притисни ентер »

Извори

Скопје Инфо

Костовски се сретна со младите пливачи Влатко и Петар и им вети помош
Костовски се сретна со младите пливачи Влатко и Петар и им вети помош

Костовски се сретна со младите пливачи Влатко и Петар и им вети помош

Градоначалникот на општина Бутел, Дарко Костовски, денеска се сретна со младите спортски надежи, Петар и Влатко Цекови, кои ќе добијат младинска спортска стипендија од општината, и помош за некои поголеми натпреварувања. Браќата Петар и Влатко Цекови од Општина Бутел се голема надеж на македонското пливање Петар на 13 години оваа година станал сениорски

Денес се празнува голем празник, Преображение господово

Денес се празнува голем празник, Преображение господово

Нашата Света Црква, сеќавајќи се на сите настани од земниот живот на Господ Исус Христос, и овој пат пред нас изнесува еден чудесен по својата длабока смисла празник – празникот на Неговото Преображение на Таворската гора. Овој празник е востановен во спомен на собитието на Тавор, кое се случило четириесет дена пред Христовата смрт и распетие. Кога

Четири лица се повредени во тешка сообраќајка на „Водњанска“

Четири лица се повредени во тешка сообраќајка на „Водњанска“

Четири лица се тешко повреди во сообраќајка која синоќа се случил на улицата „Водњанска“ во центарот на Скопје. Четворица малолетници се тешко повредени, откако утрово малолетник со форд мондео удри во метална канделабра и бетонска жардињера, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. - На 19.08.2022 во 04.20 часот било пријавено дека на крстосницата

Несреќа на Партизанска, исклучените семафори причина за уште една сообраќајка

Несреќа на Партизанска, исклучените семафори причина за уште една сообраќајка

Исклучените семафори и жолтото, трепкаво светло на семафорот на пешачкиот премин кај трговскиот центар „Лептокарија“ беа причина за една уште една сообраќајна несреќа која за среќа помина без сериозни повреди. Но, две возила завршија со видливи оштетувања. Сообраќајна несреќа помеѓу патнички возила од марката „БМВ“ и „Мерцедес“ се случи синоќа на булеварот

Советниците изгласаа: 28-катница во близина на „Букурешт“ во скопски Карпош нема да има!

Советниците изгласаа: 28-катница во близина на „Букурешт“ во скопски Карпош нема да има!

„Нов пораз на урбанистичката мафија во Општина Карпош. Без присуство на советниците на СДС и ГРОМ, изгласана точката за спречување на висококатницата во Карпош“, соопшти на својот фејсбук профил Мартин Димоски, постирајќи пост на Левица. Вчера, без присуство на советниците од СДСМ и од ГРОМ, и се одржала седница на Советот на Општина Карпош на која

Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект - мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче Петров
Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект - мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект - мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на капиталниот проект за изведба на мега парк во општината Ѓорче Петров – нова зелена површина во градот што ќе се простира на повеќе од 30.000 квадратни метри. Почетокот на активностите за изведба на овој нов парк го означија градоначалничката Данела Арсовска, градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари

Просечната нето плата во јуни 31 869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31 869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни

Полицајка е повредена откако службеното „јети“ се судри со „рено“

Полицајка е повредена откако службеното „јети“ се судри со „рено“

Повредена е полицајка и уште едно лице при сообраќајка во скопско. На 18.08.2022 во 08.35 часот било пријавено дека на крстосница од регионален пат Велес – Скопје, со локален пат од с.Марино кон с.Идризово се случила сообраќајна несреќа во која учествувало патничко возило „рено“, со скопски регистарски ознаки, управувано од В.К.(78) од Скопје и патничко

Скопјанец загина во сообраќајка кај Дебар

Скопјанец загина во сообраќајка кај Дебар

Скопјанец излетал од пат и смртно настрадал во текот на вчерашниот ден. На 18.08.2022 во 15.50 часот во СВР Тетово е пријавено дека на регионалниот пат Маврови Анови - Дебар, во месноста „Жировничко анче“, патничко возило „сузуки свифт“ со скопски регистарски ознаки, што го управувал Љ.Ј.(67) од Скопје излетало од коловозот. Во несреќата, возачот се

Сакал да помине граница со туѓ пасош - уапсен маж на Табановце

Сакал да помине граница со туѓ пасош - уапсен маж на Табановце

Маж на „Табановце“ приложил туѓ пасош. На 19.08.2022 во 02.30 часот на граничниот премин „Табановце“ од полициски службеници е лишен од слобода К.Ф.(29). Тој при пасошка контрола приложил туѓа албанска патна исправа на име Д.М.(25). Лицето било предадено на полициски службеници од Полициска станица Куманово за понатамошна постапка, иформираа од МВР

Пецаков: Охридски пливачки маратон ќе има!

Пецаков: Охридски пливачки маратон ќе има!

Општина Охрид ќе обезбеди 2 милиони денари за непречена организација Охридскиот пливачки маратон, соопшти градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. -Неизмерна е среќата и задоволството што ги чувствувам, воден од фактот дека Охридски пливачки маратон ќе има. Верувам дека секој охриѓанец го има истото чувство. Охридскиот пливачки маратон, не е само спортска

Од утре нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Од утре нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Подрачјето на Северна Македонија од утре до средината на следната седмица ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално повремено ќе има појава на невреме со пообилен дожд (над 30 л/м2) за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 60

Екс-градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, и неговата соруга добија условни казни

Екс-градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, и неговата соруга добија условни казни

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, и неговата сопруга се спогодија со Скопското обвинителство и добија условни казни затвор, објави БИРН . Двајцата беа обвинети во врска со лажното сведочење на Тодоровиќ на судењето за предметот „Талир“, во кој Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Илија Димовски, Леко Ристовски

Ова е љубов како од романот на Никола Спаркс!

Ова е љубов како од романот на Никола Спаркс!

„Најдобрата љубов е онаа што ти ја буди душата; онаа што нè прави да посегнеме повеќе и онаа што всадува оган во нашите срца и му нуди мир на нашиот ум. Се надевам дека тоа ќе ти го овозможам засекогаш“, напиша Никола Спаркс во книгата „Страници на нашата љубов“, а и не згреши, зашто Илина Арсова и Игор Џамбазов се македонските Ромео и Јулија, или

За дрога уапсени седум лица во Штип

За дрога уапсени седум лица во Штип

МВР информира дека во текот на вчерашниот ден СВР Штип, согласно оперативниот план „Безбедно лето  2022“, презело низа мерки и активности во областа на недозволената трговија со дрога, при што од слобода биле лишени М.М.(30), Ж.М.(21), Н.Т.(18), Г.С.(19), С.Г.(18), Д.А.(19) и Ф.Т.(19). -При извршени прегледи, претреси на домови и патнички возила кај