притисни ентер »

Извори

Слободен Печат

Османи: Ги осудувам свирежите на македонскиот јазик
Османи: Ги осудувам свирежите на македонскиот јазик

Османи: Ги осудувам свирежите на македонскиот јазик

Османи: Ги осудувам свирежите на македонскиот јазик К.С. Пред 1 минута Фото: Скриншот, Фејсбук За време на вечерашното гостување во емисијата „Жешко политичко лето“, министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека свирежите на македонскиот јазик за време на Мировниот фестивал се за осуда. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber „Тоа

АМС со владина поддршка ќе ја презеде организацијата на Охридскиот маратон

АМС со владина поддршка ќе ја презеде организацијата на Охридскиот маратон

АМС со владина поддршка ќе ја презеде организацијата на Охридскиот маратон З.С. Пред 23 секунди фото: pfm.org.mk Откако сфатија дека ѓаволот ја однесе шегата со можноста да не се организира традиционалниот Охридски пливачки маратон, и општинските власти и Владата преку Агенцијата за млади и спорт реагираа и најавија дека ќе ја преземат одговорноста

ФОТО | Нашиот дизајнер Златко Јовановски креираше фустан за Јелена Карлеуша по повод нејзиниот роденден

ФОТО | Нашиот дизајнер Златко Јовановски креираше фустан за Јелена Карлеуша по повод нејзиниот роденден

ФОТО | Нашиот дизајнер Златко Јовановски креираше фустан за Јелена Карлеуша по повод нејзиниот роденден Р.М. Пред 4 минути Фото: Принтскрин .- Инстаграм Попознат како „JZJ“ , под името кое го носи и неговиот моден бренд, Златко Јовановски важи за еден од најхрабрите модни дизајнери на македонската сцена. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber

Денес се празнува Преображение на Господ Исус Христос на Тавор

Денес се празнува Преображение на Господ Исус Христос на Тавор

Денес се празнува Преображение на Господ Исус Христос на Тавор Р.М. Пред 4 минути Преображение на Господ Исус Христос на Тавор Третата година од Својата проповед на земјата Господ Исус почесто им зборуваше на Неговите ученици за Неговото скорешно страдање, но и за Неговата слава после страдањето на Крстот. За да не ги раслаби Неговото страдање та да

Советот на Карпош ја запре изградбата на 28-катницата кај „Букурешт“, Јакимовски ќе се бори на Уставен суд

Советот на Карпош ја запре изградбата на 28-катницата кај „Букурешт“, Јакимовски ќе се бори на Уставен суд

Советот на Карпош ја запре изградбата на 28-катницата кај „Букурешт“, Јакимовски ќе се бори на Уставен суд Ж.Н. Пред 19 секунди Фото: Google Maps/Google Street View На вчерашната седница на Советот на Општина Карпош, единствена точка на дневен ред беше предлог-одлуката за задолжување на градоначалникот и на Општината да запрат со издавање градежни

Чурлинов е нов фудбалер на Барнли со договор до 2026 година
Чурлинов е нов фудбалер на Барнли со договор до 2026 година

Чурлинов е нов фудбалер на Барнли со договор до 2026 година

Чурлинов е нов фудбалер на Барнли со договор до 2026 година Ф.К. Пред 2 минути Дарко Чурлинов ја продолжува кариерата во Англија/фото: EPA-EFE/CARMELO IMBESI Дарко Чурлинов ги помина лекарските прегледи и веќе го потпишал договорот со англискиот клуб Барнли , а наскоро се очекува и официјално да биде промовиран пред јавноста. Добиј ги најважните вести,

Ар Кели повторно на суд, но овој пат за детска порнографија: На рочиштето ќе бидат прикажани спорните снимки

Ар Кели повторно на суд, но овој пат за детска порнографија: На рочиштето ќе бидат прикажани спорните снимки

Ар Кели повторно на суд, но овој пат за детска порнографија: На рочиштето ќе бидат прикажани спорните снимки Р.М. Пред 4 минути Фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY Американскиот ар-ен-би музичар Ар Кели повторно беше изнесен пред лицето на правдата, но овој пат поради детска порнографија. Започнати се воведните излагања во судницата, при што обвинителите тврдат

ВИДЕО | Брутален напад на алигатор: Ѕверот го фатил пливачот за глава

ВИДЕО | Брутален напад на алигатор: Ѕверот го фатил пливачот за глава

ВИДЕО | Брутален напад на алигатор: Ѕверот го фатил пливачот за глава Д.А. Пред 2 минути принтскрин Јутјуб Алигатор долг 3,65 метри го нападна пожарникар Хуан Карлос Ла Верде (34) во езеро во градот Тампа, Флорида. Ѕверот го нападнал Ла Верде додека тренирал за триатлон, а се е снимено со камера на дрон. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber

Штедење струја: После Карпош и Центар почна да гаси улични светилки

Штедење струја: После Карпош и Центар почна да гаси улични светилки

Штедење струја: После Карпош и Центар почна да гаси улични светилки А.С. Пред 3 минути ЕВН - ЕЛЕМ струја / Фото: Слободен пешат / Драган Митрески Општина Центар започна со спроведување на препораките за штедење на електрична енергија препорачани од Владата. Како што информира градоначалникот Горан Герасимовски од минатата вечер на одредени локации

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари Б.Б. Пред 1 минута Фото: Архива на СП Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Ваквото зголемување се должи,

И штедењето струја има своја цена, на посиромашните тешко ќе им оди

И штедењето струја има своја цена, на посиромашните тешко ќе им оди

И штедењето струја има своја цена, на посиромашните тешко ќе им оди Б.Б. Пред 3 минути Фото: ,,Слободен печат'' - Драган Митрески Фасадна изолација со стиропор од 8 сантиметри чини 25 евра за квадратен метар, за ПВЦ-прозорците има големо шаренило од цени, но како и да е, тие се поголема инвестиција Објавените мерки на Владата за заштеда на електрична

Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед

Студија: Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови ако сите возат велосипед Д.А. Пред 3 минути велосипеди Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови секоја година – повеќе од годишните емисии на Канада – доколку сите возат велосипеди, се нагласува во ново истражување. Добиј ги најважните вести,

Сушата ја натера „Shell“ да ја намали преработката на нафта во Германија

Сушата ја натера „Shell“ да ја намали преработката на нафта во Германија

Сушата ја натера „Shell“ да ја намали преработката на нафта во Германија Д.А. Пред 4 минути Шел компанија фото: EPA-EFE/ANDY RAIN Британско – холандската компанија за нафта „Shell“ информираше дека била принудена да ја намали преработката во рафинеријата во германскиот регион Рајнленд поради нискиот водостој на Рајна, што го отежнал транспортот. Добиј

Од утре пад на температурите, се очекува нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Од утре пад на температурите, се очекува нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Од утре пад на температурите, се очекува нестабилно време со пороен дожд и грмежи Б.Б. Пред 4 минути Дождливо време / Фото: Слободен печат / Драган Митрески Подрачјето на Северна Македонија од утре до средината на следната седмица ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен

Младиот спортски херој Марко Пејчиновски го најавува последното 10 препливување

Младиот спортски херој Марко Пејчиновски го најавува последното 10 препливување

ВИДЕО: Младиот спортски херој Марко Пејчиновски го најавува последното 10 препливување Ф.К. Пред 1 минута Марко Пејчиновски плива за да инспирира и да докаже дека сè е во возможно/Фото: facebook.com/MarkoPejchinovskiOfficial Марко Пејчиновски е млади пливачки маратонец на отворени води кој плива за да инспирира и да докаже дека сè е возможно. Добиј