притисни ентер »

Извори

Вести24

Што велат ѕвездите за денешниот ден?!
Што велат ѕвездите за денешниот ден?!

Што велат ѕвездите за денешниот ден?!

ОВЕН Работа: Пробувате да не размислувате за работа. Недела е ден за одмор. Љубов: Уживате во времето минато со партнерот и се прашувате како би било да го потврди вашиот однос со брак. Здравје: Дишните органи се чувствителни. БИК Работа: Не размислувате за обврските, но финансиите ве загрижуваат. Љубов: Праќате порака на партнерот да го проверите

Електрични автомобили, приватни ракети – како Илон Маск го менува светот?

Електрични автомобили, приватни ракети – како Илон Маск го менува светот?

Навистина е неверојатно само еден човек да има толкаво влијание врз иднината на човештвото, но Илон Маск успева во тоа. Основачот на Tesla веќе раководи со неколку бизниси, од кои целта на повеќето е да го направат светот подобро место за живеење. Со Tesla, Илон се обидува да ги направи електричните автомобили достапни за сите, а со SpaceX се обидува

Заработка на маката на ужалените семејства?
Заработка на маката на ужалените семејства?

Заработка на маката на ужалените семејства?

Kој донел одлука со која се наложува починатите со Ковид-19 да бидат погребани во лимен, па дрвен сандак, поради што семејствата се ставаат на дополнителни трошоци? На ова прашање, одговор бараат и погребалните оператори. Потврдија дека во протоколот никаде не се наведува дека починатиот треба да биде во лимен сандак, но велат на терен состојбата е

Не се „бабини деветини“ – Зошто никогаш не треба да си легнувате лути и нервозни?

Не се „бабини деветини“ – Зошто никогаш не треба да си легнувате лути и нервозни?

Сите ние сме почувствувале гнев, а и сите сме си легнале гневни. Но, изгледа дека ова е едно од најлошите нешта што можеме да си ги направиме. Можеби досега сте слушнале дека никогаш не треба да си легнувате додека сте гневни, а постојат неколку добри причини зошто ова е вистина. Во продолжение погледнете за кои станува збор: Гневот влијае врз сонот

Неверојатно: Се разбуди од деветмесечна кома слушајќи го гласот на нејзиниот идол Тоти од ФК „Рома“

Неверојатно: Се разбуди од деветмесечна кома слушајќи го гласот на нејзиниот идол Тоти од ФК „Рома“

Љубовта кон фудбалот, особено кон нејзиниот идол Франческо Тоти, и помогнале на младата девојка Илениа да се разбуди од 9-месечна кома. Девојката од декември, минатата година по тешка сообраќајна незгода паднала во кома. Како верен фан на ФК „Рома“ и голем обожавател на фудбалерот Тоти, играчите ја знаеле Илениа и кога слушнале за нејзината сообраќајка

Македонците со истечен пасош низ светот нема скоро да дојдат до патна исправа

Македонците со истечен пасош низ светот нема скоро да дојдат до патна исправа

Македонските граѓани кои се наоѓаат во странство а на кои им е истечен пасошот нема во скоро време да дојдат до патна исправа. Иако тие веќе подолго време бараат тимови од Министерството за надворешни работи да дојдат во нивните држави за да им земат податоци и да ги фотографираат тоа засега не е можно. Причината е јасна а тоа е корона кризата и строгите

Ова е бројот на килограми што е разумно да се изгубат за три месеци

Ова е бројот на килограми што е разумно да се изгубат за три месеци

Кога тргнувате на патот на губење на тежината, нормално е да се постават одредени цели. Многумина честопати претеруваат и сакаат да ја намалат облеката за два конфекциски броја во рок од неколку месеци, но потребно е да се размислува за многу повеќе фактори, покрај самата исхрана. Имено, на слабеењето влијаат здравата исхрана, физичката активност,

ХЕРОЈ НА ДЕНОТ: Белграѓанец ќе ве воодушеви со својот гест среде невремето!

ХЕРОЈ НА ДЕНОТ: Белграѓанец ќе ве воодушеви со својот гест среде невремето!

Големо невреме вчера го зафати Белград и додека сите се евакуираа и бегаа, овој жител на главниот град на соседна Србија, потрча на помош на куче кое го чекаше својот сопственикот. Зеде чадор и клекна покрај кучето за да го скрие од градот. И додека момчето беше видливо мокро од дождот, кучето исплашено од грмотевиците и бурите, се чувствуваше безбедно

„Насилство во Центар“ – Аргументите и фактите на Миле Јанакиески пред политиката на Фетаи и Бубевски

„Насилство во Центар“ – Аргументите и фактите на Миле Јанакиески пред политиката на Фетаи и Бубевски

Со завршни зборови на останатите обвинетите, меѓу кои и екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, утре во Кривичниот суд треба да продолжи предметот на поранешното СЈО насловено како „Насилство во Центар“. На последното рочиште во четвртокот минатата недела, обвинителите Фатиме Фетаи и Гавриул Бубевски дури по цели четири години го повлекова

Чудо на Острог: Предупредувањето на Свети Василиј ми го спаси животот

Чудо на Острог: Предупредувањето на Свети Василиј ми го спаси животот

Глас ме разбуди, седнав на креветот и знаев дека Свети Василиј ме предупредува Светлана Марковиќ, професор од Лазаревац, опишува како Свети Василиј ја предупредил на појавата на ракот на дојка: „Често доаѓам во манастирот Острог, носам групи студенти и возрасни и многу сум среќна кога сум тука. Пред повеќе од 10 години бев со моите студенти на Острог

Оваа година не очекува редок небесен феномен

Оваа година не очекува редок небесен феномен

Астрономите известуваат за уште една ретка сина Месечина која ќе го осветли нашето небо вечерта на 31 октомври. 12-те месеци од годината имаат должини што повеќе или помалку се базираат на една орбита на Месечината околу Земјата. Полната Месечина се појавува на секои 29 дена кога Месечината е на спротивна страна на Земјата од Сонцето, што значи дека

Дали знаевте: Омилената боја може да открие какви сте во кревет

Дали знаевте: Омилената боја може да открие какви сте во кревет

Еве мал тест: Кафеав Луѓето чија омилена боја е кафеавата за нивните партнери се вистинско „богатство“. Нивните чувства се длабоки, топли се и многу емотивни и чувствителни на туѓите потреби. Бидејќи се многу сензуални, за нив е секогаш добро време за секс – скоро секогаш се подготвени. Никогаш не можете да им кажете „Те сакам“ доволно пати. Романтичните