притисни ентер »

Извори

Скопски портал

Увид на градежните активности од втората фаза од реконструкцијата на патот Бутел – с. Љуботен
Увид на градежните активности од втората фаза од реконструкцијата на патот Бутел – с. Љуботен

Увид на градежните активности од втората фаза од реконструкцијата на патот Бутел – с. Љуботен

Со реконструкцијата и проширување на патот Бутел – с. Љуботен ќе се олесни движењето на  жителите на с. Љуботен, с. Љуботенски пат, с.  Љубанци, како и на останатите населени места во областа. Увид во градежните работи денеска извршија премиерот Заев и градоначалникот Смилевски. Во регионот гравитира население кое се бави со земјоделство. Овој пат

Општина Бутел отвори Јавен повик за субвенционирање велосипеди и електрични тротинети

Општина Бутел отвори Јавен повик за субвенционирање велосипеди и електрични тротинети

Од денеска во Општина Бутел е отворен Јавен повик за субвенционирање  велосипеди и електрични тротинети. Општина Бутел очекува голема заинтересираност од жителите и токму затоа општината го субвенционира секој купен велосипед со 50% од вкупниот износ на новиот купен велосипед или максимум 3000 денари од цената, или доколку се одлучат жителите на општина

Продолжува кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193

Продолжува кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193

На почетокот на есента и речиси еден месец пред почетокот на грејната сезона Град Скопје ја продолжува кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193. Оваа кампања која игра сериозна улога во намалувањето на аерозагадувањето во Скопје се спроведува четврта година по ред и дава одлични резултати. „ Знаеме дека палењето

В сабота Бела ноќ во Скопје, работното време на локалите нема да биде продолжено

В сабота Бела ноќ во Скопје, работното време на локалите нема да биде продолжено

Скопје и скопјани по 16. пат, в сабота на 26. септември, ќе можат да бидат дел од Бела ноќ - градски културен настан кој стана традиционален. Една недела порано од вообичаеното, на 10 локации (паркингот пред СРЦ Борис Трајковски, МКЦ, Зеленото пазарче, Ибни Пајко плоштадот, Музејот на современа уметност, Домот на култура Кочо Рацин, Архитектонскиот

Град Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за изминатата година

Град Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за изминатата година

Град Скопје ги известува граѓани дека во согласност со Законот за даноците на имот, започнува постапката за присилна наплата на неплатените обврски за годишен данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2019 година. „Во тековната година во месец март Град Скопје испрати опомени за неплатен данок на имот и комунална такса за фирмарина до сите правни

Утре и задутре изменет сообраќаен режим во Скопје поради „ФИС ролер ски куп Скопје“

Утре и задутре изменет сообраќаен режим во Скопје поради „ФИС ролер ски куп Скопје“

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека утре и задутре, 23 и 24 септември, ќе се одржи меѓународна спортска манифестација „ФИС ролер ски куп Скопје“. За таа цел Одделението за безбедност на патниот сообраќај при МВР во периодот од 8:45 до 10:45 часот, ќе преземе мерки за посебен режим со траса на движење од ул. Тодор

На полноќ завршува јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери

На полноќ завршува јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери

Градот Скопје ги информира граѓаните дека јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима-уреди за затоплување на домаќинствата се прекинува вечер, на полноќ (22.9.2020 година, во 24 часот). Во текот на наредните денови Градот Скопје ќе ги обработува пристигнатите барања за субвенции и ако се утврди дека не се исцрпени сите средства предвидени

Во Општина Бутел со велосипеди на Денот без автомобили

Во Општина Бутел со велосипеди на Денот без автомобили

Во Општина Бутел се оддржа велосипедска тура по повод Светскиот ден без автомобили. Во рамките на оваа спортска манифестација учество земаа стотина ученици од основните училишта, како и нивните наставници и граѓани од Општина Бутел. Велосипедистите се движеа по велосипедската патека на новата делница на булеварот Христијан Тодоровски Карпош кон Скопската обиколница

Шилегов: Со новиот ГУП се залагам за рационално, контролирано и функционално ширење на Скопје

Шилегов: Со новиот ГУП се залагам за рационално, контролирано и функционално ширење на Скопје

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје. „Бидејќи станува збор за еден сложен и сеопфатен процес новиот ГУП на Град Скопје 2022-2032 ќе биде изработен со финансиска

За еден ден казнети 346 возачи во Скопје, 150 од нив возеле пребрзо

За еден ден казнети 346 возачи во Скопје, 150 од нив возеле пребрзо

Во текот на вчерашниот ден (20 септември) полицијата продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Така на територијата на Скопје, за 24 часа изречени се вкупно 346 санкции, од кои за возење без возачка дозвола за 17 лица, за пречекорување на брзината за 150 возачи, за нерегистрирани возила за 24 лица, 28 санкционирани мотоциклисти