притисни ентер »

Извори

Скопско Ехо

Штом требало да се штеди зошто не се укинат 3 – 4 министерства?
Штом требало да се штеди зошто не се укинат 3 – 4 министерства?

Штом требало да се штеди зошто не се укинат 3 – 4 министерства?

На македонската влада и стана навика да укажува дека треба да се штеди. Криза било, морало порационално да се троши, загрижени се министрите. Мнозинство од граѓаните во Македонија ги земаат на мајтап овие владини апели, барања, опомени… Зошто е така? Зарем населението не ја гледа сериозноста на ситуацијата? -Ја гледаме сериозноста на ситуацијата, но

Сега, пак, ќе се потепаат кој да го организира Охридскиот маратон, само Пендаровски е неизвесен

Сега, пак, ќе се потепаат кој да го организира Охридскиот маратон, само Пендаровски е неизвесен

Македонија остана збунета по најавата дека по децении успешност нема да се одржи светски познатиот – Охридски пливачки маратон. Јавноста е огорчена особено што оваа спортска манифестација е под директно покровителство на претседателот на државата Стево Пендаровски, но ниту тој не спречил да дојде до ситуација да се зборува за пропаѓање на светски познатиот

Османи по 6 дена од свиркањето на македонскиот јазик: За осуда е, тоа беа тинејџери испровоцирани од пејачите што не сакаа да настапат

Османи по 6 дена од свиркањето на македонскиот јазик: За осуда е, тоа беа тинејџери испровоцирани од пејачите што не сакаа да настапат

После шест дена откако беше исвиркан македонскиот јазик на журката за Рамковниот договор, министерот Бујар Османи се сети да ја осуди случката. Неговата партијасо денови молчеше, а тој е првиот што се произнесе откако му беше поставено новинарско прашање. Тврди дека тоа биле група тинејџери, ама дека тие биле испровоцирани од одбивањето на неколку

Жежов: Согласноста на колегите од македонскиот дел од комисијата е негирање на етногенезата на македонскиот народ

Жежов: Согласноста на колегите од македонскиот дел од комисијата е негирање на етногенезата на македонскиот народ

Една од оследиците од донесените заклучоци во записникот на мешовитата комисија е ширум отворање на портите за влез и делување на бугарската пропаганда во Македонија, смета професорот Никола Жежов, во отворено писмо до своите колеги од комисијата со Бугарија. Другите последици, според него, ќе бидат долготрајни и особено силно ќе ги почувствуваат следните

Ќе биде ли Пендаровски на охридскиот брег? Ќе остане ли покровител на маратон?

Ќе биде ли Пендаровски на охридскиот брег? Ќе остане ли покровител на маратон?

Добро е, ќе се одржи светски познатиот – Охридски пливачки маратон. Властите наеднаш увидоа дека нивната анемичност, незаинтересираност и преорентираност кон други за нив поважни цели ќе ја укине децениската традиција. Да де, увидоа откако цела Македонија упати остри критики. Јавноста е огорчена особено што оваа спортска манифестација е под директно

Арсовска: Започнуваме со изградба на мега парк од 30.000 м2 во Ѓорче Петров
Арсовска: Започнуваме со изградба на мега парк од 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Арсовска: Започнуваме со изградба на мега парк од 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Скопје ќе добие нов парк. Имено, Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на капиталниот проект за изведба на мега парк во општината Ѓорче Петров – нова зелена површина во градот што ќе се простира на повеќе од 30.000 квадратни метри. Почетокот на активностите за изведба на овој нов парк го означија градоначалничката Данела Арсовска и градоначалникот

Професорката Котевска за комисистот Ѓоргиев: Тие пари се проколнати и таа научна кариера уништена

Професорката Котевска за комисистот Ѓоргиев: Тие пари се проколнати и таа научна кариера уништена

И денеска продолжуваат реакциите и незадоволството кај јавноста во Македонија од препораките истакнати од академик Драги Ѓоргиев и македонските членови на историската македонско-бугарска комисија. Не се прифакаат препораките од политички избраната Комисија за историски прашања дека требало Македонија да ги чествува Цар Самоил, Светите Кирил и Методиј

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ дозволи создавање Комисија за историски прашања која треба да ги ретушира македонските учебници

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ дозволи создавање Комисија за историски прашања која треба да ги ретушира македонските учебници

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017 со кој дозволи историјата да влезе како критериум за добрососедство. Потоа СДСМ дозволи да се создаде Комисија за историски прашања која треба да ги ретушира македонските учебници за историски личности и настани по бугарски терк. Како продолжение на сето

Испразнети села: Нема кој да гласа во 6 избирачки места во Маврово Ростуше

Испразнети села: Нема кој да гласа во 6 избирачки места во Маврово Ростуше

Повеќе набљудувачи отколку гласачи има во шест избирачки места на територијата на Маврово – Ростуше, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Затоа таа ги упати гласачите во други најблиски гласачки места, бидејќи во нивните нема да се организира гласањето за избор на градоначалник во оваа општина. Изборниот ден е утре. – ДИК согласно податоците од

Втор ден портокалова фаза во Македонија, температури и над 40 степени

Втор ден портокалова фаза во Македонија, температури и над 40 степени

И денеска Македонија тешко ќе дише во вториот ден од портокаловата фаза, заради дводневниот топлотен бран што го најавија метеоролозите. Ќе биде слично како и вчера, односно сончево и исклучително топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23,

Муареми прво ќе одмарал, па ќе одлучувал каде ќе работи, до новиот избор – го наследува Дехари

Муареми прво ќе одмарал, па ќе одлучувал каде ќе работи, до новиот избор – го наследува Дехари

Веќе поранешниот директор на финансова полиција, Арафат Муареми прво ќе оди на одмор па после ќе одлучува каде ќе ја продолжи кариерата. Ова значи дека нема намера да и се врати повеќе на директорската фотеља во оваа институција. Дали некоја друга е следна, за сега не се знае. Во меѓу време додека неговите претпоставени односно владата одлучи кој ќе

Новозаразени од Ковид се 491 лица, починале 8 пациенти

Новозаразени од Ковид се 491 лица, починале 8 пациенти

Во последните 24 часа направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на Ковид-19. Министерството за здравство информира дека новозаразените се во: Скопје – 203, Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид – по 24, Кавадарци – 22, Тетово – 21, Струмица – 17, Неготино – 16, Кочани – 12, Делчево – 11, Гостивар и Штип – по 10, Гевгелија –

Пецаков: Охридски маратон имало и ќе има

Пецаков: Охридски маратон имало и ќе има

Охридскиот маратон постоел и ќе постои, порача денеска градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Тој потенцираше дека општината презема одговорност да го организира маратонот а главно ќе биде пливачите да одговорат позитивно на поканите, кои веќе им се испратени. Пецаков потенцира дека пливачите во изминатите две-три години не ги добивале паричните

И Талат Џафери испрати честитка до македонската армија

И Талат Џафери испрати честитка до македонската армија

Денеска се слави – денот на Армијата на Македонија. По тој повод има свеченост на која се обраќа и Претседателот и врховен командант на Армијата – Стево Пендаровски. Честитка до началникот на генералштабот упати претседателот на Собранието Талат Џафери. -Во име пратениците во Собранието на Република Македонија и во мое лично име Ви го честитам 18 август,

Двајца гостиварци фатени со 34 пакетчиња хероин  и приведени

Двајца гостиварци фатени со 34 пакетчиња хероин и приведени

Двајца мажи од Гостивар се приведени синоќа, од кои едниот бил дилер на дрога. Полицијата ги привела бидејќи поседувале хероин. Станува збор за 34 пакувања и сега се работело на расветлување на случајот, како што велат од МВР. Според првичните информации се работи за К.С. (52) и М.А. (60) и двајцата од Гостивар.