притисни ентер »

Извори

Спорт Манија

Ражнатовиќ открива: Јокиќ пиеше по два литра сок и јадеше пола кило бурек
Ражнатовиќ открива: Јокиќ пиеше по два литра сок и јадеше пола кило бурек

Ражнатовиќ открива: Јокиќ пиеше по два литра сок и јадеше пола кило бурек

Како успеа дебелото дете да стане незадржлива ѕвезда во НБА лигата? Никола Јокиќ дефинитивно е еден од најголемите ѕвезди во НБА лигата. Српскиот кошаркар е предводник во тимот на Денвер, тим кој е дел од финалето на западната конеренција во плејофот, каде губи со 0:1 од Лос Анџелес лејкерс. Денвер веќе испиша историја откако два пати успеа да се врати

Алиоски дебитираше во меч на кој се испиша историја во Премиер лигата!

Алиоски дебитираше во меч на кој се испиша историја во Премиер лигата!

Уште еден „луд“ меч со седум гола на повратниот во елитното друштво Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски го одигра првиот меч во англиската Премиер лига, откако ги одигра последните 20-тина минути во победата на Лидс против Фулам со 4:3. Популарниот Џани во игра влезе откако беа постигнати сите седум гола и главна задача за домаќините беше да

Васоски кратко и јасно на стартот на Бундеслигата: Три двојки, 3+ во Бремен и пад на Арминија во Франкфурт

Васоски кратко и јасно на стартот на Бундеслигата: Три двојки, 3+ во Бремен и пад на Арминија во Франкфурт

Втора сезона по ред експерт за германското првенство на страниците на Спорт Манија е тренерот на Вардар со свои анализи и предлог типови Ајнтрахт Франкфурт – Арминија Билефелд (Сабота, 15.30 часот) Арминија има резултати за респект, најпрво успеа да се врати во Втората лига, потоа чекаа пет години за промоција во Бундеслигата, па дочекаа настап со

Халанд продолжи каде што застана лани, Дортмунд го доби најмладиот асистент во историјата

Халанд продолжи каде што застана лани, Дортмунд го доби најмладиот асистент во историјата

Децата на Милионерите му објавија „војна“ на шампионот Баерн Минхен Борусија Дортмунд со убедливи 3-0 против Менхенгладбах најави дека ќе даде сè од себе да му ги помати сметките на шампионот Баерн Минхен во одбрана на титулата. Милионерите го добија најмладиот асистент во историјата на Бундеслигата, Џуд Белингем со само 17 години и 82 дена му намести

Кристал палас повторно приреди шок на „Олд трафорд“

Кристал палас повторно приреди шок на „Олд трафорд“

Заха и Таунсенд ги потопија Црвените ѓаволи Манчестер јунајтед со пораз против Кристал палас при конечни 1-3 тргна во новата сезона во Премиер лигата. Орлите предводени од Рој Хоџсон втора сезона во низа приредија шок на „Олд трафорд“, откако во последното гостување во Манчестер славеа со 2-1. Таунсенд го отвори мечот уште во седмата минута по опасниот

Валенсија со пола тим се бранеше од слободниот на Аспас, но залудно
Валенсија со пола тим се бранеше од слободниот на Аспас, но залудно

Валенсија со пола тим се бранеше од слободниот на Аспас, но залудно

Фантастичниот офанзивец сам ги победи Лилјаците Селта Виго благодарение на капитенот Јаго Аспас ја запиша првата овосезонска победа во Ла Лига со конечни 2-1 против Валенсија. Искусниот офанзивец беше двоен стрелец на „Балаидос“ и со фантастичен слободен удар ги освои бодовите за својата екипа. Легендата на Селта прво погоди во 13-тата минута, но гостите

Топчиите се махери за малите градски дербија

Топчиите се махери за малите градски дербија

Со Фулам лесно ги освоија бодовите, но се мачеа против Чеканите Арсенал има максимален учинок по две кола во Премиер лигата откако вечерва триумфираше со 2-1 против Вест хем. Топчиите го добија и второто мало градско дерби кое го одиграа оваа сезона, откако во премиерното коло ги освоија бодовите против Фулам. Лаказет ја отвори средбата на „Емирати“

Рома не знае да даде гол без Џеко

Рома не знае да даде гол без Џеко

Реми без голови за Римската волчица во премиерното гостување кај Верона Верона и Рома ремизираа без голови во мечот од премиерното коло во Серија А. По мирното отворање на сезоната во Калчото во кое се псотигна само еден гол, погодоци недостасуваа и вториот вечерашен меч на стадионот „Марк Антонио Бентегоди“. Римската волчица без Един Џеко не делува

Силва со помош на „Гугл“ учи англиски, но засега тешко му оди

Силва со помош на „Гугл“ учи англиски, но засега тешко му оди

Новиот играч на Челзи на урнебесен начин се подготвува за авантурата во Премиер лигата Тијаго Силва од неодамна се приклучи на екипата на Челзи и врши напори што поскоро да му биде на располагање на менаџерот Френк Лампард. Искусниот стопер утре нема да биде во конкуренција за настап во дербито против шампионот Ливерпул, а во меѓувреме мора да ги извршува

Рамос во слободно време е илузионист – Неговиот трик нема да им се допадне на ривалите

Рамос во слободно време е илузионист – Неговиот трик нема да им се допадне на ривалите

Посебен амблем ќе носат Кралевите на своите дресови во сезоната 2020/21 Реал Мадрид утре тргнува во одбрана на титулата во Ла Лига со гостување кај незгодниот тим на Реал Сосиедад. Во пресрет на тој меч, капитенот Серхио Рамос одлучи да ги покаже магионичарските вештини, а се испостави дека Шпанецот е одличен илузионист. Рамос го трзаше десниот ракав

Леброн е лут што не ја доби МВП наградата

Леброн е лут што не ја доби МВП наградата

Кралот заврши на второто место во конкуренција за наградата за најкорисен кошаркар Втора година во низа Јанис Адетокумбо ја доби наградата МВП на НБА лигата за регуларниот дел од сезоната, а според гласовите зад него беше Леброн Џејмс. По триумфот над Денвер на стартот од западната финална серија , Кралот имаше што да каже околу гласањето за МВП наградата,

Гриезман ѝ го обезбеди трофејот „Жоан Гампер“ на Барселона

Гриезман ѝ го обезбеди трофејот „Жоан Гампер“ на Барселона

Минимална победа на Каталонците против Елче Барселона по 43-ти пат го освои трофејот „Жоан Гампер“ во своето 55-то учество во пријателскиот куп организиран од самиот клуб. Каталонците славеа со минимални 1-0 против Елче, а погодокот го постигна Антоан Гриезман уште во втората минута од средбата на „Камп ноу“. Барселона продолжи со доминацијата во пријателскиот

Речиси 80 минути се чекашe за првиот гол во новата сезона од Серија А

Речиси 80 минути се чекашe за првиот гол во новата сезона од Серија А

Кастровили назначи старт на шампионатот во Калчото Фиорентина со минимален триумф од 1-0 против Торино ја крена завесата во Серија А. Речиси 80 минути се чекаше за првиот гол во новата сезона во Калчо лигата, а го реализира Гаетано Кастровили. Италијанскиот играч за врска одлично го проследи нафрлувањето на Кјеза, па остана сам на подалечниот дирек

„Олд трафорд“ е театар, но не од соништата

„Олд трафорд“ е театар, но не од соништата

Театралниот пад на Бруно проценет како остар прекршок Манчестер јунајтед е во негатива од 0-1 на домашен терен против Кристал палас, откако Таунсенд ги изненади Црвените ѓаволи уште во седмата минута. На „Олд трафорд“ се чека резултатски камбек на тимот на Оле Гунар Солскјер, но една ситуација стана сцена за сеир на социјалните мрежи. Бруно Фернандеш

Работно во Тотенхем: Претставени Бејл и Регилон

Работно во Тотенхем: Претставени Бејл и Регилон

Ден за трансфери во Премиер лигата, Петлите го комплетираа ангажманот на двоецот од Реал Мадрид По неполн час откако Ливерпул се пофали со трансферот на Диого Жота , и Тотенхем одлучи да ги претстави новите засилувања Герет Бејл и официјално се врати во клубот по седум години пауза, а во претстојната сезона ќе игра како позајмен играч од Реал Мадрид