притисни ентер »

Извори

Вечер

(ДОКУМЕНТИ) Носителот на СДСМ за Тетово СЕ ПИШАЛ АЛБАНЕЦ ЗА ДА СЕ ВРАБОТИ
(ДОКУМЕНТИ) Носителот на СДСМ за Тетово СЕ ПИШАЛ АЛБАНЕЦ ЗА ДА СЕ ВРАБОТИ

(ДОКУМЕНТИ) Носителот на СДСМ за Тетово СЕ ПИШАЛ АЛБАНЕЦ ЗА ДА СЕ ВРАБОТИ

За да се вработи во ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи Тетово, акутелниот носител на советничка листа на СДСМ за локалните избори во Тетово, Глигорије Стојановски, во пријавата навел дека е Албанец, бидејќи во огласот било наведено дека истиот е наменет за вработување на кандидати Албанци, дознава Вечер.мк. Со тоа Стојановски бил вработен

СИНОТ НА СЛАВНИОТ КОШАРКАР во златно бикини и со штикли шета по Миконос! Пари троши, ужива во луксуз и момци…

СИНОТ НА СЛАВНИОТ КОШАРКАР во златно бикини и со штикли шета по Миконос! Пари троши, ужива во луксуз и момци…

Ервин Џонсон III, попознат како Еј Џеј, синот на Меџик Џонсон, деновиве одмора на Миконос, а неговите фотографии од бикини станаа вирални. Еј Џеј сака гламур и луксузни одморалишта. Облечен во златно бикини, соодветни панталони и високи потпетици – максимално уживал на забава на луксузниот грчки остров. Познато е дека Еј Џеј е трансродова личност,

АЈВАРОТ годинава ќе го сонуваме – ПИПЕРКИТЕ ПРЕСКАПИ!

АЈВАРОТ годинава ќе го сонуваме – ПИПЕРКИТЕ ПРЕСКАПИ!

Дали годинава ајварот ќе ни остане само пуста желба?! Ако се суди по цените на пиперките, но и оние на останатите намирници потреби за приготвување на овој деликатес, така и ќе биде, па по се изгледа дека традицијата ќе ни остане само пуста желба и голем луксуз . Грубата пресметка вели вака – за да се добие една голема тегла ајвар, убаво пржен ајвар,

Пешевски до Ѓоргиев: За 80.000 евра е ку*вински да ја продадеш татковината, за милион е елитен ескорт – Срам да ти е академику!!!

Пешевски до Ѓоргиев: За 80.000 евра е ку*вински да ја продадеш татковината, за милион е елитен ескорт – Срам да ти е академику!!!

Откако во јавноста се појави информација дека претседателот Драги Ѓоргиев, кој на име хонорар за својата активност во Комисијата добил некаде околу 80 илјади евра, а останатите членови исто така добивале големи суми на пари, следуваа бурни реакции во јавноста. Адвокатот Драган Пешевски на Фејсбук пишува: За 80.000 евра е ку*вински да ја продадеш татковината…,

„Штом државата не може да собере средства еднакви на партиска прослава значи никој не заинтересиран за спортот“

„Штом државата не може да собере средства еднакви на партиска прослава значи никој не заинтересиран за спортот“

„Многу е жално што е откажан Охридскиот маратон, како за нас како пливачи, но и за сите љубители на спортот во Македонија. Тоа беше многугодишна и константна традиција која не само што ги собираше најдобрите пливачи од светот, туку претставуваше промоција на Охрид и Македонија и беше вистински празник за љубителите на спортот и културата“, вели маратонскиот

„Нема да дозволиме ПУТИН ДА НЕ ДРЖИ ВО ЗАЛОЖНИШТВО“
„Нема да дозволиме ПУТИН ДА НЕ ДРЖИ ВО ЗАЛОЖНИШТВО“

„Нема да дозволиме ПУТИН ДА НЕ ДРЖИ ВО ЗАЛОЖНИШТВО“

Шведската влада најави дека ќе донесе закон кој ќе го принуди операторот на јавната мрежа за пренос на електрична енергија во земјата да помогне во ублажувањето на очекуваните високи сметки за електрична енергија оваа зима за шведските домаќинства и бизниси. Премиерката Магдалена Андерсон, чија малцинска социјалдемократска влада се соочува со парламентарни

Општина Охрид и АМС ГО СПАСИЈА Охридскиот маратон – Ќе се одржи на 10 или 11 септември

Општина Охрид и АМС ГО СПАСИЈА Охридскиот маратон – Ќе се одржи на 10 или 11 септември

Ќе има и ќе најдеме начин да го организираме Охридскиот пливачки маратон, порача градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков на денешната заедничка прес-конференција со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски. Пецаков информира дека со помош на Агенцијата за млади и спорт, која ќе го покрие наградниот фонд од 10.000 евра, како и со помош

Страотна сообраќајка  на „Водњанска“: ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ МАЛОЛЕТНИЦИ – Шоферот ИМАЛ 15 ГОДИНИ

Страотна сообраќајка на „Водњанска“: ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ МАЛОЛЕТНИЦИ – Шоферот ИМАЛ 15 ГОДИНИ

Четворица малолетници се тешко повредени откако со форд мондео во раните утрински часови се забиле во метална канделабра и бетонска жардињера на булеварот „Мајка Тереза“, порано познат акко „Водњанска“ во Скопје. – На 19.08.2022 во 04.20 часот било пријавено дека на крстосницата од бул.”Мајка Тереза”, со ул.”Тодор Александров” и ул.”Белградска” патничко

„Во Германија постои ОПАСНОСТ ДА ИМА ПОВЕЌЕ СИРОМАШНИ“

„Во Германија постои ОПАСНОСТ ДА ИМА ПОВЕЌЕ СИРОМАШНИ“

Во Германија постои голема опасност да има повеќе сиромашни деца, рече министерката за семејни прашања, постари граѓани, жени и млади, Лиза Паус. Поради поскапувањето на енергенсите и храната потребни се нови поволности за граѓаните. „Мораме да се спротивставиме на инфлацијата со дополнително олеснување“, рече таа за RND во четвртокот. Многу луѓе,

Распадори е нов играч на Наполи

Распадори е нов играч на Наполи

Елиф Елмас има нов соиграч во името на Џакомо Распадори. Синоќа спортскиот директор на неговиот досегашен клуб Сасуоло, Џовани Карневали потврди дека со Наполи се договорени сите детали и дека ситници го делат Распадори од договор со Наполи. Клубот го превзема Распадори на позајмица вредна 5 милиони евра, со можност за откуп на крајот од сезоната кој

Азербејџан, Турција, Русија – КОЈ ЌЕ ЈА СПАСИ БУГАРИЈА

Азербејџан, Турција, Русија – КОЈ ЌЕ ЈА СПАСИ БУГАРИЈА

Азербејџан, Турција, Русија. Во овој редослед Бугарија ќе преговара со компании од овие земји за обезбедување на потребните количини природен гас за зимата. Ова го соопшти в.д. министерот за енергетика Росен Христов, пренесува порталот novinite.com. Според податоците на Булгаргас, недостигот на суровини е 40 отсто, дури и да се извршат испораките на

Почнува јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик

Почнува јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик

Во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид денеска на пладне свечено ќе биде отворена јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, што ќе трае до 2 септември. Како што информираат од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Уиниверзитетот „Св. Кирил

На Табановце се чека повеќе, на Богородица помалку

На Табановце се чека повеќе, на Богородица помалку

На ГП „Табановце“ се чека од 30 до 40 минути, а на ГП „Богородица“ околу 30 минути за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. Интензитетот на сообраќај на патните правци

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на Владата на Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на Владата на Абазовиќ

Смената на Владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници на Демократската партија на социјалистите, Социјалдемократската партија, Социјалдемократите , Либералната партија  и Демократскиот сојуз на Албанците, што не е доволно мнозинство за гласање недоверба. За пад на Владата потребен е гласот на 41 од вкупно 81 пратеник во парламентот

Орбан: Санкциите СЕ ВРАТИЈА КАКО БУМЕРАНГ

Орбан: Санкциите СЕ ВРАТИЈА КАКО БУМЕРАНГ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не верува во воената победа на Западот во Украина, додавајќи дека санкциите веќе почнуваат да паѓаат во вода. Во интервју за германските медиуми, тој исто така рече дека смртоносниот конфликт во Украина има потенцијал демонстративно да стави крај на западната хегемонија, на глобално ниво. Како што оценува,