притисни ентер »

Извори

Среќа

Моден тренд: Големо враќање на чизмите со висока платформа
Моден тренд: Големо враќање на чизмите со висока платформа

Моден тренд: Големо враќање на чизмите со висока платформа

Оваа студена сезона помеѓу главните трендови кај обувките се чизмите со висока платформа Во студените есенски дождливи денови или со паѓањето на првиот снег секако дека ќе се приклониме кон обувките со висока платформа, а оваа сезона на модната сцена настапуваат моделите на ‘мартинки’ и ‘biker’ чизми кои и оваа сезона се помеѓу главните трендови. Можете

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители – Бебето го доби името по починатиот брат на актерот

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители – Бебето го доби името по починатиот брат на актерот

Оскаровецот и неговата вереница актерката Руни Мара го добија своето прво дете „Џокерот“ Хоакин Феникс и актерката Руни Мара станаа родители на момче. Синот го именуваа по починатиот брат на Актерор Ривер Феникс кој почина во 1993 година од предозираност. Името на момчето го потврди филмскиот директор Виктор Косаковски со кого Хоакин заедно работеше

Шпански танц со Филхармонија!
Шпански танц со Филхармонија!

Шпански танц со Филхармонија!

„Шпански танц“ е насловен концертот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток (1 октомври) во 20 часот, на кој ќе бидат изведени Барокни варијации „Пасчакона“ од македонскиот композитор Благој Цанев и „Кармен свита“ од Бизе – Шчедрин. Со оркестарот ќе диригира Емил Табаков од Бугарија. Благој Цанев (1937 – 2020)  е македонски композитор чиј творечки

Шопинг ваучери и роденденски попусти, Skopje City Mall слави 8 години!

Шопинг ваучери и роденденски попусти, Skopje City Mall слави 8 години!

Време е за нова роденденска дружба, шопинг забава, мноооогу награди проследени со супер атмосфера во Skopje City Mall за нашиот 8ми роденден! Дојдете и уживајте, ние ќе ви понудиме пријатно шопинг искуство, проследено со попусти како и шопинг ваучери кои ќе трае од 01-ви до 04-ти октомври . Славиме роденден, но од безбедносни причини овој пат ќе ги

Голема еколошка акција на планинарите за чистење на Лешница

Голема еколошка акција на планинарите за чистење на Лешница

Над 50 вреќи со ѓубре беа собрани за време на еколошката акција : Чисто, како Лешница после нас. Вчера во Долна Лешница, имаше над 100 планинари, но нивната цел не беше прошетка, туку многу повеќе. Еколошката акција за чистење на срцето на Шара, како што ја нарекуваат оваа долина, беше инспирирана од тоа што и се случи на Лешница ова лето. Драстично

Македонската убавица Андријана Илиоска се закити со титулата “Мис Бикини”

Македонската убавица Андријана Илиоска се закити со титулата “Мис Бикини”

Викендов во Кемер, Турција се одржа изборот за Мис Аура Интернешнл, на кој учествуваа 40 девојки од целиот свет. На овој избор учествуваше и нашата Андријана Илиоска која важи за една од најубавите Македонки. Таа успешно ја претстави Македонија и постигна голем успех освојувајќи ја титулата “Мис Бикини”. Победничка е претставничката на Португалија,

Слатката старост на мачките низ фотографии

Слатката старост на мачките низ фотографии

Можеби стануваат стари и сиви, можеби се успоруваат и спијат повеќе, но нашите остарени миленици се уште полни со љубов за нас. Дури и најенергичните и највеселите мачиња со тек на време ќе станат мини мрзеливи топчиња со сиво крзно. Официјално е започнато ладното време, па со овие слики се надеваме дека малку ќе ви ги загрееме срцата. Ова подоле се

Денес светот личи како да му треба големо парче чоколадна торта.

Денес светот личи како да му треба големо парче чоколадна торта.

Една од поемите кои го одбележаа овогодинешното издание на 100 Илјади поети за промена Во организација на глобалното движење „100 Thousand Poets for Change“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“ на 26ти Септември во Струмица се одржа десеттото издание на поетската манифестација „100 Илјади поети за промена“. Делото на Стојческа е само

Пар венчан 68 години си ја прославува годишнината со сентиментални фотографии!

Пар венчан 68 години си ја прославува годишнината со сентиментални фотографии!

Веќе имаме пишувано за пар кој си ја прослави 60-тата годишнина со фотографии во нивните венчални одела, а сега раскажуваме една слична приказна, за уште подолга љубов. Таа имала само 18 години кога првпат го видела него во болница, а тој само што бил вратен од Втората Светска Војна, служејќи како инженер. Мел и Вера од Велс се пар на кој љубовта им

Трендот на рекреирање на стари семејни фотографии не прекинува!

Трендот на рекреирање на стари семејни фотографии не прекинува!

Годините поминуваат и изгледаме поинаку со секоја нова, но сите ние имаме дел од нашето дете останато во нас. Трендот на рекреирање на стари семејни фотографии е еден од најинтересните трендови. Некои луѓе ги одглумуваат истите „сцени“, некои носат дури и слична облека, а некои се сликаат себеси, личејќи на нивен предок од пред многу години. Кој и

Инстаграм модел со 290000 следачи која сосема сама си ги припрема фотосесиите!

Инстаграм модел со 290000 следачи која сосема сама си ги припрема фотосесиите!

Секоја фотка на инстаграмот на Kimberly Douglas изгледа како насловна страна од модно списание. Облеката, шминката, осветлувањето, постпродукцијата, се’ зрачи со квалитет, она што би го очекувале од фотографии продуцирани од страна на огромна екипа. Но, Кимберли стои сама позади буквално се’. Си ја користи гостинската соба во куќата како студио, и

Илустрирани смешни факти за животни

Илустрирани смешни факти за животни

До сега имаме пишувано интересни факти за повеќе животни. Како „хронични“ љубители на животните, имаме пишувано за кучиња , морски прасиња , хрчаци … А, сега ви прикажуваме и илустрирани повеќе факти за најразлични животни! Brian Ahearn e илустратор кој обожава животни и обожава да истражува факти за нив кои потоа ги црта. На почеток почнал да ги црта