притисни ентер »

Извори

Спорт 1

Има 14 години и 204 сантиметри: Партизан ни го „украде“ новиот Самарџиски
Има 14 години и 204 сантиметри: Партизан ни го „украде“ новиот Самарџиски

Има 14 години и 204 сантиметри: Партизан ни го „украде“ новиот Самарџиски

Македонската клупска кошарка е на добар пат да остане без една од најголемите центарски перспективи, откако талентираниот Марко Луканоски потпиша договор со српскиот гигант Партизан. Станува збор за 14-годишно момче, високо дури 204 сантиметри, кој досега настапуваше за екипата на Вардар. Луканоски блескаше во црно-црвениот дрес во Европската младинска

Џенова ги објави имињата на позитивните на Ковид-19: Пандев очекувано не е меѓу нив

Џенова ги објави имињата на позитивните на Ковид-19: Пандев очекувано не е меѓу нив

Џенова пред неколку денови пријави 14 позитивни случаи на Ковид-19 во тимот, од кои 10 се фудбалери, а преостанатите се членови на стручниот штаб. Клубот од северот на Италија вечерва и официјално ги соопшти имињата на сите кои имаат коронавирус. Претходно беше познато дека првите двајца позитивни се голманот Матија Перин и Ласе Шене, потоа Франческо

Сташ Скубе од одбраната на ПСЖ - направи аматери!

Сташ Скубе од одбраната на ПСЖ - направи аматери!

Поранешниот ракометар на Вардар, кој сега го носи дресот на Брест Мешков постигна фанастичен гол на дуелот против ПСЖ. Словенецот со прекрасен дриблинг се ослободи од целата одбрана на францускиот гигант и без проблеми реализираше во голот на Венсан Жерард.

Сега е јасно зошто ја грее клупата: Неверојатно промашување на Јовиќ

Сега е јасно зошто ја грее клупата: Неверојатно промашување на Јовиќ

Лука Јовиќ вечерва доби ретка шанса од Зинедин Зидан да стартува во првиот тим на Реал Мадрид. Србинот не ја искористи својата прва шанса на дуелот против Валјадолид откако не реализираше од идеална позиција. Jovic, Jovic, Jovic lo que te comiste.. mira que @jpedrerol te banco bastante no le falles. #RealMadridRealValladolid 0-0 #LaLiga pic.twitter

Реал Мадрид на „мускули“ до минимален триумф против Ваљадолид

Реал Мадрид на „мускули“ до минимален триумф против Ваљадолид

Реал Мадрид воопшто не блеска сезонава во Ла Лига и повторно дојде до тежок триумф, овој пат против Валјадолид од 1-0 во рамки на 3.коло во Ла Лига. По ремито без голови кај Реал Сосиедад и триумфот од 3-2 на гости кај Бетис, денеска „кралевите“ уште еднаш се изнамачија. Зинедин Зидан повторно правеше доста експерименти со составот и по подолго време

УЕФА даде „зелено светло“: Стадионите се отвораат за навивачи, ако тоа го дозволуваат властите!
УЕФА даде „зелено светло“: Стадионите се отвораат за навивачи, ако тоа го дозволуваат властите!

УЕФА даде „зелено светло“: Стадионите се отвораат за навивачи, ако тоа го дозволуваат властите!

Европската фудбалска унија (УЕФА) денеска и официјално даде „зелено светло“ за отворање на стадионите за мечевите под нејзина капа, почнувајќи веќе од идната недела кога на програмата се мечевите на репрезентациите, но секаде нема да има гледачи, туку само онаму каде што државните власти тоа го дозволуваат. Суперкупот на Европа, кој неодамна се одржа

Засилувањето на Каталонците дециден: Во Барса не дојдов поради Меси!

Засилувањето на Каталонците дециден: Во Барса не дојдов поради Меси!

Сержињо Дест попладнево и официјално беше промовиран како нов фудбалер на Барселона, каде што доаѓа од таборот на Ајакс, кој ќе инкасира сигурни 21 милион евра, со можност за дополнителни пет милиони евра низ бонуси. Во остра конкуренција за потписот на дефанзивецот беше и Баерн Минхен, а Дест потенцира дека мислењето дека во Каталонија би добил поголема

Тренинг на „Кралот на шлаканиците“: Изгледа шашаво, ама ривалите ги праќа на – спиење

Тренинг на „Кралот на шлаканиците“: Изгледа шашаво, ама ривалите ги праќа на – спиење

Русинот Васили Камотски пред извесно време беше интернет-сензација, откако стана првиот светски шампион во удирање шлаканици, но пред крајот на годината неочекувано го претрпе првиот пораз па сега напорно се подготвува за камбек на светската сцена. Негова цел е да го предизвика момчето кое го победи, Вјачислав Зезулија и да му се реваншира на ист начин

Судир на вечните ривали: Роналдо против Меси во групата Г од ЛШ

Судир на вечните ривали: Роналдо против Меси во групата Г од ЛШ

Денеска во Европската куќа на фудбалот (УЕФА) во Нион се одржа ждрепката за одредување на групите во елитната Лига на шампиони, а интересно ќе биде во групата Г каде што ќе се соочат Јувентус и Барселона, односно Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Новата сезона во ЛШ ќе почне на 20 октомври, додека групната фаза завршува на 9 декември, при што нема

Баерн ги собра сите награди: Левандовски е најдобар фудбалер за минатата сезона!

Баерн ги собра сите награди: Левандовски е најдобар фудбалер за минатата сезона!

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) за време на ждрепка за Лигата на шампиони (ЛШ) го избра најдобриот фудбалер за минатата сезона во елитното натпреварување, а тоа е Роберт Левандовски од Баерн Минхен. Исто така, беа доделени и останатите награди за најдобрите. Полјакот зад себе има неверојатна сезона, па со своите голови и одлични настапи го предводеше

Марадона жестоко удри по тие кои го исмејуваа поради необичната маска

Марадона жестоко удри по тие кои го исмејуваа поради необичната маска

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона има многу здравствени проблеми, па поради тоа реши да се заштити од ковид-19, но носеше необична маска која предизвика потсмев кај јавноста. На мечот на Гимназија ла Плата, Марадона се појави со маска за која многумина порачаа дека изгледа како да е од некое вселенско летало, а тоа го налути

Мејведер откри за колку пари би влегол во ринг со Нурмагомедов

Мејведер откри за колку пари би влегол во ринг со Нурмагомедов

Легендарниот боксер и непоразен шампион, Флојд Мејведер кажа дека би имал реванш со Конор Мегрегор, но тоа ќе се случи ако му платат 300 милиони долари. Мејведер таму не мисли да застане, па најави и борба против Хабиб Нурмагомедов, но и за таа битка ќе мора да добие дополнителни 300 милиони долари. Боксерот го критикуваше и Мекгрегор, со кој се бореше

Ѓоковиќ за речиси час ипол го декласираше Беранкис

Ѓоковиќ за речиси час ипол го декласираше Беранкис

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во следното коло на гренслем-турнирот Ролан Гарос, откако денеска беше подобар од Ричардас Беранкис со 3-0 во сетови, односно 6-1, 6-2 и 6-2. Ѓоковиќ одигра експресен прв сет, кој го доби со 6-1, откако направи два брејка на противничкиот сервис, по што следеше сигурна игра и во следниот сет,

Прволигашите ќе играат еднокружно, секое коло ќе биде посебен турнир во - една сала!

Прволигашите ќе играат еднокружно, секое коло ќе биде посебен турнир во - една сала!

Пандемијата со Ковид-19 направи голем хаос во македонскиот ракомет, каде што поради преку 50-тина заразени со коронавирусот во моментов е во прекин Суперлигата, додека Првата лига наместо според стандардниот систем дома-гости ќе се игра – турнирски. Второто по ранг натпреварување ќе се одигра еднокружно, што значи дека наместо 14 кола, екипите ќе одиграат

Барселона ја доби војната со Баерн и купи талентиран дефанзивец од Ајакс

Барселона ја доби војната со Баерн и купи талентиран дефанзивец од Ајакс

Каталонскиот гигант Барселона го потврди трансферот на 19-годишниот десен бек од Ајакс, Сержињо Дест, кој денеска беше претставен на „Камп Ноу“. Дест е талентиран фудбалер за чиј потпис се бореше и Баерн Минхен, но Барселона успеа да го убеди и за неговите услуги ќе мора да исплати 21 милион евра. Sense paraules... pic.twitter.com/1QwSAcmWA6 — FC Barcelona