притисни ентер »

Извори

Think

Сатирично: Бесими – вработените од УЈП Е одат по свадби да ги бројат парите на младоженците и ќе следува данок
Сатирично: Бесими – вработените од УЈП Е одат по свадби да ги бројат парите на младоженците и ќе следува данок

Сатирично: Бесими – вработените од УЈП Е одат по свадби да ги бројат парите на младоженците и ќе следува данок

Најнова вест за граѓаните се воведува данок на свадбен поклон во плик кои ќе треба дополнително да го наполни буџетот на Северна Макаронија. Министерот Бесими и неговиот тим веќе подолго време го разгледувале овој иден начин за прибирање на даночен доход во државната каса. Бесими: „ Како што сите добро знаете ние како влада работиме исклучиво за доброто

кадриов се закани на Западот – „ќе останете без заби“

кадриов се закани на Западот – „ќе останете без заби“

Западниот свет очигледно сè уште не може да разбере една работа. Денешна Русија не е Сојузот на републики на Горбачов и не е територија на Елцин изградена врз пуч, дефицит и неплаќање, напиша, меѓу другото, чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на својот канал на Телеграм. – Ова е уште една силна и моќна Русија, а вие, западни политичари, мора да ја преиспитате

Во Белград излегоа илјадници против ЛГБТ и за заштита на семејните вредности

Во Белград излегоа илјадници против ЛГБТ и за заштита на семејните вредности

Неколку илјади луѓе излегоа во вечерва во српската престолнина Белград на поворка од верници за поддршка на традиционалните семејни вредности, на социјалните мрежи беа објавени фотографии и видеа од учесниците на поворката. Сојузот на православните жени и нивните истомисленици во пресрет на социјалните мрежи објавија апел до верниците да учествуваат

Деспотовски: ние нема да дадеме пари однапред за електричните возила – фирмата мора прво да исполни обврски и рокови

Деспотовски: ние нема да дадеме пари однапред за електричните возила – фирмата мора прво да исполни обврски и рокови

„Со новиот концепт на ТИРЗ воведовме механизми за заштита на јавниот интерес“, изјави Јован Деспотовски директор на ТИРЗ за вестите на Канал 5. „Апсолутно сите клиенти, и потенцијални и актуелни, поминуваат низ процес на детална проверка. Ангажираме меѓународна ревизорска куќа која во првичниот извештај за оваа компанија не индицираше никаде сериозен

храбрите македонски ракоментари ја допејаа химната иако Организаторот ја изгаси музиката

храбрите македонски ракоментари ја допејаа химната иако Организаторот ја изгаси музиката

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на следното младинско ЕП 2024 година и на следното кадетско СП 2023 година, откако оваа генерација победи на Б европското првенство што се играше во Рига, Летонија. Во финалето нашите ракометари ја победија Швајцарија со 24-22, а дури четворица играчи од нашата репрезентација се најдоа во идеалниот

Дали на плетфар почнаа да возат на англиски начин?
Дали на плетфар почнаа да возат на англиски начин?

Дали на плетфар почнаа да возат на англиски начин?

Револт кај патниците кои патуваат кон Прилеп, бидејќи сообраќајот не е добро регулиран. Поставени се семафори на две места кои ретко кој ги почитува, со што се прави животозагрозувачка ситуација. Дали тајмерот не е усогласен на двете ленти, или пак возачите кои слегуваат по Плетвар поминуваат на црвено, тоа треба да го утврди сообраќајната полиција…

Конгресменка призна: Бајден Не треба да се кандидира повторно за претседател

Конгресменка призна: Бајден Не треба да се кандидира повторно за претседател

Демократската конгресменка Каролин Малони, претседателка на Комисијата за надзор и реформи во Претставничкиот дом, изјави дека американскиот претседател Џозеф Бајден нема да се кандидира за втор мандат. „Неофицијално, тој повеќе нема да се кандидира“, изјави таа за новинарите. Новинарката рече дека ја интересираат официјалните одговори. „Официјално

се појави огромно торнадо во Грција каде што летуваме

се појави огромно торнадо во Грција каде што летуваме

Чуден временски феномен ги разбуди утринава туристите во познатото летувалиште во Грција во Паљури. Имено утринава торнадо се појави на заливот на крајот од третиот крак во близина на самата плажа. Туристите вознемирени, од дистанца со мобилните во рака го следеа феноменот. Дел од нив се решија да не си ја пробуваат среќата па експресно ја напуштија

Европа за прв пат од некоја држава бара да се промени Уставот – ова е брутално и може да се спореди со уцена! – вели Филипов

Европа за прв пат од некоја држава бара да се промени Уставот – ова е брутално и може да се спореди со уцена! – вели Филипов

Време е еднаш и кај политички партии во земјава да надвладее интересот на државата, над интересот на партијата. Така што, иако на прв поглед и од моментална гледна точка не постојат услови за уставни измени, тоа не значи дека и по една година нема да постојат, оценува амбасадорот д-р Ѓорѓи Филипов во интервју за МИА. Тој се согласува дека барање за

Дури 13 евра за една диња? – како Европа ќе се соочи со кризата за храна?

Дури 13 евра за една диња? – како Европа ќе се соочи со кризата за храна?

Постојано следење, ублажување на регулативите и продолжување на увозот на житарици – ова се дел од мерките со кои ЕУ се обидува да го спречи недостигот на храна во екот на глобалната криза со највисоките цени на храната во историјата, пишува ЕНР (European Newsroom), проект на 16 европски новински агенции, меѓу кои и МИА. Иако ЕУ се обидува да се спротивстави

Мицковски со шокантна изјава: Ако само еден пратеник гласа за промена на Уставот – јас си заминувам од политиката

Мицковски со шокантна изјава: Ако само еден пратеник гласа за промена на Уставот – јас си заминувам од политиката

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски веднаш по враќањето од одморот во Крашиќи, Црна Гора во изјава за медиумите истакна дека доколку макар еден пратеник од опозијата гласа за пормена на Уставот и влез на Бугарите во истиот тој ќе си замине од политика. -Првиот браник е непроменливоста на Уставот. Иако од власта ќе продолжат со изјавите

Џевдет: Ако нема реципроцитет тогаш ќе нема ни идентитет – политиката на Бугарија кон македонија

Џевдет: Ако нема реципроцитет тогаш ќе нема ни идентитет – политиката на Бугарија кон македонија

Ако нема реципроцитет, ќе нема ни идентитет, вели поранешниот министер и економски аналитичар Џевдет Хајредини. – Фуере вели дека е изненаден што Скопје и ЕУ не обезбедиле реципроцитет во случајот со Бугарија. П.С. Ако нема реципроцитет, ќе нема ни идентитет, објави Хајредини на неговиот профил на Фејсбук. Коментарот се однесува на интервјуто на поранешниот

Младиот Марко го преплива Охридското езеро по девети пат!

Младиот Марко го преплива Охридското езеро по девети пат!

Младиот Марко Пејчиновски денеска успешно го заврши деветото од планираните десет препливувања на Охридското езеро. Релацијата Градиште – Трпејца – Охрид, која изнесува 20 километри, Марко ја преплива за 5 часа и 59 минути. Неговото пристигнување во Охрид може да го погледнете во видеото во продолжение.

Иљче вели: Груби се пофали дека кратење на буџетот за македонски знамиња заштедило 10.000 евра

Иљче вели: Груби се пофали дека кратење на буџетот за македонски знамиња заштедило 10.000 евра

Првиот човек на Министерството за политички систем, фестивали и соживот, господинот Артан Груби, како секој одговорен промотер и организатор на успешни фестивали, денес, неполни 24 часа по завршувањето на „Фестивалот на мирот“, излезе пред јавноста за да положи сметки и да објасни зошто на настанот кој го слави мирот и соживотот нема знаме на државата

Нема што да се секирате – Шаќири вели: Ако имаме енеретска криза училиштата ќе ги затвориме последни

Нема што да се секирате – Шаќири вели: Ако имаме енеретска криза училиштата ќе ги затвориме последни

Во интервју за телевизијата “Алсат“, министерот за образование и наука, Јетон Шаќири истакна дека доколку има енергетска криза училиштата ќе бидат затворени последни. Во продолжение целото интервју: Г-не Шаќири во пресрет сме на новата учебна година. Како ќе почне оваа година, дали се направени сите подготовки или ќе започне со проблемите со кои и