притисни ентер »

Извори

Вечер Прес

Учење без бариери и размена на добри практики во кривопаланечката гимназија преку Еразмус проекти
Учење без бариери и размена на добри практики во кривопаланечката гимназија преку Еразмус проекти

Учење без бариери и размена на добри практики во кривопаланечката гимназија преку Еразмус проекти

Идентификација на учениците со специјални образовни потреби и инвалидитет, подобрување на педагошко-дидактичките компетенции и дополнување на наставата со нови креативни и иновативни наставни методи, се само дел од активнстите што ќе се спроведат во рамки на трите нови  „Еразмус +“ проекти што ќе се реалзиираат во средното општинско училиште „Ѓорче

Европскиот универзитет ги собра научните и истражувачките работници од различни области на едно место

Европскиот универзитет ги собра научните и истражувачките работници од различни области на едно место

На Европскиот универзитет, Скопје неделава се одржа десеттата меѓународна научна конференција на тема „Патот кон успехот – иновација, интеракција, имплементација“. На конференцијата учествуваа експерти од сите области на науката и уметноста, стоматолози, лекари, биолози, екологисти, социолози, економисти, уметници, дизајнери, информатичари, технолози,

Православните христијани го слават Крстовден

Православните христијани го слават Крстовден

Црквата празнува два празника поврзани со чесниот крст, зимскиот Крстовден или Водокрст (18-ти јануари) е посветен на стариот обичај според кој на овој ден биле крштевани оние што го примале христијанството, а есенскиот Крстовден, под името Воздвижение на чесниот крст се празнува во чест на наоѓањето на крстот на кој бил распнат Исус Христос. Обиколувајќи

Бане Мојиќевиќ се разведе: Јас буквално процветав

Бане Мојиќевиќ се разведе: Јас буквално процветав

Пејачот и прв победник на „Ѕвездите на Гранд“, Бранислав Бане Мојиќевиќ официјално се разведе од сопругата Милица пред две недели, но веќе шест месеци не живеат заедно. Имено, уште во 2018 година започнале неуспесите и проблемите во заедничкиот живот со неговата сопруга , но тие некако успевале да ги надминат проблемите. „Вистина е дека се разведовме,

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

Група кичевци попладнево протестираа со возила против поскапувањето на електричната енергија. Граѓаните протестираа движејќи се во колона по магистралниот пат Скопје – Охрид во делот кој минува низ Кичево, односно од под село Другово до раскрсницата према РЕК „Осломеј” со двесеттина возила. Протестот помина без инциденти и траеше околу половина час

Грчката полиција заплени 500 илјади таблети екстази
Грчката полиција заплени 500 илјади таблети екстази

Грчката полиција заплени 500 илјади таблети екстази

Грчката полиција соопшти дека запленила 500.000 таблети дрога екстази во Солун и уапсила три лица. Операцијата била извршена завчера, а вредноста на таблетите на црниот пазар е проценета на 10 милиони евра. Полицијата прво уапси 56-годишен возач на камион во кој пронашла 180.000 апчиња. Потоа запрела автомобил во кој пронашла уште 320.000 таблети екстази

Гутереш: Нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води

Гутереш: Нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, синоќа изјави дека нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води. „ Употребата на нуклеарно оружје ќе влијае на сите држави, што значи дека сите држави имаат одговорност да обезбедат такво смртоносно оружје никогаш повеќе да не се користи и целосно да се елиминира од националните арсенали“, нагласи

Новиот коронавирус може да ја преплави Франција, предупредуваат лекарите

Новиот коронавирус може да ја преплави Франција, предупредуваат лекарите

Франција ќе се соочи со повеќемесечна епидемија на коронавирусот што ќе го преплави здравствениот систем ако нешто не се промени, предупреди еден од водечките лекари во земјата. „Вториот бран доаѓа побрзо отколку што мислевме“, изјави Патрик Буе, шеф на Националниот совет на лекарската комора, за весникот Журнал ду Диманш. Новите мерки за забавување

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

Папата Франциск денеска изјави дека се моли за мир во регионот на Кавказ по обновените судири меѓу Ерменија и Азербејџан за спорната територија Нагорно-Карабах, јави ДПА – Се молам за мир на Кавказ и ги замолувам страните во конфликтот да направат гестови на добра волја и братство што може да доведат до решавање на проблемите, но не со употреба на

Си легнувате налутени-сменете ја навиката, опасна е по здравјето

Си легнувате налутени-сменете ја навиката, опасна е по здравјето

Ако навечер си легнете гневни, му правите најлоша услуга на сопственото здравје. Кога сте будни, може да се преработат негативните емоции. Но ако се отиде на спиење со нив, тие можат да станат поголеми. Гневот влијае на сонот Познато е дека стресот и тешките чувства поттикнуваат борба или бегство. Во тие околности е многу потешко да се заспие и да

Два пораза за пингпонгарот на Младост 96 Кристијан Станојковски

Два пораза за пингпонгарот на Младост 96 Кристијан Станојковски

Сениорскиот државен првак и член на Младост 96, Кристијан Станојковски претрпе два пораза, колку што загуби во изминатите седум, осум години. Во четвртото коло то беше совладан убедливо со 3:0 од ветеранот Роберт Михајловски од екипата на Нец, додека во петото коло во неизвесен натпревар загуби од Филип Младеновски од Шампион ФА. И покрај поразите

Телефонски разговор Заев – Борисов: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на С.Македонија

Телефонски разговор Заев – Борисов: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на С.Македонија

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, истакнал бугарскиот премиер Бојко Борисов во денешниот телефонски разговор со претседателот на Владата  Зоран Заев. Двајцата премиери, како што соопшти владината прес-служба, изразиле увереност дека двете страни остануваат ангажирани во спроведување на Договорот за

Во Лешница на Шара протестен собир против изградба на хидроцентрали

Во Лешница на Шара протестен собир против изградба на хидроцентрали

Планинари на неколку планинарски спортски клубови од Скопје и Тетово денеска во месноста Долна Лешница на Шар Планина изразија револт од почетокот на изградбата на мала хидроцентрала на ова познато излетничко место.  Тие на неколку начини упатија пораки до јавноста да се спречат ваквите градби кои неповрантно ја уништуваат природната околина. – Преку

Махери се за кавга:Ова се двата најконфликтни знаци во хороскопот

Махери се за кавга:Ова се двата најконфликтни знаци во хороскопот

Различни ситуации можат да поттикнат реакции на кои човек и не е особено горд, но во даден момент тоа е едноставно нешто што не може да се сопре. И додека повеќето луѓе решаваат бројни ситуации во својот живот со студена глава, други експлодираат и при самата помисла на сложена задача. Веројатно сте забележале дека во најчесто реагирате поинаку на

ДПА: Повеќе од 100.000 демонстранти маршираат против Лукашенко и за „претседателката Света“

ДПА: Повеќе од 100.000 демонстранти маршираат против Лукашенко и за „претседателката Света“

Повеќе од 100.000 луѓе денеска излегоа на улиците на Белорусија обновувајќи ги протестите против оспорениот претседател Александар Лукашенко, и покрај новата насилна реакција на армијата и полицијата, јави ДПА. Демонстрациите беа организирани со цел симболично да се назначи лидерот на опозицијата во егзил Светлана Тихановскаја за претседател на таканаречената