притисни ентер »

Извори

Скопје1

Пецаков го спаси охридскиот пливачки маратон, ќе го организира општината
Пецаков го спаси охридскиот пливачки маратон, ќе го организира општината

Пецаков го спаси охридскиот пливачки маратон, ќе го организира општината

Градоначалникот Кирил Пецаков донесе одлука Општина Охрид да го организира овогодинешното издание на Охридскиот пливачки маратон. Ова дојде по координативниот состанок кој беше одржан утрово. Пецаков за „А1он“ ја потврди информацијата. Маратонот ќе биде поддржан и од спонзори, како и Агенцијата за млади и спорт. По долги години традиција и организација

„Земја која го мрази своето име“, странец објави видео од посетата на Македонија

„Земја која го мрази своето име“, странец објави видео од посетата на Македонија

Странецот Густав Ростед неодамна ја посети Македонија. Тој на социјалните мрежи сподели видео со наслов „Земја која го мрази своето име“. „Среќен сум што се вратив по втор пат во оваа земја, но последниот пат кога ја посетив имаше друго име. 90% од луѓето кои живеат тука земјата не ја нарекуваат Северна Македонија како што всушност е новото име. Ова

Најчевска бара да бидат отстранети сите кадри на ДУИ од институциите

Најчевска бара да бидат отстранети сите кадри на ДУИ од институциите

По објавените информации дека околу 50 милиони евра е вредноста на украдената струја само од Скопскиот регион, а во Општина Арачиново за една година се краде струја во вредност од 6 милиони евра, се огласи професорката Мирјана Најчевска „Арачиново е слика на ДУИ и во што би се претворила државата да е само ДУИ на власт. На добар пат сме да го достигнеме

Денес е Преображение на Господ Исус Христос: Еве што не смее да се прави на денот кога се отвара небото

Денес е Преображение на Господ Исус Христос: Еве што не смее да се прави на денот кога се отвара небото

Преображение на Господ Исус Христос Благословување на плодовите како благодарност кон Бога Празникот Преображение Господово спаѓа во големите празници што ги празнува Светата Христова црква, но тој и со поголемиот број обичаи и верувања има значајно место во животот на нашиот народ, така што во целокупното празнување на овој празник следиме повеќе

Ќе направи ли Русковска драма, повика куп новинари и камери

Ќе направи ли Русковска драма, повика куп новинари и камери

Суспендираната шефица и обвинителка Вилма Русковска денеска ќе се жали од републичкиот обвинител Љубомир Јовески поради тоа што ја оддалечи од работното место и ѝ покрена дисциплинска постапка. Русковска тоа ќе го направи со доза на драма. Според информациите, таа повикала куп новинари да присуствуваат пред Советот на јавни обвинители во моментот кога

Екипите на Охридски Комуналец на терен во градот и приградските населби
Екипите на Охридски Комуналец на терен во градот и приградските населби

Екипите на Охридски Комуналец на терен во градот и приградските населби

Голем број активности на оперативните служби задолжени за јавното зеленило и јавната чистота, велат од Охридски Комуналец “Екипите на „Паркови и зеленило„ го расчистуваат патниот правец од с.Лескоец до с.Скребатно. Се отстрануваат гранките од дрвјата и жбунестата вегетација која го попречува нормалното движење на пешаците и возилата, а тревата се

Скопјанец излета од патот Маврово – Дебар, почина на лице место

Скопјанец излета од патот Маврово – Дебар, почина на лице место

На 18.08.2022 во 15.50 часот во СВР Тетово е пријавено дека на регионалниот пат Маврови Анови – Дебар, во месноста „Жировничко анче“, патничко возило „сузуки свифт“ со скопски регистарски ознаки, што го управувал Љ.Ј.(67) од Скопје излетало од коловозот. Во несреќата, возачот се здобил со тешки телесни повреди од кои починал на самото место. Смрт констатирал

Полициси автомобил учествувал во сообраќајка на патот Велес-Скопје

Полициси автомобил учествувал во сообраќајка на патот Велес-Скопје

На 18.08.2022 во 08.35 часот било пријавено дека на крстосница од регионален пат Велес – Скопје, со локален пат од с.Марино кон с.Идризово се случила сообраќајна несреќа во која учествувало патничко возило „рено “, со скопски регистарски ознаки, управувано од В.К.(78) од Скопје и патничко возило „шкода јети“, сопственост на МВР. Во несреќата со телесни

“Ова не го сметам за суспензија на Вилма Русковска, туку за суспендирање на правото”, вели Русковска

“Ова не го сметам за суспензија на Вилма Русковска, туку за суспендирање на правото”, вели Русковска

Жалбата само што е доставена во советот на јавни обвинители. Членовите треба да се запознаат до истата.Со жалбата ги побивам наводите во решението, изјави Вилма Русковска на денешната прес конференција Таа додаде дека ова него смета за нејзина суспензија, туку за суспендирање на правото. “Ова не го сметам за суспензија на Вилма Русковска, туку за суспендирање

Тешка несреќа на „Водњанска“, малолетници со тешки повреди однесени во болница

Тешка несреќа на „Водњанска“, малолетници со тешки повреди однесени во болница

Четворица малолетници се тешко повредени откако рано утринава со автомобил влетале најпрво во метална канделабра, па во бетонска жардињера на „Водњанска“, јавува „Курир“. Од МВР за Курир велат дека несреќата кај нив е пријавена утринава во 04.20 часот. -На крстосницата од бул.“Мајка Тереза“, со ул.“Тодор Александров“ и ул.“Белградска“ патничко моторно

Охриѓанка измамена: Дала 3.000 евра на лице кое ја излажало дека ќерка и е повредена во несреќа, па потребни и се пари

Охриѓанка измамена: Дала 3.000 евра на лице кое ја излажало дека ќерка и е повредена во несреќа, па потребни и се пари

На 18.08.2022 година, 74-годишна жителка на Охрид, во СВР Охрид пријави дека околу 13 часот, телефонски добила известување за сообраќајна несреќа во која, наводно, била тешко повредена нејзината ќерка и дека итно ѝ биле потребни пари за помош и исплата на оштета. Според пријавеното, на едно лице кое дошло пред нејзиниот дом, таа му дала околу 3000

Пецаков презадоволен: Се обезбедуваат учесници, бизнисмени нудат помош, маратон ќе има

Пецаков презадоволен: Се обезбедуваат учесници, бизнисмени нудат помош, маратон ќе има

Се прават напори да се обезбедат што повеќе учесници на Охридскиот пливачки маратон. Општина Охрид испраќа покани, најверојатно ќе има околу 20 пливачи, а се очекуваат одговори и од други спортисти. Кирил Пецаков, градоначалник на Охрид, кажа дека заинтересираност за помош има и од бизнисмени кои понудиле средства. Според него, со толкав обем на заинтересираност,

Од септември со покачени плати, објавени секторите каде ќе има зголемување

Од септември со покачени плати, објавени секторите каде ќе има зголемување

„Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита, се грижиме за сите граѓани“, вели СДСМ. Оттаму додаваат: СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Со неодамна донесениот Закон за служба во

Османи одби да каже дали Македонија била окупирана од фашистичка Бугарија, вели Левица

Османи одби да каже дали Македонија била окупирана од фашистичка Бугарија, вели Левица

„Министерот Бујар Османи во вчерашна емисија на домашните медиуми одби искрено да одговори за тоа што сите го знаеме, за да не ги налути бугарските власти на чии интереси служи“, вели Левица. По низата на скандали со т.н. “историска комисија” на која и претстои “толкување” на историјата од минатите два века, сега, Министерот дозволи да увидиме во која

Златниот пресек како критериум: Ова е најубавиот град на светот

Златниот пресек како критериум: Ова е најубавиот град на светот

На страницата „Online Mortage Advisor“ објавена е студија во која се проучуваат историските делови низ Велика Британија, но се анализирани и остатоците од светот и најпознатите градби и архитектура на градовите. Научниците ги пресметале пропорциите на најдолгите и најкратките градови и нивните димензии и ги споредиле со златниот пресек и заклучиле