притисни ентер »

Извори

Стандард

Заев: По овој голем пакет помош, Владата ќе донесе мерки и за јануари
Заев: По овој голем пакет помош, Владата ќе донесе мерки и за јануари

Заев: По овој голем пакет помош, Владата ќе донесе мерки и за јануари

Во овој период сакам да упатам порака на солидарност, не само економска, туку солидарност за грижа за своето здравје, бидејќи со тоа го штитиме здравјето на тие околу нас, истакна претседателот на Владата Зоран Заев во интервју за штипската телевизија Стар. – Моја должност е да кажам: да казни ќе има, тоа не носи гласови, но тоа носи здравје, рече

МОН: Учебната година ќе заврши како и секогаш, на 10 јуни

МОН: Учебната година ќе заврши како и секогаш, на 10 јуни

Иако поради пандемијата наставата почна еден месец подоцна, учениците нема да седат во училиште до 21 август, како што се шпекулирало претходно, велат од Министерството за образование и наука. „Децата ќе одат на училиште до 10-ти јуни. Нема да седат во училишните клупи до 21 август“, велат од МОН. Од министерството додаваат дека треба да се направи

Груби: Формирана работна група за систематизирање на вработените во администрацијата

Груби: Формирана работна група за систематизирање на вработените во администрацијата

Првиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изјави дека се формира работна група која ќе ги систематизира вработените по Рамковен договор, кои не се распоредени и оти се размислува за закон за овие лица. – Тоа е дел од нашиот коалициски договор помеѓу ДУИ и СДСМ за систематизација на сите вработени по Рамковен договор по Програмата К-5 кои беа

Заев и Шекеринска се сретнаа со офицерите вратени од Авганистан: „Вие сте гордост за државата“:

Заев и Шекеринска се сретнаа со офицерите вратени од Авганистан: „Вие сте гордост за државата“:

Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска остварија средба со група офицери, кои се вратија од мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан. На средбата на која присуствувал и заменик-министерот за одбрана Башким Хасани, премиерот Заев од лично и од име на Владата им се заблагодарил и упатил честитки до офицерите за успешно

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

За влез во Словенија на државјани од трети земји, меѓу нив и на Македонија, ќе биде потребен негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, објави словенечката Амбасада во земјава. -Тестот треба да биде направен во референтни лаборатории во државите, а во Северна Македонија тоа е Институтот за јавно здравје во Скопје, наведува Амбасадата. Во соопштението

Како Америка планирала да го замолчи Асанж
Како Америка планирала да го замолчи Асанж

Како Америка планирала да го замолчи Асанж

Американските разузнавачки служби и приватна компанија за безбедност, кои интензивно го прислушувале Џулијан Асанж, ја разгледувале можноста за труење и киднапирање на основачот на Викиликс од еквадорската амбасада во Лондон, соопшти во средата Врховниот суд во Лондон. Детали за операцијата за шпионирање на Асанж и сите оние кои го посетија во амбасадата,

Бугарскиот парламент: Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата e бугарска

Бугарскиот парламент: Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата e бугарска

Бугарскиот парламент усвои одлука според која 24 Мај ќе се слави како Ден на бугарската писменост, но и се најавува дека ќе се почне процес пред Европската Унија за признавање на кирилицата како бугарска азбука. Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти

„Доколку Трамп победи, САД може да се повлечат од НАТО“

„Доколку Трамп победи, САД може да се повлечат од НАТО“

Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, смета дека е „реален ризик“ САД да се повлечат од НАТО, доколку неговиот поранешен шеф освои втор мандат, пренесува Политико. Во интервју за радиото „Тајмс“, Болтон истакна дека само „политички огради“ го спречиле Трамп да го стори тоа за време на неговиот

ВМРО-ДПМНЕ: Погрешните политики на Филипче ја ставија Македонија на врвот на новозаболени

ВМРО-ДПМНЕ: Погрешните политики на Филипче ја ставија Македонија на врвот на новозаболени

Министерот Венко Филипче секој ден во јавноста докажува дека е министер за зараза и смрт, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во реакција на интервјуто на министерот Филипче на интеврјуто во Сител. -Пред стартот на работа на градинките проблеми, по почетокот на работата секојдневно броиме заразени деца и персонал од градинките. Учебната година ги изненади,

Коронавирусот повторно ја нападна Италија

Коронавирусот повторно ја нападна Италија

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи со коронавирус, што е првпат од крајот на април, дневниот број на новозаболени да надмине 2.000, објави Министерството за здравство. Уште 24 пациенти починаа од последниот дел, што е нешто повеќе од претходниот ден кога имаше 19, но далеку помалку отколку во екот на епидемијата во

Големите сили немаат право да бараат крај на конфликтот во Нагорно Карабах, вели Ердоган

Големите сили немаат право да бараат крај на конфликтот во Нагорно Карабах, вели Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека копретседавачите на групата Минск, Франција, Русија и САД немаат право да бараат прекин на непријателствата во Нагорно Карабах. „Откако овие три земји го занемаруваа овој проблем три децении, сега е целосно неприфатливо за нив да учествуваат на кој било начин во потрагата по начин за прекин

Франција: Речиси 14.000 новозаразени, 63 лица починаа

Франција: Речиси 14.000 новозаразени, 63 лица починаа

Франција денес објави скоро 14.000 нови случаи на коронавирус, што е близу до минатонеделното рекордно дневно салдо. Од ефектите на Ковид-19 починаа 63 лица. Во последните 24 часа се регистрирани 13.970 новозаразени лица, што е зголемување во споредба со вчера, кога ги имаше 12.845, но под рекордните 16.096, пренесува „Ројтерс“. Вкупниот број на заразени

Притвор за скопјанец за силување на 46-годишна жена

Притвор за скопјанец за силување на 46-годишна жена

ОЈО Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице , скопјанец на 55 годишна возраст, поради основано сомнение дека го извршил кривичното дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 28 септември 2020 година, околу 15.00 часот, го управувал своето возило и ја пресретнал оштетената која враќајќи

Трамп е најголемиот дезинформатор за коронавирус

Трамп е најголемиот дезинформатор за коронавирус

Американскиот претседател Доналд Трамп е најголемиот светски двигател на дезинформации за КОВИД-19 за време на пандемијата, покажа истражувањето на универзитетот Корнел. Тим од Корнел алијанса за наука оцени 38 милиони статии објавени од медиумите на англиски јазик од 1 јануари до 26 мај оваа година. Базата на податоци што ја користеа резимира покриеност

Прва официјална бројка: Имотот на Ватикан вреди 4 милијарди евра

Прва официјална бројка: Имотот на Ватикан вреди 4 милијарди евра

Ватикан денес ги објави своите најсеопфатни финансиски податоци, признавајќи дека можеби имало измами, но со ветување до верниците кои се шокирани од финансиските скандали, дека ќе стане како „стаклена куќа“ во својата транспарентност, пренесува Ројтерс. Министерот за економија на Ватикан, отец Хуан Антонио Гуеро, рече дека вкупната нето вредност на