притисни ентер »

Извори

Times.com.mk

Ќе испиеш таблета и ќе се излечиш: Французите најдоа лек за корона?!
Ќе испиеш таблета и ќе се излечиш: Французите најдоа лек за корона?!

Ќе испиеш таблета и ќе се излечиш: Французите најдоа лек за корона?!

Институтот Пастер од Лил идентификуваше молекула за која посочуваат дека е многу ефикасна кај инфицирани клетки на коронавирус in vitro, односно во лабораториски услови. Сега преминува во клиничко испитување, така што третманот наскоро може да се појави на пазарот. Овој институт, за разлика од другите, прибегна кон поинаков метод, кој им овозможи да

Брижит Бардо беше секс симбол, се омажи четири пати, а последните 28 години живее со политичар

Брижит Бардо беше секс симбол, се омажи четири пати, а последните 28 години живее со политичар

Иако се омажи четири пати, Брижит имаше повеќе од сто љубовници, меѓу кои и една жена. Поради нејзиниот изглед, многумина воздивнуваа по неа, па таа достигна голема популарност. Брижит Бардо беше секс симбол во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, а денес го слави својот 86-ти роденден. Роден е во богато париско семејство и живеела во раскош уште

Монструм и го распарал стомакот да види кој пол е детето: Очајно сакаше син, бебето му почина при породување

Монструм и го распарал стомакот да види кој пол е детето: Очајно сакаше син, бебето му почина при породување

Полицијата во Индија објави детали за грозоморното злосторство во кое татко на пет ќерки и го откинал стомакот на својата бремена сопруга за да види дали бебето е момче или девојче. Овој монструозен случај неодамна ја шокираше јавноста, а сега од Индија пристигнуваат вести дека бебето починало по нападот, како и дека станува збор за момче. Маж, идентификуван

Камила и Чарлс не биле единствените! Детали за ЉУБОВНИТЕ АФЕРИ од британскиот кралски двор ја шокираа јавноста – како во серијата

Камила и Чарлс не биле единствените! Детали за ЉУБОВНИТЕ АФЕРИ од британскиот кралски двор ја шокираа јавноста – како во серијата

Многу години е познато како започна аферата на принцот Чарлс со Камил Паркер Боулс, иако многумина не знаат дека нејзиниот поранешен сопруг имал вонбрачни односи со друг член на кралското семејство! Имено, тајните беа откриени во една од епизодите во третата сезона на популарната серија „The Crown“. Чарлс и Камила беа во врска со години, а фактот дека

Овие хороскопски знаци имаат најмали шанси да стапат во брак!

Овие хороскопски знаци имаат најмали шанси да стапат во брак!

*Препораките и советите од зодијакот не треба да се сфаќаат особено сериозно, и за сите индикации и несакани ефекти, консултирајте се со најблискиот научник. БРАКОТ не е за секого. Некои луѓе се многу исплашени од идејата за доживотна обврска, и ако им се верува на астролозите, хороскопскиот знак може да ви открие кои се овие луѓе. Близнаци Близнаците

Зошто некои МЛАДИ УМИРААТ од КОРОНА, а некои ја „прележуваат“ на нога? Научниците конечно дадоа одговор
Зошто некои МЛАДИ УМИРААТ од КОРОНА, а некои ја „прележуваат“ на нога? Научниците конечно дадоа одговор

Зошто некои МЛАДИ УМИРААТ од КОРОНА, а некои ја „прележуваат“ на нога? Научниците конечно дадоа одговор

Од над 33 милиони лица заразени со вирусот корона, речиси милион од нив го загубија животот поради инфекцијата, а некои беа млади и совршено здрави и не припаѓаа на ризичните групи на кој било начин. Од друга страна, повеќето млади луѓе не ги чувствувале или едвај ги почувствувале симптомите на вирусот и многумина „прележале“ на нозе, па логично се

Вистината за вистинскиот Џејмс Бонд: Одел на тајни мисии, но не бил толку успешен како во филмовите

Вистината за вистинскиот Џејмс Бонд: Одел на тајни мисии, но не бил толку успешен како во филмовите

Најпознатиот агент на сите времиња, Џејмс Бонд, навистина постоел. Ангажиран за време на Студената војна во Варшава, тој беше цел на контраразузнавање. Она што го разобличило биле пороците – алкохолот и жените. Погледнете повеќе за легендарниот шпион во видеото.

Како живее жената што роди 44 деца: Имам само една порака за сите родители!

Како живее жената што роди 44 деца: Имам само една порака за сите родители!

Понекогаш не знаеме како да се справиме со едно или две деца. И, како би се справиле со 38 од нив? И не, не е шега. Ова е 38-годишна жена која родила 44 деца, од кои шест починале. 38 деца под еден покрив?! Да Нејзиното име е Маријам Набатанзи, живее во селото Кибимбири, Уганда, а животот не ѝ е лесен, никогаш. Кога имала 13 години, нејзините родители

Бали има нова стратегија како да привлече туристи за време на короната: Бесплатно патување!

Бали има нова стратегија како да привлече туристи за време на короната: Бесплатно патување!

Инфлуенсерите ќе уживаат во бесплатното патување околу Бали од октомври до ноември и ќе ги објавуваат своите искуства на социјалните мрежи како дел од кампањата „Го сакаме Бали“, се вели во соопштението на туристичката организација на островот. COVID-19 ѝ зададе сериозен удар на економијата на Бали, социјалниот и здравствениот сектор, вклучително и

Полна месечина во Овен носи големи животни промени – На овие знаци ќе им тргне на подобро!

Полна месечина во Овен носи големи животни промени – На овие знаци ќе им тргне на подобро!

Дојде време да решите некои ситуации што ве мачат подолго време или да започнете да реализирате планови што одамна сте сакале да ги постигнете. Оваа полна Месечина во знакот Овен ќе го осветли вашиот пат на 1 октомври и ќе ви покаже во која насока треба да одите. Пред вас се нови искуства и промени што треба да ги пречекате со раширени раце. Можно

„Лајкни ми“, „Шерни“, „Фоловни ме“ – Дали друштвените мрежи го осиромашуваат нашиот јазик?

„Лајкни ми“, „Шерни“, „Фоловни ме“ – Дали друштвените мрежи го осиромашуваат нашиот јазик?

Лајк, шер, сабскрајб, се зборови што ги разбираат современите корисници на Интернетот. Јазикот на социјалните мрежи стана дел од секојдневната употреба и неформалниот говор, па затоа останува прашањето – дали социјалните мрежи го осиромашуваат или збогатуваат вокабуларот на младите? Преписката отсекогаш постоела, или во форма на букви или во ливчиња

Минатиот викенд беше видена необична глетка во Сан Бернардино: Овој човек се качи на врвот од палмата со моторна пила во раце, додека стеблото делува премногу нестабилно!

Минатиот викенд беше видена необична глетка во Сан Бернардино: Овој човек се качи на врвот од палмата со моторна пила во раце, додека стеблото делува премногу нестабилно!

На омиленото шеталиште во градот, минувачите беа изненадени кога еден работник се искачи на висока палма со моторна пила во раката. Неговата цел беше да го отсече нејзиниот врв, што успеа во тоа, иако палмата изгледаше дека не е воопшто стабилна. Додека минувачите го задржуваа здивот гледајќи во нешто слично на циркуска точка, работникот добро знаеше

Мистеријата на најпознатото воено место: Сите знаеме за ТРОЈА, но не и каде навистина се наоѓал овој простор!

Мистеријата на најпознатото воено место: Сите знаеме за ТРОЈА, но не и каде навистина се наоѓал овој простор!

Троја, опишана со векови во „Илијадата“ на Хомер, предизвика интерес кај историчарите, археолозите, но и кај писателите и поетите. Сепак, колку што беше позната самата легенда, вистината е дека сè уште не го знаеме одговорот на основното прашање – каде се наоѓала Троја? Тројанската војна, легендарниот конфликт меѓу Ахајците и Тројанците од 12 век п

Вистинскиот број на починати е многу поголем?! Во светот на секои 16 секудни, некој умира од Корона..

Вистинскиот број на починати е многу поголем?! Во светот на секои 16 секудни, некој умира од Корона..

Бројот на смртни случаи во светот од Ковид – 19 надмина еден милион во вторникот, пробивајќи нова психолошка граница во пандемијата што ја уништи глобалната економија, преоптовари здравствени системи и го смени нашиот начин на живот. Вкупно над 33,26 милиони луѓе досега биле заразени со Корона во светот, а според последните податоци КОВИД-19 однесе

„Таа ги сака своите бунди, а јас го сакам моето семејство“: Освен по раскошната убавина, запаметена е и како голем заштитник на животните – но, за жал, тоа што ги сакала животните, не значи дека сакала и деца…

„Таа ги сака своите бунди, а јас го сакам моето семејство“: Освен по раскошната убавина, запаметена е и како голем заштитник на животните – но, за жал, тоа што ги сакала животните, не значи дека сакала и деца…

Имено, веднаш штом дваесет и петгодишната актерка Брижит Бардо дознала дека е бремена, таа веднаш се обидела да најде лекар кој ќе изврши абортус. Но, во Франција ваквите операции биле забранети, па никој не се осмелувал да го стори тоа. Актерот Жак Шарие, е татко на тоа дете, па ја убедил актерката да се откаже од абортус и да се омажи за него. Последните