притисни ентер »

Извори

Тера

Нова градинка за 80 деца
Нова градинка за 80 деца

Нова градинка за 80 деца

Дел од Домот за доенчиња и мали деца во Битола ќе се адаптира во детска градинка во која ќе бидат згрижени 80 деца. Денеска договорите ги потпишаа министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска и градоначалникот на Битола Тони Коњановски. Градинката ќе функционира во рамки на ЈОУДГ „Мајски цвет“ во Битола. „Заедно со општината ќе делуваме

Коњановски: ви ветувам дека нема да има катна гаража или друг висок објект

Коњановски: ви ветувам дека нема да има катна гаража или друг висок објект

Утрово почна остранувањето на гаражите кај поранешното ЈАТ. Претходно општината писмено побара од оние кои имаат гаражи да ги отстранат заклучно со 16-ти август. Во известувањето се наведува дека доколку станарите сами не ги остранат гаражите, отстранувањето ќе биде спроведено од правен субјект овластен од Општина Битола за бесправно изградените објекти

Дизелот поскапува за 2 денари

Дизелот поскапува за 2 денари

Mалопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,91%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените

Почна Фестивалот на кративен документарн филм „Македокс“

Почна Фестивалот на кративен документарн филм „Македокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ во своето 13-то издание почна синоќа и ќе трае до 25 август во Скопје. За отворањето на фестивалот во „Куршумли-ан“, документарниот филм „Сѐ што дише“ на режисерот Шаунак Сен, филм во индиско-британска копродукција, а пред него и белгискиот краток документарен филм „Иднината е водена палата“ на

Сончево и топло, Кон крајот на денот облачно

Сончево и топло, Кон крајот на денот облачно

Времето денеска сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме. Максималната температура ќе биде во интервал

Од утре веремето со невреме
Од утре веремето со невреме

Од утре веремето со невреме

Од утре до средината на следната седмица подрачјето на нашата земја ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално повремено ќе има појава на невреме со пообилен дожд (над 30 л/м 2 ) за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 60 км/час)

Невреме во Италија, Австрија и франција

Невреме во Италија, Австрија и франција

По неколку недели интензивни горештини и суша, областите на централна и јужна Европа беа погодени од силно невреме во кое загинаа најмалку 13 луѓе, меѓу кои и три деца, пишува Дојче Веле. Смртни случаи, најмногу поради паѓања на дрва, се пријавени во Италија и во Австрија, како и на францускиот остров Корзика. Силниот дожд и ветер ги уништија камповите

Ракетни напади врз Украинскиот град Харков

Ракетни напади врз Украинскиот град Харков

Изминатите неколку часа интензивирани се ракетните напади врз Харков, а вкупно од синоќа загинаа најмалку 12 луѓе. При нападите повредени се најмалку 20 луѓе. Во денешните напади погоден е и станбен блок. Украинскиот гувернер на Харковската област, Олех Синехубов, вчера извести за ново гранатирање на градот Харков. Харков беше под руски оган и во средата,

Во 65 коло, црвеното топче ги дуплираше добивките

Во 65 коло, црвеното топче ги дуплираше добивките

Во 65 коло на Лото7 беа извлечени следните броеви: 7, 13, 14, 19, 21, 22 и 33. Извлечено беше и црвеното топче, кое ги дуплираше добивките, но и овој пат немаше седумка. Имаше три шестки, секоја од нив вредна по 149.291,67 денари. Фондот за седумка за следното коло е 19.844.000 денари. Извлечен беше и џокер бројот: 7, 8, 5, 3, 4, 7. Дали ќе подготвувате

Суси ги мина тестовите, втор тунижанец потпиша за Еурофарм Пелистер

Суси ги мина тестовите, втор тунижанец потпиша за Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер потврди дека нов член на клубот е тунискиот репрезентативец Мохамед Суси. 29-годишниот лев бек потпиша договор на една година, со опција за уште една ако двете страни бидат согласни. Трансферот е официјализиран откако ракометарот денес пристигна во Македонија и ги мина задолжителните медицински прегледи. Долгогодишниот репрезентативец

Еурофарм Пелистер со втора победа во струга, совладан и Татран Прешов

Еурофарм Пелистер со втора победа во струга, совладан и Татран Прешов

Струшки ракометен турнир – 2022 А група Еурофарм Пелистер – Татран Прешов 25-24 (11-10) Еурофарм Пелистер: Лесјак, Кизиќ, Ојлески 1, Кузманоски 2, Маџовски, Сери 5, Кукуловски, Ѓорговски, Дејвис 2, Пав. Атанасијевиќ, Танковски 3, Пешевски 4, Васиљев, Петровиќ, Хосни 3, Радовиќ 3, Костески 2 Дуелот меѓу Еурофарм Пелистер и Татран Прешов мина во изедначена

Селекторите на ИФФК.Браќа Манаки за нивните програми

Селекторите на ИФФК.Браќа Манаки за нивните програми

Под мотото „ Реалноста не е доволна“  од 19 -ти до 26 -ти август ќе се одржи интернационалниот филмски фестивал Браќа Манаки. 43. издание изобилува со програми и на истото ќе бидат прикажани 60 филмови. Годинава има 14 играни филмови, 12 во кратката програма, тука е и документарната програма, студентската, мак корнер програмата. Селектор на главната

Овчи сипаници и ентероколит, најчести заразни заболувања во јули

Овчи сипаници и ентероколит, најчести заразни заболувања во јули

Институт за јавно здравје го објави билтенот за движењето на акутните заразни заболувања во Македонија. Во текот на јули 2022 година, пријавени сe вкупно 607 заболени лица од акутни заразни заболувања (без COVID-19, грип, туберкулоза, СИДА, АФП и хронични носителства на хепатит Б и Ц и ХИВ) со вкупна инциденца од 29,3 на 100.000 жители. Во текот на

Свеченост По повод 30 години АРМ

Свеченост По повод 30 години АРМ

По повод големиот јубиле, 30 години македонска армија, во касарната „Илинден” се одржа свечена церемонија на која беа претставени македонските воени единици, а присуствуваа Врховниот командант и претседател на Македонија Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот генерал

Водовод апелира на рационално користење на водата за пиење

Водовод апелира на рационално користење на водата за пиење

JКП Водовод Битола ги информира граѓаните за рационално користење на водата за пиење. Во соопштението од претпријатието се вели дека екипите на ЈКП Водовод –Битола покрај редовните теренски проверки и работни активности, ќе вршат контрола на водоснабдувањето и ќе интервенираат кај оние корисници кои енормно и бесправно ја користат водата за пиење,