притисни ентер »

Извори

За Се

Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО
Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО

Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО

Нека е честит 18 август, Денот на Армијата на Република Северна Македонија. 30 години Армијата е столбот на одбраната и безбедноста на државата, на територијалниот интегритет и неповредливоста на границите Две години нашата Армија е дел од НАТО, рамноправна со останатите 29 армии во најмоќниот безбедносен сојуз во светот. Како парламентарно мнозинство

Не сме предавници, не е точно дека ќе се учи дека Самоил е бугарски цар

Не сме предавници, не е точно дека ќе се учи дека Самоил е бугарски цар

Mакедонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, одговори вчера на реакциите и критиките во врска со објавените решенијата на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања кои беа усвоени во 2018 и 2019 година. Реакцијата на македонските претставници во мешовитата македонско-бугарска

Бизнисмен од Кичево добивката ја дели со студентите

Бизнисмен од Кичево добивката ја дели со студентите

Кичевецот Кастриот Исени од Швајцарија дојде во родното место за да инвестира. Откако го отвори ресторанот на своите предци, по успешна сезона на свадби, одлучи својата заработка да не ја задржи за себе, туку да ја подели со студентите и учениците. Дел од студентите и учениците кои ќе ги финансира Кастриот се дел од неговиот персонал со кој работел

Италијанците со векови користат трик од кој бегаат комарците

Италијанците со векови користат трик од кој бегаат комарците

Ништо не може да ве изнервира како комарците. За борба против нив во текот на летото, можеме да користиме производи купени во продавница, но можеме да пробаме и природен метод. Тоа навистина функционира. Постои едноставен трик кој ќе ви овозможи засекогаш да се ослободите од непоканетите крвожедни гости. Во вашата градина или на терасата, треба да

Филмот за Аца Лукас ќе се снима и во Скопје

Филмот за Аца Лукас ќе се снима и во Скопје

Најголемата регионална ѕвезда Аца Лукас неодана ја изненади својата публика со автобиографската книга „Ова сум јас“, која наиде на фантастични критики. Со оглед на реакциите на публиката и интригантниот живот на популарниот пејач прикажан во книгата, во соработка со продуцентот Саша Мирковиќ и Хајп продукција, решија да снимаат филм и серија која ќе

Овој напиток го лекува целиот организам
Овој напиток го лекува целиот организам

Овој напиток го лекува целиот организам

Овој препарат го зајакнува имунитетот, ја ублажува кашлицата и гребењето во грлото, погодно делува на човековиот организам, го опушта и смирува… Портокалот, ѓумбирот и куркумата се состојките потребни за овој препарат кои заедно со медот и лимонот го зајакнуваат имунитетот, ја ублажуваат кашлицата помагаат при болки во грлото, погодно делуваат на човековиот

Русковска поднесе жалба за одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители

Русковска поднесе жалба за одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители

Обвинителката Вилма Русковска денеска напладне поднесе жалба за одлуката за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. Со жалбата, како што појасни Русковска, таа ги побива наводите во решението. – Ова не го сметам за суспензија на Вилма Русковска, туку за суспензија на правото и суспендирање на правдата. Без разлика што имаше соопштение

НП „Маврово”: Повредена мечка на потегот Јанче- Ростушки Мост, може да биде агресивна

НП „Маврово”: Повредена мечка на потегот Јанче- Ростушки Мост, може да биде агресивна

Националниот парк „Маврово”  доцна синоќа на официјалната Фејсбук страна објави  информација за повредена мечка на делницата Дебар – Маврово, на  потегот помеѓу село Јанче и Ростушки мост,  која би можела да биде агресивна откако ја удрил автомобил. – Ве известуваме дека вечерва на потегот помеѓу с. Јанче и Ростушки мост од страна на автомобил е повредена

Православните христијани го празнуваат Преображение Господово

Православните христијани го празнуваат Преображение Господово

Празникот Преображение по својата смисла и значење за човечкиот род е еден од централните христијански празници. Се базира на настанот на Христовото преобразување, т.е. покажување на неговата божественост пред најблиските ученици Петар, Јаков и Јован на Таворската Гора кратко време пред неговото страдање во Ерусалим. Важноста на овој настан за човечкиот

Отворени нови работни места во ТИКВЕШ, ХОТЕЛ ХИЛТОН, МАКСБЕТ и МНОГУ ДРУГИ!

Отворени нови работни места во ТИКВЕШ, ХОТЕЛ ХИЛТОН, МАКСБЕТ и МНОГУ ДРУГИ!

Винарија Тиквеш основана во 1885-та година е предводник во македонската винска индустрија, како и најстарата и најголемата винарница во регионот. Моментално вработуваат: УНАПРЕДУВАЧ НА ПАЗАР Хотел Хилтон во Скопје започнува со работа во 2019 година, ланецот DoubleTree by HILTON во сферата на угостителството е постојано на врвот од самиот старт, а со

Дневен Хороскоп

Дневен Хороскоп

ОВЕН Бидете јасни и гласни, но не фокусирајте се само на приказни за планови. Денот е идеален за први чекори и започнување разни активности. Сигурно ќе се соочите со противење, но на крајот тоа само ќе ве направи уште посилни. Гледајте на работите позитивно затоа што за денеска, успехот е запишан во вашите ѕвезди. Другите многу ќе ги ценат вештините

Времето денеска се очекува да биде сончево и многу топло

Времето денеска се очекува да биде сончево и многу топло

Времето денеска се очекува да биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме. Минималната температура ќе биде во интервал од

Актерката ги покажа стомачните мускули и цврстите гради

Актерката ги покажа стомачните мускули и цврстите гради

Актерката ужива во остатокот од летото, а воодушевува фактот што на прагот на својата седма деценија сè уште важи за најпосакуваната жена на светот! Актерката Деми Мур (59) на крајот на годината ќе наполни 60 години. Поминаа 26 години откако таа се појави во филм, а неодамнешните фотографии во бикини се доказ дека Деми му пркоси на времето. Убавата

Најпознатата српска блогерка Зоранах претера со силиконите

Најпознатата српска блогерка Зоранах претера со силиконите

Најполпуларната блогерка во Србија, Зорана Јовановиќ, позната како  Zorannah позираше во минијатурни бикини, на што следеа бројни реакции од шокираните корисници на Инстаграм. Имено, таа позираше на егзотична дестинација во жолто бикини кое едвај и ги прекриваше гигантските силиконски гради. Ова на многумина им падна во очи, па на социјалните мрежи

Марјана Станојковска позираше во провокативно бикини

Марјана Станојковска позираше во провокативно бикини

Познатата македонска водителка Марјана Станојкоска не можеше да ги поднесе жештините и температурите до 40 степени, па реши да си се разлади во базенот. Водителката се одлучи да облече провокативно портокалово бикини. Изгледот го докомплетира со црни очила за сонце. Го грабна душекот за во вода и реши да се релаксира, а додека траеше нејзиното уживањем