притисни ентер »

Извори

Тера

Убавина за вашиот дом и двор, Грин Гарден Центар
Убавина за вашиот дом и двор, Грин Гарден Центар

Убавина за вашиот дом и двор, Грин Гарден Центар

Нова цветна и зелена понуда за битолчани. Саксиско цвеќе и садници за секоја прилика. Битола го доби Грин Гарден Центар, на излезот на градот кај населбата Горно Оризари. Производство и продажба, повеќе години се во оваа дејност. Впечатокот од блиското минато е дека цвеќе главно се купува и подарува за денот на жената или семејни свеченост. Но, последниве

Битолските првачиња на првиот ден од школската година

Битолските првачиња на првиот ден од школската година

Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина, преку онлајн платформата и со емитување на часови на националната телевизија. Првачињата и ученици и од второ и трето одделение денеска ја започнаа наставата со физичко присуство, со маска и на

Со маска, на дистанца и корона поздрав почнаа првачињата

Со маска, на дистанца и корона поздрав почнаа првачињата

Со маска, на дистанца и корона поздрав денеска започна школската година за првачињата во ОУ Св. Климент Охридски во Битола. Без приредба, во школскиот двор на дистанца седнаа на столчињата. Упсешен старт им посакаа директорката и наставничката. „Денес почнува една поинаква учебна година, со поинаков начин на почетокот и прием на првооделенците, тие

„Уникат бенд“ од Битола со 2 во 1 проект

„Уникат бенд“ од Битола со 2 во 1 проект

Битолската група „Уникат бенд“ со 2 во 1 проект. Имено тие направија кавер верзии на две песни од Саша Ковачевиќ, „Моја малена“ и „Пантера“, со целосно нови аранжмани, кои сами ги креираа и отсвирија во живо. За овие песни, работеа со Гимел студио и Дримкаст продукција од Битола, а од видеото во продолжение слушнете и погледнете ги „Уникат бенд“. Препорачуваме

На првиот час со прва година во Гимназијата „Јосип Броз Тито“

На првиот час со прва година во Гимназијата „Јосип Броз Тито“

Учениците од прва година во Гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Битола денеска на првата средба со новото училиште и професорите. Ги организираа во различни групи сите оние кои почнуваат прва година во оваа гимназија. Денеска  средба со класните раководители која се реализираше во училишниот двор, а на која беа дадени основните насоки за учебната година

„Севилскиот бербер“ за отворањето на Интерфест во Битола
„Севилскиот бербер“ за отворањето на Интерфест во Битола

„Севилскиот бербер“ за отворањето на Интерфест во Битола

Утревечер почнува 29 издание на Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“ Битола 2020 година. Фестивалот во Битола ќе трае до 12 октомври. Пред свеченото отворање на фестивалот во 17.30 во Завод и музеј,  ликовната изложба во Завод и музеј „Македонско современо сликарство“ . Свеченото отворање на фестивалот е од 19 часот во големата

Од петте нови случаи, три даваат податок за контакт со позитивно лице

Од петте нови случаи, три даваат податок за контакт со позитивно лице

Денес на регионот на ЈЗУ Центар за јавно здравје- Битола потврдени се 5 нови случаи на COVID-19: Сите 5 лица се од Битола (на возраст од 39 до 66 години), од кои три лица даваат податок за контакт со веќе регистрирано позитивно лице (фамилијарен контакт). Останатите две лица се меѓусебно не поврзани и не даваат податок за контакт со позитивно лице

Над 128 илјади евра за комјутери, интернет и мерачи на температура

Над 128 илјади евра за комјутери, интернет и мерачи на температура

Општина Битола пред почетокот на учебната година,  ја даде потребната поддршка до сите основни и средни училишта, со цел новиот модел на настава да се одвива без проблеми. Од општината информираат колку средства се обезбедени за основните и средните училиштата во градот за реализирање на наставата. На првиот училишен ден, градоначалничката Наташа Петровска

Се сретнаа да се запознаат, а ќе продолжат онлајн

Се сретнаа да се запознаат, а ќе продолжат онлајн

195 ученици од прва година во гимназијата „Јосип Броз Тито“ ја почнаа школската година. Со маска и  дистанца во училишниот двор, поделени во групи, се одржа првиот наставен час.Ги запознаа класните раководители и добија насоки за начинот на одвивање на наставата на далечина. „Денес имавме невообичаен почеток на новата школска година, кој што значи

Границата со Грција останува затворена до 12 октомври

Границата со Грција останува затворена до 12 октомври

Двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања на земјата и на забраната за влез на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 12 октомври, јави дописничката на МИА од Атина. Во однос на копнените граници, ограничувањата, „од превентивни причини за заштита на јавното здравје

Ковачевски се обрати на првиот академски час на Машинскиот факултет

Ковачевски се обрати на првиот академски час на Машинскиот факултет

Генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски се обрати на првиот академски час на Машинскиот факултет во Скопје и ги поздрави бруцошите преку вклучување во живо,, согласно протоколите на факултетот за почетокот оваа учебна година. Ковачевски им посака на бруцошите успех и добри резултати и потенцираше дека процесите во образованието, економијата

Поинаква учебна година од претходните

Поинаква учебна година од претходните

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование Мила Царовска, денеска се обратија по повод првиот училишен ден. Како што истакнаа двајцата, оваа школска година е поразлична од претходните заради пандемијата, и заедно ќе направат се за учениците да имаат успешна година Како што напомена министерката Царовска, ова е предизвик за целото општество

Денеска нови 162 случаи, од нив 5 во Битола

Денеска нови 162 случаи, од нив 5 во Битола

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-14, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-1, Велес-2, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-3, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-1, Валандово-1, Виница-2,

Пензионерите договорија соработка со библиотеката

Пензионерите договорија соработка со библиотеката

По повод меѓународниот ден на стари лица, Здружението на пензионери од Битола покрена иницијатива за што поуспешно вклучување на нивните членови во процесите за поактивно користење на слободното време со читање на белетристика. За таа цел во универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ во Битола, денеска претседателот на здружението Томе Димитровски

На првиот училишен ден во Новаци

На првиот училишен ден во Новаци

На првиот училишен ден од новата учебна година градоначалникот Љубе Кузманоски го  посети централното основно училиште „Славко Лумбарковски“ во Новаци  каде заедно со директорот и наставниот кадар им посакаа топло добредојде на првачињата. ООУ Славко Лумбарковски во Новаци е едно од 15- те  централни општински основни училишта кое доби зелено светло