притисни ентер »

Извори

Webinko

Фејсбук и Инстаграм ги следат корисниците дури и кога им е кажано да не го прават тоа
Фејсбук и Инстаграм ги следат корисниците дури и кога им е кажано да не го прават тоа

Фејсбук и Инстаграм ги следат корисниците дури и кога им е кажано да не го прават тоа

Кога посетувате веб-локација што сте ја виделе на Facebook и Instagram, веројатно сте забележале дека не сте пренасочени на прелистувачот по ваш избор, туку на прелистувачот во апликацијата. Излегува дека тие веб-прелистувачи вбризгуваат javascript код во секоја веб-локација што ја посетувате, дозволувајќи и на Мета, која ги поседува Facebook и Instagram,

Инстаграм користи вештачка интелигенција за да го скенира вашето лице
Инстаграм користи вештачка интелигенција за да го скенира вашето лице

Инстаграм користи вештачка интелигенција за да го скенира вашето лице

Инстаграм силно тестира модерни решенија за проверка на корисниците, кои вклучуваат барање од следбениците да гарантираат за некој стар колку што велат дека е, како и тестови за вештачка интелигенција кои можат да ја проценат возраста на корисникот преку „видео селфи“. Сето ова е дел од стремежот на оваа платформа да не можат да бидат нејзини корисници

WhatsApp поставува опција да изберете дали сакате другите да видат кога сте онлајн

WhatsApp поставува опција да изберете дали сакате другите да видат кога сте онлајн

WhatsApp објави неколку нови ажурирања за приватноста, вклучувајќи ја и можноста за корисниците да ги проверуваат своите пораки без другите луѓе да знаат. Платформата наскоро ќе им овозможи на луѓето да контролираат кој може да гледа кога се онлајн, да ги спречува другите да прават слики од екранот на одредени пораки и да ги напуштаат групите без да

Кинескиот технолошки гигант воведува такси без возач во Вухан

Кинескиот технолошки гигант воведува такси без возач во Вухан

Кинескиот технолошки гигант Baidu ги собра сите потребни дозволи за да понуди комерцијална услуга роботакси, целосно без возач. Услугата првично ќе биде понудена во Чонгкинг и Вухан преку апликацијата за возење со град, Apollo Go. Baidu забележа голем успех во Вухан и Чонгкинг неколку месеци откако на компанијата и беше одобрена дозвола да обезбедува

Мета овозможува прикажување на NFT токени на Instagram

Мета овозможува прикажување на NFT токени на Instagram

По првичниот тест во мај, NFT доаѓаат на Instagram. Извршниот директор на Мета Марк Закерберг истакна дека започнува работата на имплементација на додатокот, кој ќе им овозможи на корисниците да прикажуваат NFT на нивните доводи, приказни и во пораки. Функцијата ќе биде достапна за корисниците и бизнисите во повеќе од 100 земји во Африка, Азија Пацифик,

Истражувањето на Фејсбук покажа: Богатите пријатели се клучни за успехот во животот

Истражувањето на Фејсбук покажа: Богатите пријатели се клучни за успехот во животот

Една нова студија, спроведена на повеќе од 21 милијарда пријателства на Facebook, потврди нешто што го знаевме претходно: добро е да имаш богати пријатели. Истражувачите користеле податоци за повеќе од 72 милиони корисници на Фејсбук за да ги анализираат начините на кои одредени социјални околности влијаат на економската мобилност. Резултатите беа