притисни ентер »

Извори

ТВ 21

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ
Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

-Реклама- Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа функција, денеска се сретнува со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, јавува дописничката на МИА од Брисел. Османи вчера се сретна со неколку европратеници и со високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел,

Прво ветување на Јетон Шаќири: „Кратење на институциите и систематизација на административците“

Прво ветување на Јетон Шаќири: „Кратење на институциите и систематизација на административците“

-Реклама- Кратење на државните институции, интеграција на веб страниците на Владата и министерствата на една платформа интегрирајќи ги и со е-служби, трансфер на административците од јавен сектор во приватен, составување закон за проценка на ефикасноста на административците со тенденција да се зголеми платата за 5%, се некои од приоритетите на министерот

Нема одлука за укинување на ПЦР тестови – Хасани: Дискутираме, но Комисијата нема конечна одлука

Нема одлука за укинување на ПЦР тестови – Хасани: Дискутираме, но Комисијата нема конечна одлука

-Реклама- Комисијата за заразни болести на денешната седница дискутираше за укинувањето на ПЦР тестови за државјаните на земјите од регионот, но сѐ уште нема дефинитивно мислење, вели заменик-министерот за здравство, Илир Хасани. Тој за ТВ21, рече дека отворањето на границите без ПЦР тестови било приоритетно прашање и дека го прават максимумот за да

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

-Реклама- Новите истражувања посочуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата Артемис на американската вселенска агенција НАСА во 2024 година, ќе бидат изложени на зрачење 200 пати повисоко од она на Земјата. Мерењата биле направени во јануари 2019 година. Изворот е кинеската ровер-мисија Чанг-е 4, а податоците се објавени

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

-Реклама- Една воспитувачка и 13 деца на претшколска возраст се ставени во изолација, откако беше потврдено дека негувателката од групата е позитивна на коронавирус. Станува збор за градинката „Коца Василева“ во Битола. Во оваа градинка, пред три недели беше регистриран уште еден случај на негувателка кај која е утврдено присуство на Ковид-19,  поради

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014
Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

-Реклама- Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност, а се дел од проектот Скопје 2014. -Мојот став е непроменет. Градот упорно ги тера тие работи што ги има. Тоа се три галии и пет споменици, од кои еден е тргнат,

Регистрирани 112 нови случаи на ковид 19, починати се 8 лица, оздравени се 159 пациенти

Регистрирани 112 нови случаи на ковид 19, починати се 8 лица, оздравени се 159 пациенти

-Реклама- Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1,

Ерменија соборила два противнички хеликоптери, Азербејџан погодил цивилен автобус

Ерменија соборила два противнички хеликоптери, Азербејџан погодил цивилен автобус

-Реклама- Борбите во областа Нагорно Карабах продолжуваат. Ерменската страна извести дека погодила неколку тенкови и срушила два хеликоптери, додека Азербејџан погодил цивилен автобус, објавија ерменски власти. Портпаролката на министерството за одбрана на Ерменија, Шушан Степанјан објави дека во текот на судирите, собориле два азербејџански хеликоптери

Турски државјанин со мобилен телефон украл 11.000 евра

Турски државјанин со мобилен телефон украл 11.000 евра

-Реклама- Секторот за односи со јавност при СВР-Битола информира дека во текот на вчерашниот ден, Х.Д. од Република Турција, со привремено живеалиште во Битола пријавил дека на 23.септември лицето Н.О., исто така, турски државјанин со привремен престој во Битола ја искористил неговата невнимателност и од неговиот мобилен телефон електронски од негова

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

-Реклама- На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22 септември годинава. Согласно Кодексот, функционерите, директорите и лицата на раководни позиции во институциите именувани од Владата, на секои шест месеци ќе треба да доставуваат извештај

Фетаи по пресудата за „Насилство во Центар“: Обвинителството не е задоволно од изречените казни, ќе поднесеме жалба

Фетаи по пресудата за „Насилство во Центар“: Обвинителството не е задоволно од изречените казни, ќе поднесеме жалба

-Реклама- Обвинителката Фатиме Фетаи, по пресудите за „Насилство во Центар“, истакна дека Обвинителството ќе се жали на пресудите, со оглед дека не се задоволни од изречените казни за обвинетите. „Дека не сум задоволна од изречените казни, особено од условните казни на обвинетите. Јас во завршните зборови кажав дека алтернативна мерка, условна казна

🔴 ВО ЖИВО: Пресуда за „Насилство во Центар“ во кои обвинети се Груевски, Јанакиески и Трајковски

🔴 ВО ЖИВО: Пресуда за „Насилство во Центар“ во кои обвинети се Груевски, Јанакиески и Трајковски

-Реклама- Во Судот денеска се изнесува пресудата за „Насилство во Центар“ во која обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески и Александар Трајковски. Следете ја во живо пресудата: - Реклама -

Три лица загинаа во пожар во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

Три лица загинаа во пожар во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

-Реклама- Три лица загинаа во пожарот кој го зафати северниот дел на Калифорнија во округот Шаста, додека друг пожар изби во познатите вински региони во областите Напа и Сонома, поради што се евакуирани илјадници луѓе. Засега не се соопштени детали за жртвите, ниту се наведени околностите на нивната смрт. - Реклама - Од средината на август во Калифорнија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

-Реклама- Граничната полиција на преминот Ќафасан на албанско – македонската граница кај Струга, привела државјанин на Индија откако тој се обидел да ја напушти Албанија со фалсификуван пасош. Приведен е и државјанин на Полска кај поседувал ловечка пушка без соодветна дозвола, кој исто така бил на излез од албанска на македонска територија. - Реклама

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

-Реклама- Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица (претседател на Управен одбор, нотар, извршител и адвокат) за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 и против две правни