притисни ентер »

Извори

ВакаТака

Здрави бомбици со лешници и урми
Здрави бомбици со лешници и урми

Здрави бомбици со лешници и урми

Чоколадни топчиња со суво овошје и ореви. Состојки: 200 гр печени лешници 200 гр урми 100 гр суво грозје 100 гр брусница чоколадо за глазура Подготовка: Измешајте ги сите состојки во блендер. Направете топчиња од добиената мешавина, и натопете до половина во растопено чоколадо. По желба топчињата превртете ги во сечкани лешници. Пријатно!

Ќе му дадат ли на бракот уште една шанса – Тошиќ преговори за првпат

Ќе му дадат ли на бракот уште една шанса – Тошиќ преговори за првпат

Откако Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ објавија дека ставиле крај на бракот, медиумите не престануваат да шпекулираат за причините за разводот, а се шпекулира и за помирување. По тој повод, екипата на „Курир.рс“ реши да стави крај на шпекулациите и стапи во контакт со адвокатот на Душко, Никола Премовиќ. Адвокатот рече дека фудбалерот ги негира наводите

Ставете го ова во саксија и цвеќето никогаш повеќе нема да oвене, ниту ќе има жолти листови, а почвата ќе биде секогаш свежа: Генијално, а толку едноставен трик!

Ставете го ова во саксија и цвеќето никогаш повеќе нема да oвене, ниту ќе има жолти листови, а почвата ќе биде секогаш свежа: Генијално, а толку едноставен трик!

Постои уште еден трик за кој филтрите за кафе се идеални. Бидејќи тие апсорбираат, тие ќе ја задржат влагата секогаш кога ќе ги полеете цвеќињата. Нема да има премногу влага за да изгние коренот – точна количина! Значи, ако користите филтри за кафе, нема да мора да го наводнувате растението толку често. И за крај, но не и најважно – филтрите за кафе

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 19 АВГУСТ: Лавот е подобро да не излегува од дома, а 2 знаци од Зодијакот се во голема опасност Дневниот хороскоп за Стрелците предвидува проблеми на полето на комуникацијата, Вагите треба малку повеќе да тактизираат, а овој 19 август едноставно не е добар ден за Лавовите.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 19 АВГУСТ: Лавот е подобро да не излегува од дома, а 2 знаци од Зодијакот се во голема опасност Дневниот хороскоп за Стрелците предвидува проблеми на полето на комуникацијата, Вагите треба малку повеќе да тактизираат, а овој 19 август едноставно не е добар ден за Лавовите.

Овен Работа: Денес очекувате релаксиран ден успешно да ја заврши оваа работна недела. Обидете се да избегнете повисоки финансиски трошоци. Љубов: На љубовен план би можеле да им се препуштите на љубовните бранови повеќе од вообичаено и да уживате што повеќе. Здравје: Спијте доволно. Бик Работа: Можно е денеска да добиете интересна деловна понуда од

Тирамису торта од палачинки: Кремасто и совршено уживање без вклучување на рерна!

Тирамису торта од палачинки: Кремасто и совршено уживање без вклучување на рерна!

Рецепт за сите љубители на палачинки и тирамису, оваа комбинација е неодолива Состојки за палачинки: 3 јајца 300 гр брашно 600 мл млеко 50 гр путер 70 гр црно чоколадо 3 лажици шеќер 1 лажица инстант кафе малку сол Крем: 5 жолчки 120 гр шеќер 500 гр сирење маскарпоне 250 мл слатка павлака 1 пакување ванила Подготовка: Измешајте јајца со шеќер и додадете

Витаминската инфузија во домашни услови нов тренд во светот на славните. Дали е опасно?
Витаминската инфузија во домашни услови нов тренд во светот на славните. Дали е опасно?

Витаминската инфузија во домашни услови нов тренд во светот на славните. Дали е опасно?

Давањето инфузија за „подигање енергија“ стана тренд на кој прибегнуваат голем број јавни личности во соседните земји, се со цел, наводно, „да го освежи телото“. Некои од нив се јавуваат на медицински техничари и добиваат инфузија дома, често се фотографираат и ги објавуваат тие фотографии на социјалните мрежи. „Инфузиите се познати од поодамна, првенствено

СЕНДВИЧИТЕ СТАНАЛЕ УШТЕ ПОМАЛИ Критики за „Мекдоналдс“ во Австралија

СЕНДВИЧИТЕ СТАНАЛЕ УШТЕ ПОМАЛИ Критики за „Мекдоналдс“ во Австралија

Светски познатиот синџир за брза храна „Мекдоналдс“ стана цел на критики на интернет откако некои купувачи од Австралија забележале дека големината на сендвичите значително се намалила. Откако почнаа масовните поскапувања, многу брендови за храна решија „тајно“ да ја зголемат цената, а да го намалат количеството и големината на своите производи, со

Дали некој ги знае одговорите на овие прашања?

Дали некој ги знае одговорите на овие прашања?

Зошто модерните технологии, во исто време, произведуваат лименки за пиво кои не се распаѓаат во депонија за 100 години, и каросерии на автомобили што гниеат за 5-6 години? Зошто сокот од лимон е направен од концентрат и детергент за миење садови од вистински лимон? Зошто белата нишка што ги поврзува новите чорапи е секогаш посилна од конецот од кој

Временска прогноза за 19 август

Временска прогноза за 19 август

Времето денес: Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме. УВ=8 Денес температурите на повеќе места ќе бидат над 35°С, а во југоисточните

„Канибална“ соларна бура ќе ја погоди Земјата – очекуваме два последователни удари, а еве кога

„Канибална“ соларна бура ќе ја погоди Земјата – очекуваме два последователни удари, а еве кога

Се очекува Земјата да биде погодена од повеќекратни коронални масовни исфрлања, кои ќе се здружат во утринските часови на 18 август и ќе предизвикаат сончева бура Г3. Сонцето повторно немирно – следните два дена нема да бидат пријатни за Земјата, бидејќи две последователни соларни бури се движат кон нашата планета. Првата е дел од серијата експлозии

Цел живот пиела кафе, а потоа одлучила да се откаже на еден месец! Нешто неочекувано се случило!

Цел живот пиела кафе, а потоа одлучила да се откаже на еден месец! Нешто неочекувано се случило!

Пијам кафе од својата шеснаесетта година. Бидејќи ја надминав границата на нормала консумирање на кафе, решив да престанам да го пијам некое време. Еве што чувствував: Ослабев Иако мислев дека никогаш нема да се случи, иако се сомневав во тоа до бесвест, сепак се случи – изгубив 3 кг за еден месец. И како се случи тоа? Имено, штом станав ќе испиев

ЕДНО РАБОТА КОЈА НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ЈА ПРАВИТЕ ВО ЈАВЕН ТОАЛЕТ: Лекарот предупреди на најголемата опасност – не е тоа што мислите

ЕДНО РАБОТА КОЈА НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ЈА ПРАВИТЕ ВО ЈАВЕН ТОАЛЕТ: Лекарот предупреди на најголемата опасност – не е тоа што мислите

Лекарот откри што никогаш не треба да правите во јавниот тоалет, за да го намалите ризикот од инфекција! Главно, ние сите користиме јавни тоалети само кога навистина треба. Најчесто, тие се миризливи и валкани, а тоа не значи само нечистотија што е видлива со голо око, туку и присуство на бројни бактерии. Меѓутоа, кога мочниот меур е полн, немате многу

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! На што треба да обрнете внимание кога вежбате на високи температури?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! На што треба да обрнете внимание кога вежбате на високи температури?

Вежбањето на високи температури во текот на летните месеци може да предизвика дополнително оптоварување на телото, па затоа е важно да ги знаете границите и да слушате што ни кажува телото. Физичката активност на високи температури може да биде опасна. Тоа може да доведе до зголемено ниво на стрес и болести поврзани со топлина, вклучувајќи топлотен

Откриено што се случило во авионот пред разводот на Бред Пит и Анџелина Џоли

Откриено што се случило во авионот пред разводот на Бред Пит и Анџелина Џоли

Кога се дозна дека Бред и Анџелина се разведуваат, многумина тврдеа дека капката која ја прелила чашата е инцидентот којшто се случил во авионот на кој присуствувале и нивните деца. Кога во септември 2016 година беше објавено дека актерите Бред Пит и Анџелина Џоли се разведуваат, светот беше во шок. Родителите на шест деца отсекогаш даваа впечаток

Посна торта со ореви и џем – се прави брзо, а се јаде уште побрзо

Посна торта со ореви и џем – се прави брзо, а се јаде уште побрзо

Идеален десерт за посни денови и вистински љубители на домашни колачи. Поради ограниченото снабдување со дозволени состојки, подготовката на посни колачи е секогаш предизвик за домаќинките. Потребни ви се само 30-40 минути за оваа благо, а повеќето од намирниците веќе ги имате во куќата Убавината на овој колач е тоа што се прави брзо, а се јаде побрзо