притисни ентер »

Извори

Skopje

Дипломатите во одбрана на полската ЛГБТ заедница
Дипломатите во одбрана на полската ЛГБТ заедница

Дипломатите во одбрана на полската ЛГБТ заедница

Амбасадори од сите страни на светот – вкупно 50 – акредитирани во Варшава, во отворено писмо, побараа од владата на Полска да ја запре непријателската кампања и дискриминацијата кон ЛГБТ заедницата во оваа земја, која во писмото на странските дипломати се означува како сексуално малцинство. Меѓу потписниците на ова писмо се амбасадорите од земјите-членки

Меркел го посетила Навални во болница

Меркел го посетила Навални во болница

Рускиот опозиционер Алексеј Навални изјави дека германскиот канцелар Ангела Меркел го посетила во болницата во Берлин, каде тој се лекуваше од нападот, извршен во Русија, со нервниот агенс Новичок. Оваа информација, претходно, ја објави неделникот „Шпигел“. Навални претходно изјави дека од болницата во Омск, каде првично беше сместен на лекување, бил

Газиводе станува езеро „Трамп“?

Газиводе станува езеро „Трамп“?

Еуфоријата по потпишаната спогодбата меѓу Србија и Косово во Вашингтон, под патронат на американскиот претседател Доналд Трамп, продолжува да се одржува како во американскиот главен град, како што се вели, за потребите на изборната кампања на актуелниот претседател, така и во Приштина и во Белград. Таа има достигнато толку високо ниво, што во чест

„Њујорк Тајмс“: Претседателот не плаќал данок!
„Њујорк Тајмс“: Претседателот не плаќал данок!

„Њујорк Тајмс“: Претседателот не плаќал данок!

Доналд Трамп нема платено данок во десет од изминатите 15 години, открива весникот „Њујорк Тајмс“. Цитирајќи податоци од даночната пријава, весникот уште открива дека Трамп, за кого се тврди дека поседува богатство од над три милијарди долари, платил само 750 долари, сојузен данок на приход за 2016 година, кога беше избран за претседател. Истиот податок

Врховниот суд на САД по вкус на конзервативците

Врховниот суд на САД по вкус на конзервативците

Само десетина денови по смртта на судијата на американскиот Врховен суд, Рут Бадер Гинсберг, овековечена како „иконата на либерализмот“ во САД, претседателот Доналд Трамп одлучи веднаш да именува замена- и тоа од редовите на конзервативниот дел на општеството. Одби да ги послуша советите на политичките и правните експерти, на демократите, па и на високи

Нова војна за Нагорно Карабах

Нова војна за Нагорно Карабах

Во подолго време спорниот регион Нагорно Карабах, одново има воени судирања меѓу двете соседни земји Ерменија и Азербејџан. И двете страни меѓусебно се обвинуваат за тоа кој (овој пат) прв почнал. Двете земји тврдат дека им имаат нанесено „тешки загуби“ на противничките сили. И веднаш по тоа, во Ереван и во Баку, беше прогласена воена состојба, што

Западнобалкански избори во Америка

Западнобалкански избори во Америка

На четириесетина денови пред претседателските избори во САД, кампањата се повеќе наликува на западнобалканска, отколку на американска! И тонот на таквата атмосфера, ја дава токму актуелниот претседател, а не неговиот противкандидат, што би изгледало поразбирливо, барем за гласачите на Балканот. Изненадувањето (ако тоа воопшто е изненадување, кога е

„СПЦ е инструмент на српскиот национализам и на Русија“

„СПЦ е инструмент на српскиот национализам и на Русија“

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека Српската православна црква (СПЦ) е инструмент на големосрпскиот национализам и на руските интереси на Балканот и дека пример за тоа се последните црногорски случувања. Во интервју за загрепски „Јутарњи лист“, Ѓукановиќ рекол дека „СПЦ беше непримерно, директно вклучена во изборите во Црна Гора

Мери Трамп го тужи чичкото Доналд – за измама

Мери Трамп го тужи чичкото Доналд – за измама

Мери Трамп, ќерка на еден од браќата на американскиот претседател Доналд Трамп, преку својот адвокат, објави дека до судот во Менхетен (во Њујорк) има поднесено тужба против својот чичко – за измама. Измамата се однесува околу наследството што го има оставено нејзиниот дедо, починат пред 20 години. Покрај претседателот на САД, во тужбата, како обвинети

ЦИА: Путин насочува кампања против Бајден

ЦИА: Путин насочува кампања против Бајден

Американските разузнавачки и контраразузнавачки агенции веруваат дека „Владимир Путин се наоѓа зад широко развиената кампања, полна со дезинформации, чија единствена цел е да му наштети на Џо Бајден, да го дисквалификува како претседателски кандидат за изборите на 3 ноември“ – откриваат американските медиуми. Според една строго доверлива проценка на

Тужба против Австрија од заразените туристи

Тужба против Австрија од заразените туристи

Една австриска организација за заштита на потрошувачите (ВСВ), поднесе тужба против владата на Австрија, за негрижа и неодговорност кон гостите во скијачкиот центар Ишгл во Тирол, на почетокот од избувнувањето на епидемијата со коронавирусот. Засега тужбата е поднесена во името на четворица од заразените туристи. Но, организацијата најавува дека откако

Бугарија протера двајца руски дипломати-шпиони

Бугарија протера двајца руски дипломати-шпиони

Официјална Софија соопшти дека одлучила да протера двајца руски дипломати, што бугарското државно обвинителство ги обвини за шпионажа. Во соопштението на бугарското министерство за надворешни работи се вели дека била испратена нота до амбасадата на Русија во Софија со која е побарано, дипломатите чиј идентитет не е откриен, да ја напуштат Бугарија

Том Круз во вселената во НАСА-Спејс Икс

Том Круз во вселената во НАСА-Спејс Икс

Том Круз е една од ѕвездите на Холивуд и неустрашливиот херој на серијата филмови „Невозможна мисија“, но сега се подготвува за својата најголема и најтешка невозможна мисија – за лет во вселената. Според лондонски „Дејли Меил“, Круз (58) ќе биде член на екипажот на вселенското летало „Спејс-Икс Драгон“, на летот закажан за октомври 2021 година, до