притисни ентер »

Извори

Р.С. Европа

САД нема да ја остават Македонија на  други играчи
САД нема да ја остават Македонија на  други играчи

САД нема да ја остават Македонија на други играчи

Повеќе заеднички воени вежби со Македонија планира САД за следната година за што за првпат се споменува земјава во буџетот за одбрана на САД. Ваквите чекори се резултат на промените на геостратешки и геополитички план, особено со здружувањето на Кина и Русија, вели професор Методи Хаџи -Јанев. Дополнителни НАТО или заеднички воени вежби на САД и Северна

Бугарското МНР ја поздрави работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

Бугарското МНР ја поздрави работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

На брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи, портпаролот и заменик-министер за надворешни работи, Костадин Коџабашев, изјави дека ја поздравуваат работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија и ја охрабруваат да продолжи уште поинтензивно во напорите за што побрзо завршување

Mакедонскиот тим на Историската комисија: неосновани се обвинувањата за наводна бугаризација

Mакедонскиот тим на Историската комисија: неосновани се обвинувањата за наводна бугаризација

По објавените решенија на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања усвоени во 2018 и 2019 година во јавноста излегоа реакции во кои доминираа клевети, обвинувања и манипулации за ненаучност, предавство и бугаризација, без притоа да се понудат аргументи за тоа, а оние малку аргументи што се нудат всушност се произволни,

Повторно експлозии во украинскиот регион Крим окупиран од Русија

Повторно експлозии во украинскиот регион Крим окупиран од Русија

Најмалку четири експлозии во текот на изминатата ноќ биле забележани во украинскиот регион Крим, окупиран од Русија, во близина на воениот аеродром Белбек надвор од пристанишниот град Севастопол. Наметнатиот од Русија администратор на Севастопол, Михаил Развозаев, напиша на Телеграм дека противвоздушната одбрана соборила украинско беспилотно летало

Без напредок втората рунда од дијалогот Косово-Белград, преговорите продолжуваат

Без напредок втората рунда од дијалогот Косово-Белград, преговорите продолжуваат

Без напредок заврши втората рунда преговори меѓу косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел. Ова е првпат тие да се сретнат два пати во ист ден во рамки на дијалогот и првпат Вучиќ да не даде изјава по средбата Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел изјави

Русковска – Притисокот доаѓа од поранешна влада
Русковска – Притисокот доаѓа од поранешна влада

Русковска – Притисокот доаѓа од поранешна влада

Суспензија на правото и правдата, тоа за шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска значи нејзината суспензија. Вели дека по неа тешко дека некој обвинител сериозно ќе продолжи да постапува по нејзините предмети. Таа денеска поднесе жалба на одлуката за суспензија. Апсолутно ова не е притисок од сегашната влада, но ние сме

Членови на српската владејачка партија велат дека Твитер им ги блокирал нивните сметки

Членови на српската владејачка партија велат дека Твитер им ги блокирал нивните сметки

Неколку парламентарни пратеници и политичари кои и припаѓаат на владејачката Српска напредна партија на претседателот Александар Вучиќ велат дека Твитер им ги блокирал нивните сметки. „Твитер штотуку го суспендираше мојот профил на кој имав 34.000 следбеници, без објаснување“, потврди денеска Арно Гујон, директор на Дирекцијата за соработка со дијаспората

Косовската полиција започна истрага за графитите „Северна бригада“

Косовската полиција започна истрага за графитите „Северна бригада“

Косовската полиција соопшти дека започнала истрага за графитите „Не грижете се, чекаме“, и „Северна бригада“ што се појавија вчера во Северна Митровица. Како што соопштија денеска од полицијата, графитите го напишале непознати лица, а случајот е оценет како поттикнување омраза и нетрпеливост. Новите графити се појавија во пресрет на разговорите во

Милков: Имаме шанса да ги решиме проблемите со Северна Македонија

Милков: Имаме шанса да ги решиме проблемите со Северна Македонија

„Имаме шанса да ги решиме проблемите со Северна Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно“, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков, додавајќи: „Сега имаме механизам за нивно решавање. Станува збор за т.н. француски предлог. Пред нас има широко поле за продолжување на работата и за расчистување на сите спорни

Треба олеснување за сончеви панели, а не туширање со тенок млаз

Треба олеснување за сончеви панели, а не туширање со тенок млаз

“Не сме вампири да готвиме ноќе„, реагираат граѓаните на препораките на Владата. Енергетската криза уште не се познава на зградите на институциите кои се раскошно осветлени веројатно до 1 септември. А експертите порачуваат - поважно е да се произведува струја. Гответе во помали тенџериња, пуштајте бојлер на евтина струја и туширајте се со тенок млаз

Русковска: не верувам дека некој колега сериозно ќе продолжи да постапува по предметите што ги водев

Русковска: не верувам дека некој колега сериозно ќе продолжи да постапува по предметите што ги водев

Обвинителката Вилма Русковска денеска ја поднесе жалбата за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. „Со жалбата ги побивам наводите во решението. Не сум прашала за која кривична пријава се однесува суспензијата, но сметам дека се однесува на пријавата која Муареми ја поднесе против мене“, изјави таа не откривајќи детали, бидејќи, како

Штрајк на вработените во Лондонското метро

Штрајк на вработените во Лондонското метро

Лондонскиот подземен транзитен систем денеска е запрен поради штрајкот на вработените незадоволни од платите. „Ги советуваме клиентите воопшто да не патуваат со метро“, рече портпаролот на метрото во Лондон. До ова дојде еден ден по националниот штрајк на железничарите што резултираше со откажување на околу 80 насто од патничките возови. Слична акција

Путин и Си ќе присуствуваат на самитот на Г20 во Индонезија

Путин и Си ќе присуствуваат на самитот на Г20 во Индонезија

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг планираат да присуствуваат на самитот на Г-20 на индонезискиот остров Бали од 15 до 16 ноември, изјави индонезискиот претседател Џоко Видодо. Тој исто така, рече дека украинскиот претседател Володимир Зеленски бил поканет, иако Украина не е членка на Г20. Тој, наводно, потврдил дека

НВО поврзана со Орбан дистрибуирала гласачки ливчиња до етничките Унгарци во Србија

НВО поврзана со Орбан дистрибуирала гласачки ливчиња до етничките Унгарци во Србија

Истрагата на РСЕ сугерира дека невладина организација поврзана со унгарскиот претседател Виктор Орбан добила пристап до податоци за гласачите во Србија. Норберт Синковиќ и Акос Келер-Алант Невладина организација во Србија која има врски со владејачката унгарска партија Фидес на авторитарниот премиер Виктор Орбан не само што добила пристап до избирачките

Во Австрија пет лица загинаа во силно невреме, меѓу жртвите и две девојчиња

Во Австрија пет лица загинаа во силно невреме, меѓу жртвите и две девојчиња

Австриските власти објавија дека пет лица, меѓу кои две девојчиња, загинале во силно невреме што ја погоди алпската земја. Двете девојчиња, на возраст од четири и осум години, загинале кога ненадеен силен ветер урнал дрвја синоќа на езеро во долината Лавант во близина на градот Грац на југот на земјата. Надлежните соопштија дека биле повредени 13 лица,