притисни ентер »

Извори

ТВМ

ЈЗУ “Св Стефан“:  Грижата за срцето токму сега е поважна од било кога
ЈЗУ “Св Стефан“:  Грижата за срцето токму сега е поважна од било кога

ЈЗУ “Св Стефан“: Грижата за срцето токму сега е поважна од било кога

Од ЈЗУ Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања „Св Стефан“- Охрид по повод 29ти Септември  Светскиот ден на срцето  порачуваат  дека медицинските тимови и во услови на пандемија се тука за своите пациенти и граѓаните.Во време на КОВИД 19 пациентите со Кардиоваскуларни заболувања се соочуваат со

Утре во црквата „Света Софија“ – Охрид,  ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“

Утре во црквата „Света Софија“ – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2020 година (среда), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. На светата литургија ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство

Четири нови случаи во Охрид, a 112 нови случаи на Ковид-19 во земјава за 24 часа

Четири нови случаи во Охрид, a 112 нови случаи на Ковид-19 во земјава за 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 46 - Куманово 7 - Штип 1 - Прилеп 2 - Тетово 1 - Струга 6 - Велес 4 - Битола 7 - Охрид 4 - Гостивар 3 - Струмица 11 - Радовиш 3 - Кочани 4 - Пробиштип 1 - Берово 1 - Валандово 1 - Виница 1 - Делечево 1 - Кратово 1 - Свети Николе 4 - Кичево

Реконструирани санитарните јазли во ОУТУ „Ванчо Питошески“

Реконструирани санитарните јазли во ОУТУ „Ванчо Питошески“

Како дел од проектот за локална и регионална конкурентност, во ОУТУ „Ванчо Питошески“ се изведе целосна реконструкција на санитарните јазли. Проектот е финансирани од Европска унија и кофинансиран од Владата на Република Северна Македонија и општина Охрид. Вредноста на проектот изнесува 574.695 денари.

Регистрирани 593 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице

Регистрирани 593 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (28/29.09.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 593 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Туристичките агенции се задоволни од четвртиот сет економски мерки
Туристичките агенции се задоволни од четвртиот сет економски мерки

Туристичките агенции се задоволни од четвртиот сет економски мерки

Туристичките агенции се задоволни од четвртиот сет економски мерки. Со нив, сметаат дека од банкрот ќе се спасат постабилните туристички агенции кои беа најпогодени од корона пандемијата. Иако помошта доаѓа малку подоцна секако е добредојдена, вели Јаким Маленко од ТА „Вис Пој“. Маленко кажува дека голем товар во работењето им било тоа што биле оставени

Се отвараат двата охридски домови за сместување на студенти и средношколци

Се отвараат двата охридски домови за сместување на студенти и средношколци

Се отвараат двата охридски домови за сместување на студенти и средношколци. Според протоколите може да се сместат редуциран број станари во собите на двата сметувачки објекти. Охридскиот студенски дом „Никола Карев“ има услови за да го спроведе протоколот за сместување на студентите, информира Жарко Куциноски директор на домот. Сите соби во студенскиот

76 годишен охриѓанец жртва на измамниците со лажни сообраќајни несреќи

76 годишен охриѓанец жртва на измамниците со лажни сообраќајни несреќи

Охриѓанец стана жртва на измама со лажна сообраќајна несреќа и плаќање на големи суми за да се избегне затвор.  Се работи за прво кривично  дело „измама“ пријавено во СВР Охрид во кое 76 годишен охриѓанец е оштетен од засега непознат сторител за 1300 евра. „ Според тоа што пријавил оштетениот во текот на вчерашниот ден на неговиот мобилен телефон му

Платежни картички за граѓани и дејности кои не добија владина помош

Платежни картички за граѓани и дејности кои не добија владина помош

Усвоен четвртиот пакет економски мерки тежок 470 милиони евра, а со кој Владата продолжува да им помога на граѓаните, вработените и стопанството да се надминат последиците од кризата предизвикана од ковид-19. Меѓу, позначајните мерки кои се 31 на број, е и мерката платежни картички за поголема потрошувачка и за развој на домашните економските дејности

643 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице

643 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (27/28.09.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 643 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Медицинска сестра од Општа болница Охрид почина од Ковид 19

Медицинска сестра од Општа болница Охрид почина од Ковид 19

Денес Општа Болница Охрид тагува. Нашата медицинска сестра Дијана Димоска, родена на 29.09.1971 година во Загреб, ја загуби битката со подмолниот вирус COVID-19, објавија на  официјалниот профил на Facebook од ЈЗУ „Општа болница“- Охрид. „Својот професионален ангажман го започна во 1993 година на одделот ОРЛ, потоа во невропсихијатриски оддел, а последните

48 годишен охриѓанец почина од Ковид 19

48 годишен охриѓанец почина од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43 -Куманово 16 -Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 6 -Струга 2 -Велес 3 -Охрид 2 -Кавадарци 3 -Гостивар 6 -Гевгелија 4 -Струмица 11 -Радовиш 1 -Кочани 15 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Валандово 3 -Виница 2 -Делчево 3 -Свети Николе 5 -Кичево 2 -Неготино 1

48 годишен охриѓанец почина од Ковид 19

48 годишен охриѓанец почина од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43 -Куманово 16 -Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 6 -Струга 2 -Велес 3 -Охрид 2 -Кавадарци 3 -Гостивар 6 -Гевгелија 4 -Струмица 11 -Радовиш 1 -Кочани 15 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Валандово 3 -Виница 2 -Делчево 3 -Свети Николе 5 -Кичево 2 -Неготино 1

Националната Платформа за on line настава  лесна за употреба

Националната Платформа за on line настава лесна за употреба

Лесна е за употреба Националната Платформа за он лине настава, тврдат 30 национални обучувачи кои своето знаење го пренесле на сите свои колеги во македонските училишта. Денес школите ги добија корисничките имиња за најавување на ученците во платформата, а од понеделник одделенските раководители ќе ги поделат, информира Ивана Маховска Шикалоска, директор

Објавени Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани

Објавени Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани

Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани , кој се однесува на редовното работење, како и вонредните манифестации што ги организираат и спроведуваат кината, театрите, балетските претстави, оперските претстави, филмските проекции, концертите, мултимедиските проекти, фестивалите и манифестациите