притисни ентер »

Извори

Смарт СДК

Екипата од македонскиот спот на „Фејт ноу мор“ се обедини во првиот игран филм на Гоце Цветановски, „Денот на жената“
Екипата од македонскиот спот на „Фејт ноу мор“ се обедини во првиот игран филм на Гоце Цветановски, „Денот на жената“

Екипата од македонскиот спот на „Фејт ноу мор“ се обедини во првиот игран филм на Гоце Цветановски, „Денот на жената“

Режисерот Гоце Цветановски пријатно ја изненади македонската јавност кога пред четири години сними спот за американската група „Фејт ноу мор“ и добар дел од таа актерска екипа сега се обедини во неговиот прв игран филм „Денот на жената“, чие снимање треба да почне на 1 октомври во Скопје. Слаѓана Вујошевиќ, позната по популарниот детски анимиран серијал

Нова музејска зграда во Ротердам е обложена со 1.664 огледала за да се претопи со околината

Нова музејска зграда во Ротердам е обложена со 1.664 огледала за да се претопи со околината

Ротердам ја доврши изградбата на новата зграда на музејот „Бојманс фан Бојнинхен“, чија фасада е обложена со стотици огледала, а на покривот има градина. Кога ќе биде отворен во есен 2021, тој ќе ја собере целата уметничка колекција на музејот на едно место за првпат од 1935 година. Според архитектите, тоа ќе биде најголемото јавно достапно уметничко

Ѕвездите на „Игра на тронови“ Роуз Лесли и Кит Харингтон го чекаат првото дете

Ѕвездите на „Игра на тронови“ Роуз Лесли и Кит Харингтон го чекаат првото дете

Ѕвездите на „Игра на тронови“ Кит Харингтон и Роуз Лесли го чекаат нивното прво дете. Триесет и тригодишната актерка потврди дека е бремена со фотографиите направени за интервјуто за британското издание на списанието „Мејк“. Актерите кои се прославија со улогите на Џон Сноу и Игрит официјално потврдија дека се во врска во април 2016, се свршија следната

Њујорк ќе ја дочека Новата година на виртуелен начин

Њујорк ќе ја дочека Новата година на виртуелен начин

Наместо светски познатиот традиционален дочек со илјадници гости на Тајмс сквер, Њујорк поради коронакризата ќе ја слави Новата година на виртуелен начин, соопштија организаторите на 100 дена пред прославата. „Едно нештo кое нема да се промени е одбројувањето на секундите до 1 јануари. Ќе ни недостигате сите оваа година, но ќе ја донесеме прославата

Малезиски колач открива сложени геометриски шаблони во секое парче

Малезиски колач открива сложени геометриски шаблони во секое парче

Ова можеби изгледа како парче колач, но процесот на негово подготвување е исклучително сложен. Kek lapis Sarawak е деликатес од малезиската сојузна држава Саравак кој надворешно изгледа како леб, но кога ќе се пресече, се откриваат неверојатни разнобојни облици во калеидоскопски шаблон. Ова е релативно нов рецепт и потекнува од 1980-ите. Експериментирајќи

Платформата за онлајн настава schools.com достапна од денеска
Платформата за онлајн настава schools.com достапна од денеска

Платформата за онлајн настава schools.com достапна од денеска

Министерството за образование и наука ја лансираше единствената национална платформа за онлајн настава, која е достапна преку веб-страницата www.schools.mk . Таа ќе може да се користи на сите електронски уреди. На страницата се поставени видеоупатства и прирачници за едноставно и лесно водење на корисниците низ платформата, а Министерството им наложи

„Врба“ во иста вечер го отвори софискиот, а го затвори фестивалот во Тирана, Манчевски доби награда за животно дело

„Врба“ во иста вечер го отвори софискиот, а го затвори фестивалот во Тирана, Манчевски доби награда за животно дело

„Врба“, шестиот филм на Милчо Манчевски, вчеравечер го отвори филмскиот фестивал во Софија, а режисерот кој присуствуваше на отворањето ја доби Специјалната награда за придонес кон светската кинематографија. Во чест на Манчевски, како гест на почитување фестивалот организираше изведба на песна од Пиринска Македонија која на бина му ја испеаја на почесниот

Концерт на „Архангел“ го најавува 22. издание на Таксират

Концерт на „Архангел“ го најавува 22. издание на Таксират

Една од највлијателните македонски музички групи „Архангел“ ќе одбележи три децении постоење со концерт со кој ќе се најави 22. издание на фестивалот Таксират. Концертот насловен „30 години љубов“ ќе се одржи на 11 октомври во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Како и сите други поголеми настани во овој период, и на концертот на „Архангел“ ќе биде

Македонските музичари добиваат повеќе простор на скопскиот џез фестивал, ќе има и стримувани настапи

Македонските музичари добиваат повеќе простор на скопскиот џез фестивал, ќе има и стримувани настапи

Македонските музичари ќе бидат мнозинство на 39. издание на Скопски џез фестивал, кој успеа да состави респектабилна листа на учесници, и покрај актуелните глобални околности. Тој ќе трае од 14 до 17 октомври и сите концерти ќе се одржуваат во Националната опера и балет. Како ретко кога досега, секоја вечер во програмата ќе има и македонски џезери,

Македонските музичари добиваат повеќе простор на скопскиот џез фестивал, ќе има и стримувани настапи

Македонските музичари добиваат повеќе простор на скопскиот џез фестивал, ќе има и стримувани настапи

Македонските музичари ќе бидат мнозинство на 39. издание на Скопски џез фестивал, кој успеа да состави респектабилна листа на учесници, и покрај актуелните глобални околности. Тој ќе трае од 14 до 17 октомври и сите концерти ќе се одржуваат во Националната опера и балет. Како ретко кога досега, секоја вечер во програмата ќе има и македонски џезери,

Стаорец кој открива мини награден со Златен медал за храброст

Стаорец кој открива мини награден со Златен медал за храброст

Голем африкански стаорец е награден со престижно признание за неговите заслуги во откривањето на нагазни мини. Користејќи го своето чувство за мирис, Магава има откриено 39 мини и 28 други неексплодирани парчиња муниција во својата кариера, за што британската ветеринарска хуманитарна организација ПДСА му додели Златен медал. Од 30-те наградени животни

Кање Вест објави икона од Климент Охридски

Кање Вест објави икона од Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест денеска на Твитер објави 40-тина икони од православни светци, вклучувајќи го и Климент Охридски. Без никакво објаснување, раперот одеднаш ги објави иконите на социјалната мрежа. Пред три месеци, тој соопшти дека ќе се кандидира за претседател на САД на изборите во ноември, но неговото име ќе биде на гласачкото ливче во

Фестивалот Златно славејче поместен за недела

Фестивалот Златно славејче поместен за недела

Концертот за 50 години Златно славејче, кој беше најавен за утре на отворено пред паркингот на А1 Арената „Борис Трајковски“, поради временските услови е помесетен за недела, објави фестивалот на Фејсбук. Терминот и локацијата за концертот со најголемите детски хитови се исти, 11 часот на паркинот пред спортскиот центар. „Се потрудивме да има безбедно

НОБ вечерва со прв оперско-балетски концерт по седум месеци пауза

НОБ вечерва со прв оперско-балетски концерт по седум месеци пауза

Националната опера и балет (НОБ) вечерва ќе го одржи првиот настан откако во март се најде меѓу институциите кои беа затворени поради ширењето на коронавирусот. Концертот насловен „Опера и балет под ѕвездите“ е од 21 часот на платото пред НОБ. Ќе настапат солистите Сандра Митровска – сопран, Катерина Стојановска – сопран, Ѓорѓи Цуцковски – тенор и

Францускиот филм „Гагарин“ победи на 19. Синедејс

Францускиот филм „Гагарин“ победи на 19. Синедејс

Наградата „Златна ѕвезда“ за најдобар филм на 19. Фестивал на европски филм Синедејс, кој заврши синоќа, ја доби „Гагарин“, во режија на Французите Фани Лијатар и Жереми Трул. Натпреварувачката програма на фестивалот ја следеше жири комисијата во состав Лабина Митевска, Благој Веселинов и Кнут Елстерман, која ги додели и останатите награди: „Златно