притисни ентер »

Извори

Трибуна

Министерството за образование и наука ја објави националната платформа за онлајн настава
Министерството за образование и наука ја објави националната платформа за онлајн настава

Министерството за образование и наука ја објави националната платформа за онлајн настава

Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk . Со цел да се запознаат со нејзините функционалности пред стартот на учебната година, Министерството за образование и наука ги повикува учениците и родителите, да ја посетат и да се запознаат со платформата во

Комшија на Јанкулоска: Спасовски, до кога ќе не малтретираш со проверки на возилата

Комшија на Јанкулоска: Спасовски, до кога ќе не малтретираш со проверки на возилата

Граѓанин кој живее во зградата на екс-министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска го прашува Оливер Спасовски до кога планира да им ги проверува багажниците на возилата. „Оливер Спасовски до кога ќе малтертираш состанари на Јанкулоска со преглед на гепек во возила. Немаш можности со анализа и проценка на ризици да ја вршиш полициската работа

трагедија Во украина: 22 воени лица го загубија својот живот Во пад на воен авион

трагедија Во украина: 22 воени лица го загубија својот живот Во пад на воен авион

Во пад на украински воен авион, во Харковската област, загинаа најмалку 22 лица, соопштија украинските власти. Во авионот Ан-26 имало 28 лица. „Според прелиминарните информации, во авионот имало 28 лица, од кои седуммина офицери и 21 кадет на воената академија. За жал, 22 лица се загинати, а има двајца преживеани, од кои едно е во критична состојба

Спасовски и Тасевски во посета на еден од претепаните од дрвокрадци полицајци

Спасовски и Тасевски во посета на еден од претепаните од дрвокрадци полицајци

Заедно со директорот на БЈБ Сашо Тасевски го посетивме нашиот колега во клиничкиот центар во Скопје и се надеваме дека тој и другите четворица колеги што побрзо ќе закрепнат и повторно ќе се вратат да им служат на граѓаните, стои во објавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на facebook. 60 SHARES Сподели на Facebook Tweet-ни го ова

Од каде им нив пари, бе?

Од каде им нив пари, бе?

Ова (ин)директно сум го слушал, и го слушам од некои луѓе што искрено прашуваат или од други што неискрено коментираат во врска со сѐ што црквата прави по прашање на помош на деца и луѓе во потреба, или разни помали и поголеми проекти од хуманитарен карактер. И, секако, насоката во која оди муабетот е дека го правиме тоа што го правиме затоа што некој

Заев: ќе најдеме решение со Бугарија, за двете страни да бидат среќни

Заев: ќе најдеме решение со Бугарија, за двете страни да бидат среќни

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги поддржува евроинтегративните процеси на земјава. -Верувам дека ние како премиери, така и нашите министри ќе водат грижа дека на крајот треба да се договориме и да најдеме решение каде што двете страни ќе бидат

Билјарски: архивите на македонските револуционери се јасни- движењето е бугарско и населението е бугарско

Билјарски: архивите на македонските револуционери се јасни- движењето е бугарско и населението е бугарско

Гоце Делчев се самоопределувал како Бугарин во целата документација којашто досега е прегледана, а професорот Драги Ѓоргиев објавувал книга за „Бугаринот Гоце Делчев” тврди поранешниот директор на бугарскиот Централен државен архив, Цочо Билјарски. Во изјава за бугарската агенција БГНЕС , Билјарски вели дека Гоце Делчев дури и не го користел зборот

четири лица прободени со нож во близина на редакцијата на „Шарли Ебдо“

четири лица прободени со нож во близина на редакцијата на „Шарли Ебдо“

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во Париз, објавија локалните медиуми повикувајќи се на полициски извори. Според АП, двајца осомничени напаѓачи се во бегство. 🔴🔵 ALERTE NEWS: Une intervention est actuellement en cours Secteur Bastille-Lenoir. un suspect

Заев пресече: попис ќе има – ете кога ќе се спроведе

Заев пресече: попис ќе има – ете кога ќе се спроведе

„Пописот ќе се спроведе 2021 година. И точка. Го одложивме во 2020 година за 2021 по барање на опозицијата уште пред да се појави Ковид-19. Ние како држава спроведовме покомплексни, покомплицирани теренски активности, како што се изборите, пописот можеме да го спроведеме во април. Тој се работи според стандардите и раководството на Евростат. Него го

Николовски се пофали дека веќе не сме во групата непослушни земји кога се работи за корупцијата и криминалот

Николовски се пофали дека веќе не сме во групата непослушни земји кога се работи за корупцијата и криминалот

Македонија има постигнато значителен и суштински напредок во делот на борбата против корупцијата со што повеќе не е во групата на глобално незадоволителни држави, изјави денеска вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Телото на Советот на Европа кое се занимава со мониторинг