притисни ентер »

Извори

Скопје24

Се ближи голем празник, обележан со црвено: Не се работи и не се започнува ништо
Се ближи голем празник, обележан со црвено: Не се работи и не се започнува ништо

Се ближи голем празник, обележан со црвено: Не се работи и не се започнува ништо

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко ѝ беше од племето Давидово, а мајка ѝ од родот Аронов. И така таа по татко беше од царски, а по мајка од архиерејски

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ: Денеска е Спомен на чудата на Св. Архангел Михаил

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ: Денеска е Спомен на чудата на Св. Архангел Михаил

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Денеска е 6 септември (по стар стил) и се слави Спомен на чудата на Свети Архангел Михаил. Во Фригија имаше едно место наречено Хони („нурнување“) недалеку од Јерапол; и на тоа место извор со чудотворна вода. Кога Светиот апостол Јован Богослов со Филип го проповедаше Евангелието во Јерапол, тој погледна на она место

Видео кое буквално ќе ве разочара од човечкиот род: Туристи натераа сиромашно девојче да јаде лута пиперка за пари

Видео кое буквално ќе ве разочара од човечкиот род: Туристи натераа сиромашно девојче да јаде лута пиперка за пари

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Не е срамота да се биде сиромашен. Срамота е да се биде бездушен богат човек опкружен со сиромашни чесни луѓе. Овие туристи, за да се потсмеваат на мало девојче, и’ ветуваат дека ќе и дадат малку пари, ако изеде лута пиперка без да заплаче. Таа остана силна и покрај големата болка од лутата пиперка, дури и се насмевнуваше

Тие се омилениот турски пар – вака изгледаа на својата свадба

Тие се омилениот турски пар – вака изгледаа на својата свадба

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Познатиот пар од 1001 ноќ и Далеку од дома, хит серијата на Сител, Бергурзал Корел и Халит Ергенч се венчаа во 2009, за нивната љубов се пишува многу, но тие лично многу ретко изнесуваат детали од приватниот живот. Поради тоа, папарацо фотографите многу често се обидуваат да ги „уловат“ на некоја прослава или додека

АЛАРМАНТНО: По Преспанското и Охридското Езеро, и Мавровското се претвори во баричка

АЛАРМАНТНО: По Преспанското и Охридското Езеро, и Мавровското се претвори во баричка

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Алармантна е ситуацијата со езерата во нашата земја. Имено, според фотографиите кои ги објави Курир се гледа тажната слика од нашите најголеми бисери во земјава, Преспанското, Охридското, а сега веќе и Мавровското Езеро кои буквално пресушија поради негрижа. Ваквиот несоодветен третман кон природата е само уште еден

Катарина Ивановска денес се радува бескрајно: Има голем повод за славење
Катарина Ивановска денес се радува бескрајно: Има голем повод за славење

Катарина Ивановска денес се радува бескрајно: Има голем повод за славење

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Македонската убавица, топ манекенката Катарина Ивановска во повеќе наврати не се штедела да сподели среќни моменти од незниот приватен живот. Посебно оние најубавите. А еден таков сподели на Инстаграм. Нејзината ќеркичка Кира слави роденден. Тоа е прекрасно девојче со кристални очи, убавица како мајка и. Нека ѝ е

Година на пресврти: На кои хороскопски знаци 2021 година ќе им донесе голема среќа

Година на пресврти: На кои хороскопски знаци 2021 година ќе им донесе голема среќа

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 За многу од претставниците на зодијакот, 2020 година беше навистина тешка. Но, добрата работа е што од почетокот на новите 365 дена постепено ќе започнете да оставате сè лошо во минатото. Многумина од вас ќе најдат среќа, ќе почувствуваат дека судбината е на нивна страна и ќе можат да ги исчистат негативните влијанија

Сите се сеќаваме на секртарката од „Среќни луѓе“ – но нејзината ќерка сега изгледа уште подобро

Сите се сеќаваме на секртарката од „Среќни луѓе“ – но нејзината ќерка сега изгледа уште подобро

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Мал е бројот на мажи кои во 90-те не беа луди по згодната секретарката Беба од серијата „Среќни луѓе“. Актерката Гордана Бјелица важеше за симбол на привлечноста тој период, а сега таа титула ја носи нејзината ќерка Теодора. Во контроверзниот филм „Афтерпарти“, глуми преубавата Теодора во кој има интиргантна улога,

Брз рецепт за домашно тесто – направете печива по желба

Брз рецепт за домашно тесто – направете печива по желба

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Подгответе домашно тесто за разни печива… СОСТОЈКИ: 400 гр глатко брашно, 1/2 лажици шеќер, 1/2 лажица сол, 1/2 лажичка сув квасец и 1 лажица масло. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Пред да почнете со подготовка на смесата, ослободете ја работната површина и направете доволно место како би ги обликувале саканите облици. Земете

За тестото убаво да нарасне – Трик со брашното кој ќе ви олесни многу

За тестото убаво да нарасне – Трик со брашното кој ќе ви олесни многу

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Секогаш кога правите тесто кое треба да нарасне, употребете мал трик. Брашното треба да биде на собна температура за тестото полесно и подобро да нарасне. Пред да правите ваков вид тесто, оставајте го брашното на собна температура. Брз рецепт за домашно тесто – направете печива по желба Подгответе домашно тесто за

Не е сеедно: Часот на раѓање го одредува вашиот карактер

Не е сеедно: Часот на раѓање го одредува вашиот карактер

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Не е сеедно дали сте родени на пладне или на полноќ, некои наши карактеристики зависат баш од часот на нашето раѓање. Од 00:00 до 01:00 часот Овие луѓе се карактеризираат со агресивност (Овен) поврзана со издржливост (Сатурн). Околината ги смета за тврдоглави и особено горди. Ним им недостасува чувство за дипломатија

Трик: Исчистете ги веницијанер ролетните брзо и едноставно

Трик: Исчистете ги веницијанер ролетните брзо и едноставно

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Постои трик како брзо и лесно да ги светнете венецијанер ролетните дома, кои се ситни и тешко достапни за чистење. За да не ги вадите и миете, исчистете ги со мокар чорап кој ќе ги фати темелно сите делови.Обидете се. Најдобар начин како туш кабината да ви изгледа како нова – со ова купатилото ќе блеска Сигурно и

МОН објави видео: Еве како ќе изгледа враќањето на училиште

МОН објави видео: Еве како ќе изгледа враќањето на училиште

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се придржуваат учениците, наставниците и родителите со враќањето на децата во училниците од први октомври годинава. Видеото е веќе достапно на официјалните Фејсбук профили на МОН,

Поинаков од другите: Овој хороскопски знак се раѓа за да го промени светот

Поинаков од другите: Овој хороскопски знак се раѓа за да го промени светот

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Сигурно повеќепати сте чуле како некој вели „Сакам да го променам светот“ или „Сакам да оставам трага“, но сепак кај многумина тоа е само желба. Но за луѓето родени во знакот Јарец, тоа е нивна животна цел со која раѓаат и на која остануваат до последен ден. Нивниот живот, уште од мали нозе, не е воопшто лесен. Во

Фројдов тест на личноста: Трае неколку минути, а открива многу за вас

Фројдов тест на личноста: Трае неколку минути, а открива многу за вас

ИЗВОР Скопје24 | септември 19, 2020 Сигмунд Фројд е еден од најценетите, но и најконтроверзни научници на 20-от век.Во текот на неговиот живот едни го сметале за шарлатан, а други за генијалец. Коко Шанел го нарече „првиот маж феминист“, а две работи ја одбележале неговата кариера – разоткривање на мистеријата за човечкиот сон и „пронаоѓање“ на клучот