Во Маврово и Ростуше се гласа на

Каземиро на чекор до Манчестер Јунајтед

Каземиро на чекор до Манчестер Јунајтед

Бразилскиот играч за врска Каземиро во следните неколку денови треба да стави потпис на договор со премиерлигашот Манчестер јунајтед, пренесуваат денеска британските медиуми. Според истите извори, 30-годишниот бразилски репрезентативец веќе ги договорил личните услови со Манчестер јунајтед, а англискиот прволигаш до мадридски Реал испратил понуда во

Русковска: „Од финансиска полиција баравме да ни бидат доставени 250-300 предмети, а тие доставија само 30 непотребни предмети“

Русковска: „Од финансиска полиција баравме да ни бидат доставени 250-300 предмети, а тие доставија само 30 непотребни предмети“

Вилма Русковска објасни околу истрагата во Финансиска полиција. Русковска рече дека барале да им бидат доставени 250-300 предмети, но им биле доставени само триесетина, меѓукои повеќе непотребни. „Во финансиската полиција не дојдовме до докази. Со претресот наведовме кои предмети треба да ни бидат доставени меѓу 250 и 300 предмети. Ни беа доставени

Путин и Си ќе присуствуваат на самитот на Г20 во Индонезија

Путин и Си ќе присуствуваат на самитот на Г20 во Индонезија

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг планираат да присуствуваат на самитот на Г-20 на индонезискиот остров Бали од 15 до 16 ноември, изјави индонезискиот претседател Џоко Видодо. Тој исто така, рече дека украинскиот претседател Володимир Зеленски бил поканет, иако Украина не е членка на Г20. Тој, наводно, потврдил дека

Сезона на Девиците: Што ги очекува хороскопските знаци?

Сезона на Девиците: Што ги очекува хороскопските знаци?

Што го очекува вашиот хороскопски знак? Овен Вие сте импулсивна личност со огнен дух, но енергијата на Девиците ќе ве успори и ќе ве спушти на земја. Ако досега се чувствувате расеано или пак изморено, ова е моментот кога ќе успеете да го најдете својот фокус и да се насочите на она што ви е навистина важно. Можеби ќе морате да поставите граници, да

Стопанска комора: Да се зголеми домашното производство на електрична енергија и да се искористат сите можни ресурси

Стопанска комора: Да се зголеми домашното производство на електрична енергија и да се искористат сите можни ресурси

Стопанската комора бара од Владата да ги реализира нивните заклучоци презентирани во јули годинава и нагласува дека е потребно да се зголеми домашното производство на електрична енергија и  да се искористат сите можни ресурси. При тоа смета дека набавката на јаглен и мазут за ТЕЦ Неготино треба да има апсолутен приоритет веднаш. -За да може да се обезбедат

Бугарија ќе испрати свој висок претставник на годишната конференција на МПО

Бугарија ќе испрати свој висок претставник на годишната конференција на МПО

Во врска со 100-годишнината од формирањето на Македонската патриотска организација (МПО), Бугарија ќе испрати свој претставник на високо ниво, соопшти бугарското МНР во одговор на прашање на БГНЕС, јавува Трибуна . Во моментов се разговара за името на бугарскиот претставник и кога ќе се донесе конечна одлука, МНР ќе даде дополнителни информации, се

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари 2023 година уверението за државјанство ќе може да се издаде и во електронска форма преку Националниот портал за електронски услуги или преку квалификувана електронска препорачана достава на електронска адреса. Граѓаните ќе можат по електронски пат да поднесуваат и барања за издавање лична карта и пасош. „Со цел подобрување на искуството