притисни ентер »

Извори

Студенти

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја
10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Да не заборавиме колку пластика употребуваме, а особено во изминатиов период кога забележуваме фрлени заштитни маски на улиците, што е штетно за животната околина, но и извор на зарази. Извор: kurir.mk

Што се случува ако легнете да спиете веднаш откако ќе јадете?

Што се случува ако легнете да спиете веднаш откако ќе јадете?

Луѓето се чувствуваат поспано веднаш по јадењето и не сакаат да прават ништо друго освен да дремнат. Но, ова е токму тоа што не треба да го правите. Спиењето или лежењето веднаш откако сте јаделе може да има навистина непријатни последици. Можеби дури и ќе препознаете некои од симптомите, но сигурно не сте знаеле дека тие се последица на дремката веднаш

Бразил: Коронавирусот го одложува и Карневалот во Рио во февруари 2021-ва

Бразил: Коронавирусот го одложува и Карневалот во Рио во февруари 2021-ва

Училиштата за Самба во Рио де Жанеиро, Бразил, одлучија да го одложат познатиот карневал, кој требаше да се одржи во февруари 2021 година, поради пандемијата на коронавирусот. Нов датум за одржување на фестивалот, не е објавен, но од училиштето Лиеса соопштија дека тоа зависи од вакцината. – Многу е тешко да се има карневал без вакцина. Нема шанси

Најдоброто од Samsung за најуспешните: Galaxy Z Fold2 – телефонот што ја менува иднината, пристигна и во Македонија

Најдоброто од Samsung за најуспешните: Galaxy Z Fold2 – телефонот што ја менува иднината, пристигна и во Македонија

Galaxy Z Fold2 е телефон кој што ја менува иднината, а овој месец Samsung го претстави и на македонскиот пазар. Број еден телефонот на преклоп во светот е комбинација од моќни перформанси, стакло кое се витка и батерија која трае цел ден. Неговиот главен, внатрешен екран ќе ве воодушеви како дел од храбриот дизајн на телефонот, а ништо помалку нема

Бесплатно патување: Се бараат 4.400 туристи, кои ќе го вратат животот на островот Бали

Бесплатно патување: Се бараат 4.400 туристи, кои ќе го вратат животот на островот Бали

Индонезискиот остров Бали ќе нагажира 4.400 инфлуенсери за да го заживее туризмот погоден од пандемијата на коронавирусот. Инфлуенсерите ќе уживаат во бесплатното патување по Бали од октомври до ноември и своите искуства ќе ги објавуваат на социјалните мрежи во рамките на кампањата „Го сакаме Бали“, според соопштението на островскиот Оддел за туризам

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Повеќето од вас го знаете д-р Ентони Балдузи од YouTube каналот Fit Father Project – Fitness For Busy Father. Во новото видео, тој ќе ви открие како да го подобрите животот и здравјето на вашето тело со 5 чекори и ефикасни совети. Многумина сметаат дека сите проблеми ќе ги решат само со вежбање, но дали тоа е вистина – слушнете во видеото. Извор: kurir

Новогодишниот дочек на Тајмс сквер ќе биде виртуелен

Новогодишниот дочек на Тајмс сквер ќе биде виртуелен

Традиционалната новогодишна ноќ на Тајмс сквер во Њујорк, која вообичаено привлекува илјадници посетители, овојпат е откажана за првпат по 114 години. Тоа, поради пандемијата на коронавирусот. Наместо тоа, ќе се организира виртуелна новогодишна забава на истото место, што милиони луѓе ширум светот ќе можат да го следат преку интернет. Сепак, организаторите

Википедија ќе добие нов дизајн

Википедија ќе добие нов дизајн

По десет години, Википедија ќе добие нов дизајн со цел стане подостапна за нови и помлади корисници. Како најкорисна новина се истакнува тоа што корисниците ќе можат полесно да преминат во деловите што ги интересираат. Речиси дваесет години, Википедија е составен дел од веб-културата, овозможувајќи им на посетителите да читаат милиони статии од дигитални,

Човечки коски и мистериозни статуи: Предмети пронајдени на дното на езерото кријат мрачни приказни

Човечки коски и мистериозни статуи: Предмети пронајдени на дното на езерото кријат мрачни приказни

Често се чини дека морињата и океаните кријат некоја мистерија. Тие се длабоки, огромни и никогаш не сме ги истражувале во целост, па затоа не е изненадувачки што тие ни изгледаат мистериозно. Но, овие примери докажуваат дека дури и езерата не се толку питоми како што изгледаат. Репортери на Bored Panda пронајдоа примери на тајни од дното на езерото,

Смеењето има голема вредност: Насмеаните луѓе живеат подолго и заработуваат повеќе

Смеењето има голема вредност: Насмеаните луѓе живеат подолго и заработуваат повеќе

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои повеќе се смеат живеат подолго, заработуваат повеќе и другите повеќе им веруваат. Луѓето кои искрено се смеат им испраќаат порака на другите дека можат да им се доверат и да соработуваат со нив. Исто така, оние кои повеќе се насмевнуваат, оставаат впечаток на великодушни и отворени личности. Насмевката, исто