притисни ентер »

Извори

Sportmedia

Наумоски ќе ја враќа Локомотива на старите патеки
Наумоски ќе ја враќа Локомотива на старите патеки

Наумоски ќе ја враќа Локомотива на старите патеки

Секогаш кога еден клуб со традиција ќе направи обид да ја возобнови својата структура, да воскресне од Македонското фудбалски сивило, е потег за поздрав. Едноставно Македонија има премногу згаснати фудбалски реномирани имиња кои мора повторно да се вратат на мапата. За тоа треба многу труд, работа, финансии но пред се желба која ете се роди повторно

Незгода за стоперот на Шкендија: Кривак каснат од кучиња скитници во Тетово!

Незгода за стоперот на Шкендија: Кривак каснат од кучиња скитници во Тетово!

Одигра одлично со Тотенхем, уште подобро вчера во Битола против Пелистер, но не може да избега од кучиња скитници во градот под Шара. Имено стоперот на Шкендија, Јан Кривак имаше интересна незгода, беше каснат од кучиња скитници и веднаш мораше да оди на лекар каде се санираше “повредата“. Интеренационалецот од Словачка ова не го очекуваше, но ова

Се навиваше и од терасите: И во Македонија се сака фудбалот!

Се навиваше и од терасите: И во Македонија се сака фудбалот!

Иако минаа два дена од супер – дербито на истокот меѓу Тиквеш и  Брегалница кое заврши со резултат 1:1, се уште се анализира, детализира, се даваат изјави. Сепак факт е дека Брегалница беше подобра, заслужи повеќе од бод, а и беше поништен чист гол. Тоа се факти, но исто така факт е дека и во Македонија се сака фудбалот. Погледнете ја оваа фотографија

Хаос во Џенова со КОВИД-19, Пандев не е позитивен!

Хаос во Џенова со КОВИД-19, Пандев не е позитивен!

Џенова објави дека 14 членови на нивниот клуб се позитивни на КОВИД-19 на тестирањата по мечот со Наполи. Се верува дека позитивни се 8 до 10 фудбалери. Потврдено е дека голманот Матија Перин и играчот од средниот ред Ласе Шене се заразени со новиот коронавирус, додека имињата на другите не е познат. СПОРТМЕДИА дознава дека меѓу нив не е Горан Пандев

ОФИЦИЈАЛНО: Боатенг потпиша за Монца, стана 12-ти нов играч на овој клуб

ОФИЦИЈАЛНО: Боатенг потпиша за Монца, стана 12-ти нов играч на овој клуб

Италијанскиот второлигаш Монца се пофали со најновото засилување, искусниот Кевин-Принс Боатенг кој дојде од Фиорентина со што им се придружи на своите поранешни работодавци, екс-лидерите на Милан Силвио Берлускони и Адријано Галијани. По 30 години во Милан, Берлускони и Галијани решија да се повлечат и сега ја градат Монца кој оваа сезона игра во

Михаел може да биде горд: Мик Шумахер дебитира во Формула 1
Михаел може да биде горд: Мик Шумахер дебитира во Формула 1

Михаел може да биде горд: Мик Шумахер дебитира во Формула 1

Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер, ќе го има своето деби во Формула 1. Тој ќе дебитира во болидот на Алфа Ромео на патеката Нирбургринг. Трката за ГН на Германија е на програмата 11 октомври. Денеска е потврдено дека Мик ќе дебитира на првиот тренинг на 9. октомври во болидот на Алфа Ромео кој инаку го вози Антонио Џовинаци. Шумахер

Пирло на крајот од преодниот рок добива големо засилување

Пирло на крајот од преодниот рок добива големо засилување

Јувентус, очигледно, не завршил со комплетирањето на ростерот за новата сезона. Така тимот од Торино уште ќе се засилува, и покрај тоа што кај италијанскиот првак пристигнаа Артур, Мората, Кулушевски… Според најавите од Италија, сега Јуве е блиску да го купи и Федерико Киеза од тимот на Фиорентина. Членот на „виолетовите“ веќе неколку години се поврзува

21-годишник го признал убиството на Де Сантис, го сторил тоа од одмазда!

21-годишник го признал убиството на Де Сантис, го сторил тоа од одмазда!

Пред една недела порталите и медиумите беа преплавени со громорозното убиство на фудбалскиот судија Даниеле Де Сантис и неговата вереница кои биле убиени во домот во Лече. Сведоци истакнаа дека виделе како машко лице бега од местото на настанот. Синоќа полицијата во Италија успеа да го уапси главниот осомничен. Убиецот бил 21-годишниот Антонио де Марко

Корона-хаос на Кипар: 16 заразени во Етникос, 15 во Неа Саламина, има и во Докса…

Корона-хаос на Кипар: 16 заразени во Етникос, 15 во Неа Саламина, има и во Докса…

Коронавирусот сериозно „удри“ на фудбалските тимови на Кипар. После 16 играчи заразени во Етникос Ахна, меѓу кои се и Мартин Богатинов и Јован Костовски, и тимот на Неа Саламина пријави 15 играчи позитивни на Ковид-19. Етникос остана само со четири „здрави“ играчи, додека останатите се во карантин. Меѓу негативните се и Бојан Маркоски, иако и тој имал

Дуелот од ЛШ меѓу ПИК Сегед – Вардар ќе биде одложен!?

Дуелот од ЛШ меѓу ПИК Сегед – Вардар ќе биде одложен!?

Се чини вардарци сезона немаат среќа во ЛШ да играат според утврдениот распоред. Имено по одложувањето на мечот со Елверум, и следниот, кој треба да се игра в четврток во Унгарија, кај ПИК Сегед ќе биде одложен. И тоа поради фактот дека речиси половина состав на унгарскиот тим е заразен со Ковид-19, а и дека поради фактот дека не се направени тестови

Дембеле повторно задоцни на тренинг на Барселона

Дембеле повторно задоцни на тренинг на Барселона

Напаѓачот на Барселона, Усман Дембеле, доцнеше на вчерашниот тренинг, објави „АС“. Ова не е прв пат 22-годишниот Французин да доцни. Претходно беше соопштено дека клубот може да го продаде играчот поради фактот што тој не ги сфаќа сериозно своите должности. Французинот се пресели во каталонскиот тим во 2017 година за 105 милиони евра од Борусија Дортмунд

Васоски за 1/8 финалето во Купот: А. Пандев!? Шансите се 50-50…

Васоски за 1/8 финалето во Купот: А. Пандев!? Шансите се 50-50…

Се чини дека подмладениот Вардар како да немаше среќа во ждрепката за 1/8 финалето во Купот. На четата на стратегот Александар Васоски му се падна Академија Пандев, актуелниот бранител на трофејот. Дополнителен проблем е тоа што се игра еден меч и тоа во Струмица. „ Искрено не знаев, вие сте први кои што ми кажавте со кого играме. А. Пандев!? Мислам

И Ѓоре Јовановски во комбинација за Шкупи!

И Ѓоре Јовановски во комбинација за Шкупи!

Ѓоре Јовановски би можел да биде нов тренер на Шкупи, и да се врати на „Чаир“ по пауза од цели 19 години, дознава „Спортмедиа“. Искусниот Јовановски е во преговори со тимот од Чаир за да ја превземе тренерската палка, која досега ја имаше Муарем Бајрами, но по поразот од Струга, беше сменет. Јовановски нема клуб од 2018 година, кога беше дел од Работнички

1/8 финале Куп: “Пандевци“ со Вардар, Работнички на гости кај Струга Трим Лум

1/8 финале Куп: “Пандевци“ со Вардар, Работнички на гости кај Струга Трим Лум

Чудо, не се паднаа Шкендија – Вардар во 1/8 финалето во Купот на Македонија, нешто што се случуваше во минатите години. Денешната ждрепка сакаше сепак да има интересни осминафинални битки, пред се оној меѓу Академија Пандев и Вардар, како и оној меѓу Струга ТЛ и Работнички. Во Штип играат големите ривали Брегалница – Беласица. Шкендија ќе има лесна

УЕФА одлучи: Натпреварот Арарат – Ц. Звезда ќе се игра во  Ерменија, иако таму има војна!

УЕФА одлучи: Натпреварот Арарат – Ц. Звезда ќе се игра во Ерменија, иако таму има војна!

Она што се насетуваше доцна синоќа, а посебно по изјавата на првиот човек на Ц. Звезда Ѕвездан Терзиќ, денеска и се оствари. УЕФА одлучи натпреварот од плеј – офот во Лигата на Европа меѓу Арарат и белградските “црвено – бели“, да се одигра во Еревен, во, со војна зафатената Ерменија. Се претпоставува дека ерменските власти дале гаранции дека сепак