притисни ентер »

Извори

ТВ 21

Македонскиот тим во Заедничката комисија со реакција: Најголемата лага е дека текстовите со кои се препорачува заедничко чествување ќе бидат применети во образовниот систем
Македонскиот тим во Заедничката комисија со реакција: Најголемата лага е дека текстовите со кои се препорачува заедничко чествување ќе бидат применети во образовниот систем

Македонскиот тим во Заедничката комисија со реакција: Најголемата лага е дека текстовите со кои се препорачува заедничко чествување ќе бидат применети во образовниот систем

Mакедонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања денеска преку соопштение испрати реакција. Во продолжение целиот текст: „На 15. август беа објавени решенијата на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања кои беа усвоени во 2018 и 2019 г., по што во јавноста излегоа реакции

Зијадин Села: Алијансата за Албанците бара техничка влада

Зијадин Села: Алијансата за Албанците бара техничка влада

Алијанса за Албанците бара да има техничка влада, потврди претседателот на партијата Зијадин Села, откако потпретседателот Арбен Таравари преку социјалните мрежи вчера побара формирање на таква извршна власт за надминување на состојбите во државата. Според партискиот лидер, постојат повеќе аргументи зошто треба да се формира нова техничка влада за

Османи: Оваа година беше историска за Северна Македонија, ги отворивме преговорите со ЕУ

Османи: Оваа година беше историска за Северна Македонија, ги отворивме преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во изјава за ТВ21 околу отворањето на преговорите и за бугарското прашање, рече дека Бугарија нема дополнителни барања и дека се е дефинирано. Тој истакна дека оваа година е историска година за Македонија. „Не, апсолутно не, бидејќи со протоколот потпишан минатиот месец ги дефиниравме очекувањата

Дизелот поскапува, бензините со иста цена

Дизелот поскапува, бензините со иста цена

Од вечерва на полноќ дизелот поскапува за два денари, и ќе се продава 92 денари по литар. Цената на ЕУРОСУПЕРОТ 95 и ЕУРОСУПЕРОТ 98 останува иста, односно 88,5 и 91 денар. Непроменета останува и цената на мазутот 52,8 денари, а се зголемува цената на екстралесното масло од 86,5 на 88,5 денари по литар.

Тим на македонската историската комисија: Бугарски историчари шират лажен триумфализам

Тим на македонската историската комисија: Бугарски историчари шират лажен триумфализам

Во јавноста се создаде погрешна перцепција дека историчарите од бугарскиот дел од Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања изразиле чувство на триумфализам во однос на усогласените решенија, оцени вчера министерот за надворешни работи Бујар Османи, додавајќи дека станува збор за маргинална група историчари во Бугарија

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари
Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни

Повеќе од 24 милиони за 10 дена, легнаа на сметките на среќните добитници на видеолотарија со Супер милионер, Милионер и Мини џекпот добивките

Повеќе од 24 милиони за 10 дена, легнаа на сметките на среќните добитници на видеолотарија со Супер милионер, Милионер и Мини џекпот добивките

Во текот на изминативе 10 дена, Видеолотарија Касинос Австрија израдува многу среќни играчи на видеолотарските терминали. 24.101.156,00 денари легнаа на сметките на  среќните играчи , благодарение на СУПЕР МИЛИОНЕР, МИЛИОНЕР  И МИНИ ЏЕКПОТ добивките. За 10 дена во месец август, Македонија доби многу нови милионери благодарение на Видеолотарија Касинос

Русковска: Мојот случај не е ист како на Катица Јанева, јас не злоупотребив функција за пари

Русковска: Мојот случај не е ист како на Катица Јанева, јас не злоупотребив функција за пари

На прашањето дали овој случај е идентичен како оној на Катица Јанева, обвинителката Вилма Русковска денеска истакна дека двата случаи немаат никакви допирни точки. „Не сум јас како Катица Јанева и не ја злоупотребувам својата функција, а особено не за парични средства. Воопшто не ја споредувам мојата судбина со судбината на Катица. Се што е превземено

Русковска: Муареми направи парада, му истече мандатот на 15-ти, а тој дава оставка на 16-ти

Русковска: Муареми направи парада, му истече мандатот на 15-ти, а тој дава оставка на 16-ти

Обвинителката Вилма Русковска ја коментираше и оставката на в.д. директорот на финансиска полиција Арафат Муареми. Според неа, Муареми направил парада со оставката, затоа што ден претходно му истекол мандатот. „Каква оставка поднел Муареми, тој направи парада. Му завршуваше мандатот на 15-ти август, а тој дава оставка на 16-ти“, кусо истакна Русковска

„Не би сакала да поверувам дека е вмешана политика и не верувам дека оваа власт стои зад сево ова“, рече Русковска

„Не би сакала да поверувам дека е вмешана политика и не верувам дека оваа власт стои зад сево ова“, рече Русковска

Вилма Русковска денеска на поднесувањето на жалба до Советот за јавни обвинители, даде изјава за медиуми и одговораше на новинарски прашања. На прашањето дали смета дека политика стои зад сево ова, таа одговори: „Како обвинител не би сакал да поверувам дека политика стои зад сево ова. Но, еве, вие како новинари може да истражите. И да стои, тогаш не

Русковска: Мојата суспензија дојде во миговите кога подготвував барање за казна на финансиска полиција

Русковска: Мојата суспензија дојде во миговите кога подготвував барање за казна на финансиска полиција

Обвинителката Вилма Русковска денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители по повод нејзината суспензија од работа. Таа не образложи што стои во жалбата, туку остави прво Советот да ја разгледа, па потоа да знае јавноста. Русковска кажа дека се подготвувала да ја казни финансиската полиција поради тоа што не постапиле по нејзиното барање за

„Од финансиска полиција баравме да ни бидат доставени 250-300 предмети, а тие доставија само 30 непотребни предмети“, рече Русковска

„Од финансиска полиција баравме да ни бидат доставени 250-300 предмети, а тие доставија само 30 непотребни предмети“, рече Русковска

Вилма Русковска објасни околу истрагата во Финансиска полиција. Русковска рече дека барале да им бидат доставени 250-300 предмети, но им биле доставени само триесетина, меѓукои повеќе непотребни. „Во финансиската полиција не дојдовме до докази. Со претресот наведовме кои предмети треба да ни бидат доставени меѓу 250 и 300 предмети. Ни беа доставени

Русковска: После ова што ми се случи, не верувам дека друг обвинител сериозно ќе продолжи да постапува по предметите

Русковска: После ова што ми се случи, не верувам дека друг обвинител сериозно ќе продолжи да постапува по предметите

Вилма Русковска денеска ја поднесе жалбата во Советот на јавни обвинители, по повод нејзина суспензија од работа. Русковска после поднесувањето на жалбата даде изјава за медиумите, и кажа дека предметите треба да продолжат да се процесираат, но не верува кој би се нафатил на такво нешто. „Без разлика што имаше соопштение дека предметите ќе продолжат

Русковска: Ова не го сметам за суспензија на Русковска, туку за суспензија на правото

Русковска: Ова не го сметам за суспензија на Русковска, туку за суспензија на правото

Обвинителката Вилма Русковска денеска ја поднесе жалбата до Советот на јавни обвинители. После тоа даде изјава за медиумите. „Реков дека изјава ќе дадам кога ќе ја поднесам жалбата до Советот на јавни обвинители. Жалбата само што е доставена до Советот. Сметам дека членовите на Советот треба да се запознаат со истата. За јавноста ќе наведам дека ги

Парламентот на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Парламентот на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ. Смената на владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Социјалдемократската партија (СДП), социјалдемократите (СД), Либералната партија (ЛП) и Демократскиот сојуз на Албанците,