притисни ентер »

Извори

USB

Нова казна за Google за собирање кориснички податоци
Нова казна за Google за собирање кориснички податоци

Нова казна за Google за собирање кориснички податоци

Австралиската комисија за конкуренција и потрошувачи (ACCC) го казни Google со 60 милиони долари за заблуда на австралиските корисници на Android речиси две години, од јануари 2017 до декември 2018 година, за собирање и користење на податоците за нивната локација. ACCC соопшти дека Google продолжил да ги следи телефоните со Android на корисниците,

Сигнал ги предупреди корисниците

Сигнал ги предупреди корисниците

Сигнал објави дека предупредил 1.900 корисници дека нивните сметки се потенцијално изложени на хакери. Пробивањето на податоците, кое овој месец го погоди Твилио – услуга која им помага на веб-платформите да комуницираат преку СМС или глас – може да има негативно влијание врз корисниците на Сигнал. Сигнал соопшти дека предупредил 1.900 корисници дека

Европа би можела да добие нови телефони на преклоп од Oppo

Европа би можела да добие нови телефони на преклоп од Oppo

Кога ќе се спомнат телефоните на преклоп, или моделите со флексибилен екран, првата компанија на која повеќето мислат е Samsung. Сепак, минатата година Oppo го потресе пазарот со својот модел Find N, но тој беше достапен само во Кина. Сега се чини дека Oppo подготвува неколку нови модели, кои ќе бидат наследници на оригиналниот телефон Find N, со кои

Repka Pi е руската верзија на миникомпјутерот Raspberry Pi 3

Repka Pi е руската верзија на миникомпјутерот Raspberry Pi 3

NPO RainbowSoft, подружница на Skolkovo Innovation Center и NPO Intellect објавија дека создале свој минијатурен компјутер со една плоча, кој треба да го замени популарниот Raspberry Pi 3. Во соопштението на руските компании се наведува дека Repka Pi, како и британскиот мини компјутер Raspberry Pi 3, има функција да извршува голем број задачи, како

Microsoft потврди нов проблем за Windows Update

Microsoft потврди нов проблем за Windows Update

Microsoft потврди нов проблем со Windows Update, овојпат предизвикан од неодамнешното ажурирање што компанијата го достави до неколку верзии на Windows. Компанијата забележува дека проблемот се јавува при обидот да се инсталира ажурирањето KB5012170 и наведува дека корисниците може да ја добијат грешката 0x800f0922. Според компанијата, следните верзии

Нема планови за зголемување на основниот простор за складирање на iPhone 14 Pro
Нема планови за зголемување на основниот простор за складирање на iPhone 14 Pro

Нема планови за зголемување на основниот простор за складирање на iPhone 14 Pro

Ни делат неколку недели од моментот кога Apple конечно ќе ја претстави новата генерација на iPhone уреди. Како што се приближуваме до објавувањето, се повеќе се појавуваат информации за телефоните. Овој пат ги добиваме предвидувањата на аналитичарот Џеф Пу. Пу вели дека iPhone 14 Pro и понатаму ќе имплементира простор за складирање од 128 GB за основните

Новиот гејмерски монитор на Samsung се одликува со брз екран, кокпит режим и многу повеќе

Новиот гејмерски монитор на Samsung се одликува со брз екран, кокпит режим и многу повеќе

Samsung претстави нов гејмерски монитор од својата палета. Станува збор за монитор наречен Odyssey Ark, и доаѓа со некои импресивни карактеристики. Samsung Electronics Takes Gaming Experiences To The Next Level With Global Launch of Odyssey Ark https://t.co/nyVe5OWQsa — Samsung Electronics (@Samsung) August 15, 2022 Odyssey Ark е 55-инчен 4K монитор

Добри вести за оние кои планираат да купат конзола Nintendo Switch

Добри вести за оние кои планираат да купат конзола Nintendo Switch

Nintendo досега има продадено повеќе од 100 милиони Switch конзоли и важно е компанијата да продолжи да одржува висока продажба. Откако Meta неодамна ја зголеми цената на своите Meta Quest 2 VR слушалки за 100 долари поради, како што рече, зголемените трошоци за производство и испорака, некои аналитичари се прашуваа дали ова е само почеток на зголемувањето

Ако вашиот Wi-Fi е бавен и не функционира, обрнете внимание на овие работи

Ако вашиот Wi-Fi е бавен и не функционира, обрнете внимание на овие работи

Брзината на Wi-Fi може да биде под влијание на цела низа параметри, од позицијата на рутерот до изборот на интернет провајдер. Еве ги главните проблеми кои можат да доведат до бавен или нефункционален Wi-Fi. Во нашите домови има многу уреди на кои им е потребна Wi-Fi мрежа и сопствена IP адреса. Колку повеќе од нив, толку е пооптоварена и побавна мрежата

WhatsApp го олесни користењето на апликацијата на Windows

WhatsApp го олесни користењето на апликацијата на Windows

Новата апликација WhatsApp за Windows повеќе не бара поврзување со телефон за да испраќа, прима и синхронизира пораки. Ажурирањето на страницата WhatsApp открива дека освежената апликација за Windows излезе од бета верзијата и е достапна за преземање од продавницата на Microsoft. Oh wow, the new version of WhatsApp is now out of beta. It's a modern

Android 13 е официјално објавен, еве што носи

Android 13 е официјално објавен, еве што носи

Минатата година Android 12 дебитираше во октомври, но оваа година пристигнува на самиот почеток на втората половина на август. Во продолжение ви претставуваме преглед на главните новитети кои ги носи со себе новата верзија на Android. An update so good, we officially made 13 a lucky number again. Get the most out of your device with #Android13 . https://t

Не ви се допаѓа изгледот на новиот Gmail? Еве како да го вратите стариот

Не ви се допаѓа изгледот на новиот Gmail? Еве како да го вратите стариот

Google неодамна започна со испорачување на редизајнот на својата услуга за е-пошта за корисниците. Сепак, голем број корисници нема да бидат задоволни со него и ќе сакаат да го вратат или задржат актуелниот дизајн. Google го менува дизајнот на Gmail со цел да ја прилагоди услугата на промените во дизајнот кои веќе се направени на другите услуги на

SpaceX испрати уште 46 сателити Starlink во орбитата

SpaceX испрати уште 46 сателити Starlink во орбитата

Американската компанија SpaceX успешно ја лансираше ракетата Falcon 9 со нова тура микросателити Starlink, се вели во соопштението на веб-страницата на компанијата. Лансирањето беше минатиот петок, од локацијата на американската вселенска база Ванденберг во Калифорнија, и се случи во 14:40 часот по локално време, а 46 микросателити беа лансирани во

Nothing Phone (1) крие многу интересни работи под проѕирното куќиште

Nothing Phone (1) крие многу интересни работи под проѕирното куќиште

Откако неодамна беше подложен на тест за издржливост , дојде време Nothing Phone (1) да се расклопи и да се погледне внатре. Расклопувањето на уред е секогаш интересен процес, бидејќи ни дава увид во сите оние мали и на прв поглед незабележливи детали кои го прават уредот функционален. Има различни сензори, заштитни елементи и сè до стандардните делови

Мразот во подземјето на Велебит брзо се топи

Мразот во подземјето на Велебит брзо се топи

Меѓународната спелеолошка експедиција некое време истражува 15 јами на Велебит и во тој период забележала дека мразот во неговото подземје забрзано се топи, пишува Index.hr. Експедицијата утврдила дека во јама Лука, која во изминатите 22 години била целосно затворена со мраз на длабочина од 70 метри, се отворил премин кон подлабоките делови. Причината