притисни ентер »

Извори

Телефони

Huawei ќе ја открие Mate 50 серијата на 7 септември
Huawei ќе ја открие Mate 50 серијата на 7 септември

Huawei ќе ја открие Mate 50 серијата на 7 септември

Се уште не е ништо официјално, но се зборува дека Huawei Mate 50 ќе биде откриен на 7 септември. Последниот модел од Mate серијата на Huawei беше Mate 40 серијата. Се очекува да излезат четири нови модели: Huawei Mate 50e , Mate 50, Mate 50 Pro , и Mate 50 RS . Mate 50 RS ќе биде со најмоќниот процесор на Huawei - Kirin 9000S . Huawei нема доволно

Тинејџерите масовно го напуштаат Facebook, најпосетен е YouTube

Тинејџерите масовно го напуштаат Facebook, најпосетен е YouTube

Додека пред 7 години 71% од тинејџерите во САД користеа Facebook , денес тој број е намален на само 32%. Познато е дека Facebook има големи проблеми со тинејџерите, кои своите активности ги префрлија на TikTok, Snapchat и Instagram. Неодамнешното истражување покажува дека само 32% од младите на старост од 13 до 17 години, користат Facebook. Додека

Disney се придружува кон големиот бран поскапувања
Disney се придружува кон големиот бран поскапувања

Disney се придружува кон големиот бран поскапувања

Цените на сите производи се качуваат до плафон, поради руско-украинската војна. Изгледа дека трговците прават корекции на цените на секои 2-3 месеци и разликата меѓу цената оваа година во споредба со истиот период лани е исклучително голема. Во големиот бран се придружил и Disney , кој за своите сервиси во САД, најавил зголемување на цените. Моментално

Поранешниот Ф1 шампион го вози Римац во Невера: ,,За малку ќе си ги извалкав гаќите"

Поранешниот Ф1 шампион го вози Римац во Невера: ,,За малку ќе си ги извалкав гаќите"

„Не, не, не! О, Исусе Христе, ќе те убијам“, со смеење му рече Мате Римац на поранешниот тркачки ас, Нико Розберг. Сите веќе знаат дека првиот масовно произведен Rimac Nevera отиде во рацете на поранешниот шампион во Ф1, Ница Розберг. Познато е и дека Розберг Со својот нов автомобил ќе вози низ улиците на Монако (а можеби и пошироко). Но сега на својот

Директорот на Телеграм го обвинува Apple за блокирање на иновациите во нивната апликација

Директорот на Телеграм го обвинува Apple за блокирање на иновациите во нивната апликација

Павел Дуров најави ,,револуција во начинот на кој луѓето се изразуваат преку пораки" , но Apple моментално ја задржува таа револуција. Telegram е една од најполуларните апликации за комуникација која обезбедува повисоко ниво на приватност од некои од неговите конкуренти. Оваа компанија сега подготвува надградба која, според нивниот извршен директор

Дали Маск подготвува сопствена социјална мрежа?

Дали Маск подготвува сопствена социјална мрежа?

Доколку Илон Маск успее да се извлече од стекнувањето на Твитер, би можел да се посвети на развојот на сопствена социјална мрежа која ќе му конкурира на Твитер. Сапуницата околу (не) преземањето на Твитер од Маск продолжува, а нејзината следна епизода ќе се одржи во судницата. Додека шефот на Тесла сака да се откаже од планираното купување, наведувајќи

Рецензија: Со новата серија на часовници, Samsung го истакна дигиталното следење на здравјето

Рецензија: Со новата серија на часовници, Samsung го истакна дигиталното следење на здравјето

Покрај новите смартфони на преклопување, Samsung го искористи летото да претстави и нови модели на паметни часовници: Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro . Како што беше истакнато на презентацијата, акцентот е ставен на обликувањето здрави навики кај корисниците, лесно интуитивно користење и напредни карактеристики на часовникот. Биоактивен сензор за

iPhone 14 Pro моделите се очекуваат да ја дигнат просечната цена за 15%

iPhone 14 Pro моделите се очекуваат да ја дигнат просечната цена за 15%

Apple ќе ги зголеми цените на 6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max, според аналитичарот Минг-Чи Куо. Моменталната цена на iPhone 13 Pro почнува од 1000 долари, а Pro Max почнува од 1100 долари. Се зборува дека цените ќе се зголемат за 100 долари, без разлика дали се работи за скап или евтин модел. Минг-Чи Куо вели дека Hon Hai

Xiaomi Mix Fold 2 официјално излегува со најмоќниот процесор и OLED панел

Xiaomi Mix Fold 2 официјално излегува со најмоќниот процесор и OLED панел

Август е месецот на преклопни смартфони. Samsung, Motorola, и сега Xiaomi. Официјално излегува новиот преклопен смартфон Xiaomi Mix Fold 2, кој доаѓа со 8 инчен OLED панел, 1914x2160 резолуција и 120Hz стапка на освежување, а кога е склопен екранот изнесува 6.56 инчи. Xiaomi Mix Fold 2 под хауба има Snapdragon 8+ Gen 1 процесор, 4,500mAh батерија,

Motorola најави два нови моќни телефони: Motorola X30 Pro и S30 Pro

Motorola најави два нови моќни телефони: Motorola X30 Pro и S30 Pro

Веќе слушнавме дека Motorola го најави новиот Moto Razr неколку часа пред најавата на Samsung Galaxy Z Flip 4, но беа лансирани и уште два нови модела на Motorola: Motorola X30 Pro и S30 Pro. Motorola се уште не дава информација дали ќе бидат достапни надвор од Кина. Motorola X30 Pro располага со 200MP Samsung HP1 ISOCELL главен сензор на камерата

Motorola го потврдува глобалното лансирање на Razr 2022

Motorola го потврдува глобалното лансирање на Razr 2022

Moto Razr 2022 дебитираше вчера, за кого не се знаеше дали ќе биде глобално лансиран, или ќе биде достапен само во Кина. Razr 2020 беше првиот преклопен смартфон на Motorola, кој беше достапен ексклузивно достапен само во Кина, со вертикален преклоп. Официјално потврдено е сега од Motorola дека Moto Razr 2022 ќе биде достапен и надвор од Кина. Европскиот

Samsung спрема нов буџетски смартфон од Galaxy A-серијата

Samsung спрема нов буџетски смартфон од Galaxy A-серијата

После тивкото откривање на Galaxy A23 5G , изгледа дека Samsung има уште еден ас од Galaxy A серијата на телефони. Тоа ќе биде уште една верзија на Galaxy A23, кој само што ја доби својата 5G верзија. PriceBaba и @OnLeaks објавија дека Galaxy A23e е интересен уред со добри спецификации, со добра цена. Galaxy A23e изгледа многу слично како Galaxy A23