притисни ентер »

Извори

Улица

Оштетени уште 6 автомобили со македонски регистерски таблички во Грција
Оштетени уште 6 автомобили со македонски регистерски таблички во Грција

Оштетени уште 6 автомобили со македонски регистерски таблички во Грција

Во саботата вечерта 6 возила од Македонија се оштетени во гратчето Переа, во близина на Солун. Од нив 3 возила се од Скопје, 2 од Прилеп и 1 возило од Битола – објави сител. Сопствениците се крајно револтирани затоа што иако ја повикале грчката полиција никој не дошол да изврши увид на лице место. Мештаните пак ги советувале за да не им се случуваат

БЛЕСКА ВО ФУСТАН СО ДЛАБОКО ДЕКОЛТЕ: Каролина Гочева на одмор со сопругот во Италија

БЛЕСКА ВО ФУСТАН СО ДЛАБОКО ДЕКОЛТЕ: Каролина Гочева на одмор со сопругот во Италија

Каролина Гочева објави фотографии од одморот во Италија, каде во текот на јули беше заедно со сопругот Михаил Корубин. Облечена во фустан со длабоко деколте, таа блеска на фотките од летниот одмор. Таа објави фотографии како ужива во знаменитостите на регионот Пуља, но и на плажата Галиполи. Каролина на 4 август требаше да одржи концерт во Охрид на

ХОРОСКОП ЗА ПРЕСТОЈНАВА НЕДЕЛА: Лавот ќе зрачи со еротска енергија, работна недела од соништата за Девицата

ХОРОСКОП ЗА ПРЕСТОЈНАВА НЕДЕЛА: Лавот ќе зрачи со еротска енергија, работна недела од соништата за Девицата

Овен (21.03 – 20.04) ЉУБОВ: Оваа недела малку поработете на комуникацијата со цел хармонијата во семејството да ја задржите на нивото од минатата недела. Што се однесува на саканото лице, се ќе биде во ред, но внимавајте на некои ваши потези со кои непотребно го малтретирате партнерот. РАБОТА: Вашата дружељубивост ќе ви отвори некои нови патишта и

БЛЕСКА ВО ЕДНОДЕЛЕН КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ: Пенелопе Круз наскоро ќе наполни 50 години и никогаш подобро не изгледала

БЛЕСКА ВО ЕДНОДЕЛЕН КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ: Пенелопе Круз наскоро ќе наполни 50 години и никогаш подобро не изгледала

Пенелопе Круз покажа како изгледа на 49 години и сите се воодушевени. Шпанската глумица, своевремено наградена со Оскар, облече портокалов едноделен костим за капење и го покажа заносните облини. Пенелопе уживаше со семејството и пријателите на летовање во Италија, не ја криеше широката насмевка, додека се “брчкаше“ и  сончаша. Со затегнатите нозе,

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензинот поскапува

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензинот поскапува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,58% во однос на одлуката од 11.08.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај

ВАША ОРДИНАЦИЈА: Дали сите јаглехидрати се лоши?
ВАША ОРДИНАЦИЈА: Дали сите јаглехидрати се лоши?

ВАША ОРДИНАЦИЈА: Дали сите јаглехидрати се лоши?

Д-р мед.сци. Маја Милованчева-Поповска интернист-нефролог ПЗУ Промедика Медикал Центар Јаглехидратите, зедно со мастите и протеините, се есенцијални макронутриенти добиени од храната. Извор се на енергија за телото, особено за мозокот. Телото ги претвара јаглехидрати во гликоза која клетките ја користат како гориво за своите функции. Глукозата влегува

Почина професор Димитар Бајалџиев

Почина професор Димитар Бајалџиев

Почина Димитар Бајалџиев. еден од омилените професори на студентите на Правниот факултет. Од него се простија колегите од Правниот факултет: Со длабока тага известуваме дека на 14.08.2022 година почина проф.д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје

ВО ТЕКОТ НА ИЗМИНАТИТЕ ТРИ ДЕНА: 889 нови случаи на ковид-19, пријавени 10 починати лица

ВО ТЕКОТ НА ИЗМИНАТИТЕ ТРИ ДЕНА: 889 нови случаи на ковид-19, пријавени 10 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022): Направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40, Охрид – 37, Куманово – 34, Гостивар – 29, Велес и Неготино – по 24, Кичево –

Бензема во врска со американска убавица

Бензема во врска со американска убавица

Еден од најдобрите светски фудбалери во моментов напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема повеќе не крие дека е во врска со прекрасната Американка Џордан Озун. Медиумите пред неколку месеци ги споменуваа двајцата, а сега се појавија и фотографиите. Немаше докази за нивната врска до почетокот на јули, кога беа видени заедно на јахта. Дека Бензема е во

Македонските универзитети и оваа година ги нема на Шангајската листа

Македонските универзитети и оваа година ги нема на Шангајската листа

Ниеден македонски универзитет не се најде на Шангајската листа на Академско рангирање на светските универзитети. Највисоко се рангирани универзитетите „Харвард“, „Стенфорд“, Институтот за технологија во Масачусетс, „Кембриџ“ и „Беркли“. Од регионот, од 400 до 500 место е рангиран Универзитетот во Белград, кој се наоѓа и на прво место на национално

Од рак на грлото на матката почина холивудската глумица Робин Григс

Од рак на грлото на матката почина холивудската глумица Робин Григс

Холивудската глумица Робин Григс, позната по улогите во низа серии, почина во саботата на 49-годишна возраст. Робин имаше здравствени проблеми, се бореше со рак на грлото на матката, за што отворено зборуваше на социјалните мрежи. Минатиот месец Григс објави дека и биле дијагностицирани четири нови тумори. Робин Григс беше актерка во сапунски опери

ИСКРЕНО СО ЕЛЕНА ПЕТРЕСКА: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“ (ФОТО и ВИДЕО)

ИСКРЕНО СО ЕЛЕНА ПЕТРЕСКА: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“ (ФОТО и ВИДЕО)

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако се повлече од јавноста, вели дека нон-стоп има настапи со својот бенд. За Илинден, доволна беше една реплика на социјалните мрежи за да го сврти вниманието на јавноста по настапот со хорот на МОБ во Крушево. Таа реплицираше на статус околу спорната строфа од песната „Во

Две од децата повредени во несреќата во Бугарија ќе бидат пренесени во Софија

Две од децата повредени во несреќата во Бугарија ќе бидат пренесени во Софија

Две од децата повредени во синоќешната несреќа со српски автобус на автопатот Тракија во Бугарија, утрово ќе бидат пренесени во болницата во Пирогов во Софија. Едниот од нив ќе биде префрлен на Детска неврохирургија на „Пирогов“, а другиот на операција, јавуваат бугарските медиуми. “Две од децата се во тешка состојба. Едното сега е стабилизирано и

ФИЛМСКА ПОТЕРА НИЗ БЕЛГРАД: Со „Југо“ бегаше од полицијата, но не успеа да ја „промаши“ бандерата

ФИЛМСКА ПОТЕРА НИЗ БЕЛГРАД: Со „Југо“ бегаше од полицијата, но не успеа да ја „промаши“ бандерата

Вистинска филмска потера по возач се случила во саботата вечер во белградската населба Миријево, поточно на Миријевски венац. Имено, возачот на „југото“ бегал од полицијата, а потоа во еден момент изгубил контрола и удрил во бандера. На видеото може да се види Југо како бега од полицијата која е буквално зад него. Само неколку секунди откако автомобилите

МУ БЕШЕ ПАРТНЕРКА НА ШОН КОНЕРИ: Мажите воздивнуваа по првата Бондова девојка, а потоа дознаа дека е болна

МУ БЕШЕ ПАРТНЕРКА НА ШОН КОНЕРИ: Мажите воздивнуваа по првата Бондова девојка, а потоа дознаа дека е болна

Љубителите на познатите филмови од франшизата за агентот 007, веројатно се сеќаваат на првата Бондова девојка, прекрасната швајцарска актерка Урсула Андерс (86) која рамо до рамо со Шон Конери се појави во првиот Џејмс Бонд чиј наслов беше „Доктор Но“. Во познатата сцена на плажа, додека излегува од вода, Урсула пленеше со сексапил и занeсна фигура