притисни ентер »

Извори

Утрински Весник

Што се треба да знаете за шеќерот
Што се треба да знаете за шеќерот

Што се треба да знаете за шеќерот

Не само што замените за шеќер се збунувачки за почеток, туку и маркетингот го прави уште покомплексно да се утврди што е што. Тука ќе се разјаснат неколку прашања прелистувајќи ги најздравите замени за шеќер што можете да ги користите за да го замените рафинираниот шеќер во вашата исхрана. КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ РАФИНИРАН И НЕРАФИНИРАН ШЕЌЕР? Главната

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ја намалуваше цената на струјата и книжеше профит за ЕЛЕМ

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ја намалуваше цената на струјата и книжеше профит за ЕЛЕМ

Граѓаните денес, поради Зоран Заев ја плаќаат најскапата струја во историјата на Република Македонија. Во ек на коронакриза кога секаде во светот имаше повластувања и намалување, Заев ја покачи цената на струјата за тој и неговите блиски да полнат џеб, додека народот нема ни за леб, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „За разлика од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски

Филипче: Повеќе од 80 отсто од децата со акутни леукемии се излекувани

Филипче: Повеќе од 80 отсто од децата со акутни леукемии се излекувани

Во чест на сите деца кои се борат со малигни заболувања, денеска на градскиот плоштад во Скопје се одржа настан во организација на Универзитетската клиника за детски болести, со кој се одбележа „Златен септември“ – месец за поддршка на децата со малигни заболувања, под мотото „Убаво е да бидеш јас“. Целта на „Златен септември“ е да се подигне свесноста

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Запалено женско тело било пронајдено во населбата Мокрине во Херцег Нови, му било потврдено на весникот „Дан“ од повеќе извори од полицијата. Како што дознава весникот, починатата девојка е странски државјанин, а првичните резултати од истрагата укажуваат на сомневање дека девојчето било убиено и запалено. Постоеле видливи изгореници на телото на девојчето

Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one missing after storm hits central Greece https://t.co/8a6vlm3Jl2 pic.twitter.com/blJ4VQtPc8 — jay (@jayphelan) September 19, 2020 Според Ројтерс, безживотното тело на една постара жена е пронајдено во поплавена

„Сопка“ за Надал! Десетта среќа за Диего Шварцман во Рим
„Сопка“ за Надал! Десетта среќа за Диего Шварцман во Рим

„Сопка“ за Надал! Десетта среќа за Диего Шварцман во Рим

Рафаел Надал нема да игра за десетта титула од Мастерсот во Рим, откако во шокантен меч загуби со 6:2/7:5 од Диего Шварцман, откако малиот Аргентинец во 10-тиот меч против „кралот“ на земја ја оствари првата победа. Ова дефинитивно е меѓу најголемите победи во кариерата на Шварцман, кој покрај тоа што го немаше победено Надал, првпат во својата кариера

Разочарувачко реми меѓу Верона и Рома

Разочарувачко реми меѓу Верона и Рома

Без Един Џеко и со Хенрик Мхитарјан како единствен напаѓач, Рома одигра само 0:0 на гостувањето кај Верона во разочарувачкиот втор меч од новата сезона во Серија А. Џеко, кој го чека трансферот во Јувентус, но само откако Аркадијуш Милик ќе пристигне од Наполи, така што Пауло Фонсека немаше голем избор. Рома имаше повеќе од играта во првото полувреме,

Десетици демонстранти уапсени на протести во Минск, меѓу нив и 73-годишна активистка

Десетици демонстранти уапсени на протести во Минск, меѓу нив и 73-годишна активистка

Белоруската полиција уапси десетици демонстранти кои се собраа денес во центарот на главниот град, барајќи оставка од претседателот Александар Лукашенко. Ројтерс пренесува дека, според очевидци, се уапсени десетици демонстранти кои се пресметале со полицијата. Потоа, припадниците на агенциите за спроведување на законот им го блокирале патот и започнале

Меси со супер-асистенција за Барса да го освои трофејот „Жоан Гампер“

Меси со супер-асистенција за Барса да го освои трофејот „Жоан Гампер“

Лионел Меси можеби поголемиот дел од летото го помина карајќи се со управата на Барселона, но кога се работи за активностите на теренот, тој е целосно посветен на каталонскиот гигант, откако имаше фантастична аситенција за 1:0 победа над Елче на традиционалниот меч за отварање на новата сезона, трофејот „Жоан Гампер“. Голот го постигна Антоан Гризман,

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два теста за да се потврди присуството на рицин. ФБИ и тајната служба го испитуваат случајот. Целата пошта за Белата куќа се сортира и се прегледува надвор од објектот пред да пристигне во Белата куќа

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за вакцини што во моментов се гради во близина на Оксфорд, Џонсон рече дека е забележан втор бран на епидемијата во Франција, Шпанија и низ цела Европа и се плаши дека е апсолутно неизбежно тоа да се случи и во

Повеќе од 3.000 Кинези се позитивни на многу заразна бактериска болест

Повеќе од 3.000 Кинези се позитивни на многу заразна бактериска болест

Повеќе од 3.000 луѓе во северозападна Кина се позитивни на многу заразната бактериска болест бруцелоза. Ова се случило откако протекол загаден издувен гас во фармацевтска компанија која произведува вакцини за животни. Здравствените власти во градот Ланжу, во кој живеат околу 2,9 милиони луѓе, велат дека 3.245 се позитивни на бруцелоза, што често е

Суспендиран телохранител на британски министер затоа што оставил наполнет пиштол во авион

Суспендиран телохранител на британски министер затоа што оставил наполнет пиштол во авион

Телохранител кој патувал со британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб бил суспендиран од должност затоа што наводно оставил наполнет пиштол во авионот. Медиумите јавуваат дека полициски телохранител кој патувал со Доминик Раб да ги посети САД оставил пиштол во авион на лондонскиот аеродром Хитроу вчера, а го пронашла чистачка. Лондонската

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“. Продолжувајќи го традиционалното покровителство на оваа значајна манифестација, претседателот Пендаровски истакна дека е добро што и покрај пандемијата на Ковид-19, „Браќа Манаки“ се

Тотенхем ги потврдија Герет Бејл и Серхио Регуилон

Тотенхем ги потврдија Герет Бејл и Серхио Регуилон

Тотенхем го потврдија враќањето на Герет Бејл и потписот на Серхио Регуилон од Реал Мадрид, со што неочекувано станаа меѓу „победниците“ на летниот преоден рок. 31-годишниот Бејл се враќа во англиската престолнина, од каде што замина во 2013 година како најскап фудбалер на светот. Тој освои две титули од Ла лига, четири од Лигата на шампионите со Реал,