притисни ентер »

Извори

Спектра

Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед
Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови секоја година – повеќе од годишните емисии на Канада – доколку сите возат велосипеди, се нагласува во ново истражување. Транспортниот сектор во моментов е одговорен за речиси четвртина од емисиите на стакленички гасови од согорувањето на горивото, пренесе Франс 24. Половина од

Колку долго го пренесуваме коронавирусот откако ќе се разболиме? Еве што кажува новата студија

Колку долго го пренесуваме коронавирусот откако ќе се разболиме? Еве што кажува новата студија

Два од три пациенти со коронавирусот, односно 65 отсто од нив продолжуваат да го пренесуваат вирусот пет дена по појавата на симптоми, покажуваат резултатите на новата студија која ја спроведоа научници од Велика Британија. Според експертите, секој четврти пациент (24 проценти) е заразен дури и седум дена по првичните симптоми, иако со намалено вирусно

НАСА ја претстави првата Домородна Американка што ќе патува во Вселената

НАСА ја претстави првата Домородна Американка што ќе патува во Вселената

Американската вселенска агенција НАСА, ја претстави астронаутката Никол Аунапу Ман – првата Домородна Американка која ќе патува во Вселената. Ман е полковник кај маринците, а му припаѓа на народот Вилацки. НАСА потврди дека таа ќе биде командантка на мисијата „Кру-5“ на Меѓународната вселенска станица (МВС), којашто ќе се спроведе со ракета на „Спејс-Икс“

Штрајк на метрото предизвика транспортен хаос во Лондон

Штрајк на метрото предизвика транспортен хаос во Лондон

Транспортната мрежа на Лондон запре денеска, бидејќи вработените во метрото и автобусите стапија во штрајк поради платите и условите за работа. Сите лондонски подземни и надземни железнички линии се целосно или делумно во прекин, а десетици автобуски линии во западниот дел на градот не сообраќаат, објави Транспорт за Лондон (TfL). Членови на синдикатот

Во Кина и морските животни се тестираат за коронавирус

Во Кина и морските животни се тестираат за коронавирус

Рибите, раковите, па дури и ракчињата во кинескиот крајбрежен град Ксиамен се тестираат за коронавирус како дел од напорите за спречување на пандемијата. Ова предизвика потсмев и критики од оние кои сметаат дека е бесмислено. Videos of pandemic medical workers giving live seafood PCR tests have gone viral on Chinese social media. pic.twitter.com/f185d056Xs

Кина: Петнаесет отсто од граѓаните научно писмени до 2025 година

Кина: Петнаесет отсто од граѓаните научно писмени до 2025 година

Кина има за цел над 15 отсто од нејзиното население да стане научно писмено до 2025 година. Ова се наведува во новиот национален план за популаризирање на науката и технологијата, јави Синхуа. Планот, објавен во вторникот, постави за цел научно-технолошко описменување за 2025 година на пет процентни поени над бројката за 2020 година. Кина во […]

ЕУ ја предупреди Албанија: Стоп за шемата за доделување државјанство за инвеститори

ЕУ ја предупреди Албанија: Стоп за шемата за доделување државјанство за инвеститори

Делегацијата на Европската унија во Тирана ја предупреди албанската влада дека нејзиниот проект за воспоставување шема за државјанство за странски и богати инвеститори претставува ризик за земјата и може да влијае на слободното движење на албанските граѓани во Шенген зоната, јави агенцијата Балкан веб. Според истиот извор, како одговор на прашањата

Руни го нарече Мбапе егоист: Со 23 години си дозволува да го турка Меси

Руни го нарече Мбапе егоист: Со 23 години си дозволува да го турка Меси

Поранешниот англиски фудбалски репрезентативец Вејн Руни го критикуваше играчот на ПСЖ, Килијан Мбапе, поради неговиот вербален и физички конфликт со еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Лионел Меси. Инцидентот се случи на натпреварот од француското првенство меѓу ПСЖ и Монпеље. Мбапе прво влезе во вербален судир со Меси, откако аргентинскиот

Фрлена бомба пред кафе-бар во Сараево

Фрлена бомба пред кафе-бар во Сараево

Рано утринава околу 3 часот активирана е експлозивна направа во сараевската населба Нова Отока, потврдија од сараевската полиција. Во експлозијата нема повредени. Причинета е материјална штета на објектот, поточно на кафулето. Сараевската полиција е на местото на настанот и врши увид, по што ќе бидат познати повеќе информации. Експлозијата се случила

Твитер суспендираше профили на политичари во Србија

Твитер суспендираше профили на политичари во Србија

Компанијата Твитер суспендираше профили на неколку претставници и политичари на владејачката Српска напредна партија (СНС) во Србија, како и на еден владин функционер, јавува „Ал Џезира“. Меѓу суспендираните сметки е и онаа што ја користел Арно Гујон, директор на Дирекцијата за соработка со дијаспората и Србите во регионот, кој на таа функција беше