притисни ентер »

Извори

USB

Истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус
Истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус

Истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус од возрасните, покажало истражувањето кое било спроведено од тим научници предводени од претседателот на Британскиот кралски колеџ за педијатрија и здравје на децата. Тимот научници извршиле преглед и анализа на 32 студии и откриле дека децата и адолесценттие помлади од 20 години имаат

Ширењето на мутациите го прават коронавирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Ширењето на мутациите го прават коронавирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвенции од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од вирусот, од кои една можеби го направила уште позаразен, пренесува „Вашингтон пост“. Ова истражување, сепак, не открило и дека овие мутации го направиле вирусот посмртоносен или дека се променил клиничкиот исход на

Научниците открија зошто Ковид-19 е смртоносен за некои луѓе

Научниците открија зошто Ковид-19 е смртоносен за некои луѓе

Клучен се покажа протеинот интерферон тип I, што го спречува ширењето на инфекцијата во телото, а кои кај некои не функционира како што би требало. Научниците веќе со месеци пробуваат да го разберат коронавирусот и болеста Ковид-19, но и зашто заразата со вирусот е толку опасна за некои луѓе, додека за други е на нивото на сезонски грип. Иако на почетокот

Поради вакцината против Ковид-19, може да бидат убиени дури 500.000 ајкули

Поради вакцината против Ковид-19, може да бидат убиени дури 500.000 ајкули

Експертите за диви животни тврдат дека половина милион ајкули може да бидат убиени во обид да се најде вакцина против Ковид-19. Природното масло од црн дроб на ајкула се користи како лек и како помошно средство за зголемување на ефикасноста на вакцината. Исто така, се користи во пробни вакцини против коронавирус. Доколку лекот што содржи сквален е

Xiaomi претстави 82-инчен 8K телевизор со mini-LED екран и 5G

Xiaomi претстави 82-инчен 8K телевизор со mini-LED екран и 5G

Компанијата Xiaomi во Кина претстави два 82-инчни телевизори од Mi Master серијата. Премиум моделот во рамките на оваа понуда е Xiaomi Extreme Commemorative Edition. Телевизорот има 8K панел со mini-LED технологија, која на дисплејот му дава 960 зони на контрола на светлото на површината на екранот. Технологијата овозможува и поголем контраст на сликата,

Facebook сака Messenger да биде главна апликација за пораки на iOS
Facebook сака Messenger да биде главна апликација за пораки на iOS

Facebook сака Messenger да биде главна апликација за пораки на iOS

Facebook сака од своите корисници да го изберат Facebook Messenger како стандардна апликација за размена на пораки на iOS оперативниот систем, пренесува The Information. Очигледно дека Facebook со години пробува да го убеди Apple да им дозволи на корисниците да ја заменат нативната апликација за размена на пораки со Messenger. Сега кога iOS 14 им овозможува

Марс крие езера што се поголеми од Хрватска и Словенија заедно?

Марс крие езера што се поголеми од Хрватска и Словенија заедно?

Според податоците што ги собрале научниците, марсовските езера се простираат на 75 илјади квадратни километри. Грубо, тоа е површината на цела Хрватска и Словенија заедно. Црвената планета е сè поинтересна за научниците. Покрај тоа што има и големи и моќни невремиња, ветрови, па и „марсотреси“, научниците особено се воодушевени со пронаоѓањето на големите

Претставени се неколку нови носечки уреди на Xiaomi

Претставени се неколку нови носечки уреди на Xiaomi

Xiaomi го одржа својот Smarter Living 2021 настан, во текот на кој компанијата најави неколку носечки и паметни телефони. Во прашање се Mi Watch Revolve паметниот часовник, Mi Band 5 паметната алка и Mi Smart Speaker. Mi Watch Revolve пристигнува со куќиште од нерѓосувачки челик, има 1,39-инчен AMOLED дисплеј со над 100 позадини и го користи MIUI for

Следната Galaxy S серија телефони може да нуди поддршка за 65W полнење

Следната Galaxy S серија телефони може да нуди поддршка за 65W полнење

Понудата на брзо полнење на батеријата е актуелен тренд што го форисраат производителите на смартфони. Претходно во текот на годината, Oppo привлече внимание со објава на 125W UltraDART технологијата на брзо полнење, со која тврди дека 4000mAh батеријата може да ја наполни до врв за 20 минути. Покрај компанијата Oppo, свои 100W+ брзи полначи прикажаа

Повик за изработка на концепт за видео игра за зачувување на животната средина

Повик за изработка на концепт за видео игра за зачувување на животната средина

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ  во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“ за млади на возраст од 10 до 18 години со цел подигање на свеста за заштита на животната средина. Екологијата е тема која е актуелна и

Култана игра FarmVille ќе згасне на 31. декември

Култана игра FarmVille ќе згасне на 31. декември

По 11 години и повеќе од 32 милиони корисници, омилената Facebook игра заминува во историјата. Издавачот на играта само кратко соопшти: „Ви благодарам, ова е залезот на омилената игра“. Во краткото соопштение од Zynga, издавачот на играта, беше кажано дека FarmVille ќе згасне на последниот ден од 2020. FarmVille функционира преку системот Adobe Flash

Android 12 ќе го олесни инсталирањето апликации што не се од Play Store

Android 12 ќе го олесни инсталирањето апликации што не се од Play Store

Кога Google ќе го објави Android 12 во некој момент следната година, компанијата истакнува дека ќе им олесни на корисниците инсталирањето на новиот софтвер преку екстерните продавници на апликации на нивните уреди. Google истакнува дека оваа измена ја воведува како одговор на повратните информации на програмерите, а ветува дека повеќе детали ќе бидат

Apple креираше заштитни маски за своите вработени

Apple креираше заштитни маски за своите вработени

Дизајнерите на компанијата Apple направија заштитна маска во стилот на технолошкиот гигант од Купертино. Како што може да се види на YouTube каналот Unboxing Therapy, Apple за своите вработени смислил посебна заштитна маска, што истовремено е можно да се пере и да се носи неколку пати. Here’s your Apple Mask unboxing… unsurprisingly like any other

Македонски Телеком ќе користи обновливи извори на енергија за своите дата центри

Македонски Телеком ќе користи обновливи извори на енергија за своите дата центри

Поставени соларни панели на најголемиот дата центар во Скопје. CO2 емисијата ќе се намали за речиси 50 илјади кг. годишно Македонски Телеком постави сопствен систем за производство на енергија од сончево зрачење на најголемиот дата центар во Скопје. Системот се состои од 148 соларни панели и инвертор на површина од 300 m² на покривот на ТК објектот

Dell XPS лаптопите надградени со Intel процесори од 11. генерација

Dell XPS лаптопите надградени со Intel процесори од 11. генерација

Dell ажурираше неколку свои XPS лаптопи, кои ја добија 11. генерација процесори на Intel. Освежените XPS 13 2-во-1, XPS 13 и XPS 13 Developer Edition се првите модели што ќе добијат Intel Evo сертификација. Тоа значи дека ќе поддржуваат брзо полнење, можат да издржат барем девет часа со едно полнење на батеријата и се будат од sleep mode за помалку