притисни ентер »

Извори

Струја

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 22 08 2022
Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 22 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 22 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 22 08 2022 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2022-08-22 10:15:00 2022-08-22 15:00:00 Кичево с.Орланци, с.Светорача, с.Козичино, с.Патеец, с.Дупјани, с.Крушица и с.Речани 2022-08-22 08:05:00 2022-08-22 10:00:00 Кичево с.Вранештица и Вранештица Комбинат 2022-08-22 08:30:00 2022-08-22 15:30:00 Скопје Васил

Дизелот поскапува за 2 денари, цената на бензинот не се менува

Дизелот поскапува за 2 денари, цената на бензинот не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,91%  во однос на претходната одлука. Со новата одлука која треба да стапи на сила ноќеска на полноќ, дизелот поскапува за 2 денари, додека, пак, цената на бензините

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 19 08 2022
Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 19 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 19 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за петок 19 08 2022 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2022-08-19 09:00:00 2022-08-19 16:00:00 Битола с. Братиндол, с.Доленци, с.Ѓавато, с.Горно Српци, с.Кажани, с.Лера, с.Маловиште, с.Рамна, с.Ротино, како и корисниците на ТС. БК Милениум, Цапари викендици, Рибник Маловиште, Цапари текстилна, Фарма Цане, Космофон

ЕСМ: Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

ЕСМ: Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

РЕК „Битола“ и РЕК „Осломеј“ произведоа за приближно 40 проценти повеќе електрична енергија во првите седум месеци од годинава во споредба со истиот период лани. Од јануари до јули годинава термоелектраните произведоа 1559 гигават часови електрична енергија, а во истиот период лани 1126, информираа денеска од АД „Електрани на Северна Македонија“. Според

Прекини во снабдување на електрична енергија за четврток 18 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за четврток 18 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за четврток 18 08 2022 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2022-08-18 06:00:00 2022-08-18 16:00:00 Битола с. Рапеш, с.Маково и с.Црничани 2022-08-18 05:22:37 2022-08-18 06:22:37 Битола краток прекин Населба Карпош, Населба Јени Маале, Населба Стрелиште, ул.Индустриска, Населба Боримечка, Населба Ушици, Нас. Ушици, Нас

Мерките и задолженијата за да се намали потрошувачката на електрична енергија

Мерките и задолженијата за да се намали потрошувачката на електрична енергија

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со директорот на АД ЕСМ Васко Ковачевски  денеска на прес-конференција информираа за сет на препораки мерки и задолженија за заштеда на електрична и топлинска енергија кои што на денешната седница ги усвои Владата на предлог на Министерството за економија. Мерките се носат со цел да се намали потрошувачката

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите препораки, за институциите конкретни задолженија

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите препораки, за институциите конкретни задолженија

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите се предвидени препораки, а за државните институции конкретни задолженија кои мора да се испочитуваат зашто во спротивно ќе следуваат санкции. Како што соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши, мерките ќе стапат во сила од 1 септември годинава, а ќе

Прекини во снабдување на електрична енергија за среда 17 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за среда 17 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за среда 17 08 2022 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2022-08-17 06:00:00 2022-08-17 08:00:00 Битола Кирил и Методиј, Јорго Османо, Славко Лумбарко, 29-ти Ноември, дел од Широк Сокак, дел од Стерјо Георгиев, дел од Белградска 2022-08-17 06:00:00 2022-08-17 16:00:00 Битола с. Рапеш, с.Маково и с.Црничани 2022-08-17

Бензините поскапуваат за половина денар-Ова се новите цени на горивата

Бензините поскапуваат за половина денар-Ова се новите цени на горивата

Малопродажната цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 1,00 денар од литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Литар ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 88,50 денари, ЕУРОСУПЕР БС – 98 за 91,00,

Прекини во снабдување на електрична енергија за вторник 16 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за вторник 16 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за вторник 16 08 2022 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2022-08-16 08:30:38 2022-08-16 13:30:38 Велес СОГЛЕ 2022-08-16 09:20:12 2022-08-16 14:15:12 Велес ЧАШКА, село Мелница 2022-08-16 08:00:00 2022-08-16 12:00:00 Гевгелија селата Смоквица, Милетково и околината 2022-08-16 09:00:00 2022-08-16 11:00:00 Гостивар нас

Во земјава прв пат целосно ќе се произведува електричен автомобил e.GO

Во земјава прв пат целосно ќе се произведува електричен автомобил e.GO

Во Технолошко индустриската развојна зона во Тетово за прв пат кај нас ќе се произведуваат целосно електрични автомобили. За таа цел денеска во кругот на ТИРЗ во Тетово беше потпишан договор за државна помош помеѓу директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Јован Деспотовски и менаџерите на германската компанија „Некст Е-го“, со кој започнува реализацијата

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 15 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 15 08 2022

Прекини во снабдување на електрична енергија за понеделник 15 08 2022 Почеток Краj КЕЦ Адреса 2022-08-15 07:30:00 2022-08-15 14:00:00 Кратово КРИВИ КАМЕН, ОПИЛА, РАДИБУШ, РАНКОВЦЕ, с.Ранковце, нас.Бабунци 2022-08-15 08:05:00 2022-08-15 14:00:00 Куманово ВОЈНИК: без напојување ќе останат корисниците од Викендици Шипе,Вик. Линка,Млин Моша Мел,дел од