притисни ентер »

Извори

Точка

Русија не може да се сопре по воен пат! Орбан предупредува - Европската унија ќе ја изгуби моќта кога војната ќе заврши
Русија не може да се сопре по воен пат! Орбан предупредува - Европската унија ќе ја изгуби моќта кога војната ќе заврши

Русија не може да се сопре по воен пат! Орбан предупредува - Европската унија ќе ја изгуби моќта кога војната ќе заврши

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан рекол дека санкциите за Русија не ги даваат саканите резултати и дека западните сили не можат на воен начин да ја завршат војната во Украина. Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ја коментирал актуелната геополитичка ситуација и навел дека санкциите за Русија не ги даваат саканите резултати, како и дека западните

Неколку изданија на Хали Бери во кои изгледа како „милион долари“ – таа е доказ дека годините се само број

Неколку изданија на Хали Бери во кои изгледа како „милион долари“ – таа е доказ дека годините се само број

Хали Бри е најдобар пример дека годините се само број затоа што таа и на 56 години изгледа подобро од кога и да е. Како што еднаш истакнала за странските медиуми, таа вежба по шест пати неделно и веќе 10 години се занимава со бокс. Според нејзините зборови, боксот е најдобриот спорт за обликување на човековото тело кој постепено ја гради мускулната

Научниците прицврстиле GoPro камера на група делфини и снимиле нешто застрашувачко

Научниците прицврстиле GoPro камера на група делфини и снимиле нешто застрашувачко

Научниците сакале да дознаат како делфините ловат и се хранат. Добиле многу повеќе одговори отколку што очекувале. Ризикувајќи прерано да ја доделиме титулата, мислиме дека веќе ја пронајдовме најчудната студија објавена во 2022 година. Научниците зацврстиле GoPro камера на тела од шест делфини кои ги обучувала американската морнарица и снимиле како

Растат тензиите, Финска тврди дека руски воени авиони го нарушиле нејзиниот воздушен простор

Растат тензиите, Финска тврди дека руски воени авиони го нарушиле нејзиниот воздушен простор

Финското министерство за одбрана соопштило дека два руски авиони од типот "MiG-31" денеска го нарушиле воздушниот простор на Финска, во близина на градот Порво во Финскиот залив. Шефот за комуникации во финското министерство Кристијан Вакури за "Reuters" изјавил дека до кршењето дошло утрово во околу 08:40 часот, а авионите оделе кон западната страна,

Килиманџаро добива брз интернет: Планинарите ќе можат веднаш да се пофалат со својот подвиг

Килиманџаро добива брз интернет: Планинарите ќе можат веднаш да се пофалат со својот подвиг

Танзаниската влада инсталирала брз интернет на падините на планината Килиманџаро, овозможувајќи им на сите кои имаат паметни телефони веднаш да го објават своето искачување на највисоката планина во Африка на Твитер, Инстаграм и сите останати социјални мрежи. Државната телекомуникациска корпорација на Танзанија инсталирала широкопојасна мрежа на надморска

„Не мора да се туширате секој ден, користете влажни пешкири“
„Не мора да се туширате секој ден, користете влажни пешкири“

„Не мора да се туширате секој ден, користете влажни пешкири“

Премиерот на германската покраина Баден-Виртенберг, Винфрид Кречман, со цел штедење на енергија, им препорачува на граѓаните да не се тушираат секој ден, туку наместо тоа да користат влажни пешкири. Во интервју за весникот „Зидвест Пресе“, Кречман, кој минатите недели често апелирал до граѓаните да се воздржат од туширање и капење, рекол дека влажните

Анчелоти го потврди бомбастичниот трансфер: Зборував со него, сака нов предизвик

Анчелоти го потврди бомбастичниот трансфер: Зборував со него, сака нов предизвик

Стратегот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти го потврди трансферот на бразилскиот репрезентативец, Касемиро во редовите на Манчестер Јунајтед. Искусниот тренер на „кралевите“ истакна дека Касемиро дека нема да биде во составот за утрешниот натпревар против Реал Бетис, но притоа посочи дека се уште не е постигнат конечен договор меѓу двете страни. – Зборував

Внуката на кралицата Елизабета која ја обожава и покрај милионите на сметка, работи за мала плата: „Не можев да поверувам дека тоа е таа“

Внуката на кралицата Елизабета која ја обожава и покрај милионите на сметка, работи за мала плата: „Не можев да поверувам дека тоа е таа“

Внуката на кралицата Елизабета Втора, лејди Луиз Виндзор, работи во градинарски центар. Лејди Луиз Виндзор која има 18 години, додека ги чека резултатите од Универзитетот, одлучила за тоа време да си најде работа. Ќерката на принцот Едвад и Софи Весекс, заработува по 6.63 фунти од час ова лето, работејќи неколку дена во неделата, без оглед на тоа што

Ница сака да го доведе Марсело

Ница сака да го доведе Марсело

Бразилeцот Марсело има понуда да потпише договор со Ница, тврдат француските медиуми. Раководството на францускиот клуб упатило конкретна понуда до поранешниот играч на Реал Мадрид кој сега е слободен агент. Марсело помина повеќе од 15 години во Реал Мадрид и стана најтрофејниот фудбалер во историјата на клубот. За денеција и пол, левиот бек забележа

Просечната нето-плата во јуни 31.869 денари

Просечната нето-плата во јуни 31.869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи пред сè на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности

Русковска: Ова не го сметам за супспензија на Вилма Русковска туку за правото и правдата

Русковска: Ова не го сметам за супспензија на Вилма Русковска туку за правото и правдата

Вилма Русковска за својата супспензија посочи дека смета дека тоа е супспензија на правдата. Таа по одлуката на републичкиот обвинител Љубомир Јовески посочи дека никој од нејзините колеги нема озбилно да се занимава со нејзините предмети. “Ова не го сметам за супспензија на Вилма Русковска туку за правото и правдата. Без разлика што имаше соопштение

Загинал скопјанец кај Жировница, излетал од коловозот

Загинал скопјанец кај Жировница, излетал од коловозот

На 18.08.2022 во 15.50 часот во СВР Тетово е пријавено дека на регионалниот пат Маврови Анови – Дебар, во месноста „Жировничко анче“, патничко возило „сузуки свифт“ со скопски регистарски ознаки, што го управувал Љ.Ј.(67) од Скопје излетало од коловозот. Во несреќата, возачот се здобил со тешки телесни повреди од кои починал на самото место. Смрт констатирал

Се обидел да влезе на ГП „Табановце“ со туѓ пасош

Се обидел да влезе на ГП „Табановце“ со туѓ пасош

На 19.08.2022 во 02.30 часот на граничниот премин „Табановце“ од полициски службеници е лишен од слобода К.Ф.(29). Тој при пасошка контрола приложил туѓа албанска патна исправа на име Д.М. (25). Лицето било предадено на полициски службеници од Полициска станица Куманово за понатамошна постапка.

Повеќе од 24 милиони за 10 дена, легнаа на сметките на среќните добитници на видеолотарија со Супер милионер, Милионер и Мини џекпот добивките

Повеќе од 24 милиони за 10 дена, легнаа на сметките на среќните добитници на видеолотарија со Супер милионер, Милионер и Мини џекпот добивките

Во текот на изминативе 10 дена, Видеолотарија Касинос Австрија израдува многу среќни играчи на видеолотарските терминали. 24.101.156,00 денари легнаа на сметките на среќните играчи, благодарение на СУПЕР МИЛИОНЕР, МИЛИОНЕР И МИНИ ЏЕКПОТ добивките. За 10 дена во месец август, Македонија доби многу нови милионери благодарение на Видеолотарија Касинос

Барселона се мачи да се ослободи од Дест, веќе влегла во преговори со еден десен бек

Барселона се мачи да се ослободи од Дест, веќе влегла во преговори со еден десен бек

Од таборот на Барселона планираат да го засилат својот тим со уште еден десен бек до крајот на преодниот рок. За да се реализира оваа трансфер операција на Жоан Лапорта, од клубот прво треба да се ослободат од Сержињо Дест кој упорно одбивал да си замине од „Камп Ноу“ иако не е во плановите на Чави Ернандез. „Каталонците“ се сериозно заинтересирани