притисни ентер »

Извори

Спорт Клуб

Ф1 легендата која работеше со Шумахер е импресиониран од Рико: Треба да е горд
Ф1 легендата која работеше со Шумахер е импресиониран од Рико: Треба да е горд

Ф1 легендата која работеше со Шумахер е импресиониран од Рико: Треба да е горд

Македонскиот автомобилист Ристо Вуков Рико со успех сезонава го има своето деби во силниот Порше Карера ГТ3 Куп на Италија каде што вози за тимот на ГДЛ Рејсинг. Големи заслуги за резултатите на Рико има и еден човек од сенка, кој не е така експониран во јавноста, но и тоа како е важен. Станува збор за славниот и познат инжeнер, Марко Kаловоло кој

Ќе пукне ли нова бомба во Англија? Јунајтед подготвува понуда за играч на Челси

Ќе пукне ли нова бомба во Англија? Јунајтед подготвува понуда за играч на Челси

Кога веќе не успева да ја убеди Борусија Дортмунд за трансфер на Џејдон Санчо, Манчестер Јунајтед се обидува на друг начин да ја засили својата екипа. Нова желба на Оле Гунар Солскјер е дефанзивниот играч за врска на Челси, Нголо Канте за кого постои интерес и од Интер. „Сините“ немаат против да го продадат својот фудбалер, но само ако стигне добра

Хамилтон по трката: Некој се обидува да ме запре!

Хамилтон по трката: Некој се обидува да ме запре!

Луис Хамилтон кој по добиената казна (10 секунди) на трката во Сочи денеска, се сомнева дека против него постои валкана игра од страна на стјуардите, кои сакаат да го срушат. На патот кон гридот, Хамилтон два пати вежбаше старт надвор од означеното подрачје, а тоа е строго забрането како престап, и токму поради тоа беше казнет. Поради тој престап Хамилтон

Подморницата потона за едно полувреме, летечки старт на Барса!

Подморницата потона за едно полувреме, летечки старт на Барса!

Наспроти проблемите со кои се соочи по дебаклот во Лигата на шампионите, Барселона на фантастичен начин ја почна новата сезона во шпанското првенство. Во својот прв меч од шампионатот, а во рамките на третото коло на Лига, каталонскиот гигант го сомле Виљареал со 4-0 благодарение на четирите гола во првото полувреме. Прва ѕвезда на мечот беше Ансу

Елмас стрелаше – Наполи ја гази Џенова на Пандев

Елмас стрелаше – Наполи ја гази Џенова на Пандев

Екипата на Наполи ја оправда фаворитската улога и попладнево во мечот кој што се уште е во тек води убедливо против Џенова со 6-0. Нашиот Елиф Елмас мечот го започна од клупата за резервни играчи но влезе веќе во 22 минута на местото на Инсиње. Се играше 69. минута кога Елмас успеа да се запише во листата на стрелците и погоди за 5-0. Претходно за

Фати не беше прогласен за играч на натпреварот, причината – бизарна!
Фати не беше прогласен за играч на натпреварот, причината – бизарна!

Фати не беше прогласен за играч на натпреварот, причината – бизарна!

Иако постигна два гола и изнуди пенал од кој Меси зголеми на 3-0, тинејџерот во редовите на Барселона, Ансу Фати не беше прогласен за играч на натпреварот против Виљареал. Општо беше изненадувањето на социјалните мрежи поради ова, имајќи предвид дека признанието замина во рацете на Жорди Алба кој иако имаше голем ефект врз играта, заврши само со една

Рома имаше шанса, Роналдо го спаси Јуве

Рома имаше шанса, Роналдо го спаси Јуве

Рома и Јувентус го одиграа првото големо дерби во новата сезона, но ниеден од нив не успеа да ги освои трите бода. На крајот 2-2 иако Рома беше нешто поблиску до победата и ги имаше сите услови да го изненади актуелниот италијански шампион. Не само затоа што два пати водеше, туки и поради тоа што повеќе од половина час (заедно со судиското продолжение),

Пеналдо и Песи прецизни од пенал – во период од 146 секунди

Пеналдо и Песи прецизни од пенал – во период од 146 секунди

Јувентус и Барселона вечерва ги играат своите натпревари од националните првенства, а главни протагонисти се Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Двајцата се запишаа во листата на стрелците во првото полувреме, двајцата од пенал, Роналдо во дербито со Рома, а Меси против Виљареал на домашен терен. Куриозитет е тоа што пеналите ги реализираа во период

Директорот на Јувентус искрено објасни зошто пропадна трансферот на Един Џеко

Директорот на Јувентус искрено објасни зошто пропадна трансферот на Един Џеко

Како што веќе е познато Един Џеко требаше да ги засили редовите на Јувентус, но целиот трансфер изненадно пропадна во последен миг, а Босанецот по којзнае кој пат останува „заглавен“ во Рома со пропаднат трансфер. Италијанскиот новинар Фабрицио Романо ја пренесе информацијата која за италијански „Скај Спорт“ ја изјави директорот на Јувентус, Фабио

Диего Коста со неочекувана изјава за еден фудбалер: Како ќе одлучи клубот, така ќе биде

Диего Коста со неочекувана изјава за еден фудбалер: Како ќе одлучи клубот, така ќе биде

Диего Коста очигледно има голема љубов кон Атлетико Мадрид. Шпанскиот напаѓач со бразилско потекло денеска во првиот натпревар од сезоната постигна гол и запиша асистенција од победата од 6:1 против Гранада, но фактот дека дојде Луис Суарез и дека се споменува доаѓање на Единсон Кавани, го доведува Коста во незавидна ситуација. Тоа би значело дека

Кошмар за Гвардиола: Хет-трик на Варди и „петарда“ на Лестер за Манчестер Сити!

Кошмар за Гвардиола: Хет-трик на Варди и „петарда“ на Лестер за Манчестер Сити!

Почна Пеп Гвардиола веќе да паничи во потрагата по стопер, се зборува дека веќе се е завршено околу доведувањето на 23-годишниот Рубен Дијас од Бенфика, а ако управата имаше некакви дилеми околу тоа дали треба да се трошат пари за уште еден дефанзивец, Лестер и Џејми Варди ги расчистија истите. Искусниот напаѓач ја развлекуваше одбраната на Сити и

Милан може без Ибра, Елмас и Наполи ги демолираа Џенова и Пандев

Милан може без Ибра, Елмас и Наполи ги демолираа Џенова и Пандев

Максимален учинок во новата сезона од Серија А по неполни две кола имаат Милан и Наполи. Единствено тие имаат по две победи, Јувентус вечерва може да им се приклучи. Милан и без Златан Ибрахимовиќ најде лек да го скрши отпорот на жилавиот новајлија Кротоне и да слави со 2:0. Место Швеѓанецот во шпицот играше Ребиќ, а него на крило го менуваше Браим

Коста за Суарез: Со него е одлично да се игра – едниот напаѓа, а другиот гризе

Коста за Суарез: Со него е одлично да се игра – едниот напаѓа, а другиот гризе

Атлетико Мадрид денес ја декласираше Гранада на домашен терен со 6: 1, а натпреварот го одбележа Луис Суарез. Уругваецот ги одигра последните 20 минути од играта, и ги воодушеви сите. Суарез успеа да постигне два гола и да запише асистенција во нереално деби за клубот од Мадрид. Гол на овој натпревар постигна и Диего Коста кој го започна натпреварот,

Варди, Варди, Варди…  им сервираше хет-трик на „граѓаните“ за голем пресврт на Лестер

Варди, Варди, Варди… им сервираше хет-трик на „граѓаните“ за голем пресврт на Лестер

Фудбалерите на Лестер дојдоа до Комплетен пресвртна на гостувањето кај Манчестер Сити во мечот кој што се уште е во тек. Домашниот тим поведе преку Махрез, но Лестер во продолжение успеа да го врати резултатот во своја полза Сите три гола ги постигна Варди, а вториот гол кој го постигна со пета беше спектакуларен, но тоа не беше сè. Само четири минути

Се најде јунак и за Баерн Минхен – Хофенхајм не само што го победи, туку и ги посрами Баварците

Се најде јунак и за Баерн Минхен – Хофенхајм не само што го победи, туку и ги посрами Баварците

Фудбалерите на Хофенхајм во рамки на 2-то коло од Бундеслигата денес го совладаа Баерн Минхен со резултат од 4-1 и направија големо изненадување. Домашниот тим ја започна играта фантастично и веќе во 16-та минута успеа да стигне до целта. Гајгер изведе одличен корнер, а највисок во казнениот простор на гостите беше Бичакчиќ кој погоди за 1-0. Хофенхајм