притисни ентер »

Извори

Сител

Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 10 повредени | ВИДЕО
Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 10 повредени | ВИДЕО

Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 10 повредени | ВИДЕО

Автобус со регистерски таблички од Шабац, Србија во кој се превезувале 48 деца,излетал од автопатот Тракија во Бугарија и се превртел во ендек при што има повредени. На местото на настанот пристигнале возила на брза помош, пожарна и неколку полициски возила. Според првичните информации најмалку десет лица се повредени. Сите патници се државјани на

Автобус со деца од Србија се преврте на автопатот Тракија во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте на автопатот Тракија во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот Тракија кај градот Стара Загора, соопштија бугарските власти. Инцидентот се случил околу 20:10 часот на 216. км во правец на Софија. Според првичните информации 10 деца се тешко повредени. Полицијата и пожарникарите се на терен. Сообраќајот на овој дел од автопатот е ограничен за да се обезбеди

Е вака се пее химната - големо браво за македонските ракометни надежи

Е вака се пее химната - големо браво за македонските ракометни надежи

На завршувањето на ЕХФ Шампиантот, на кој македонските ракометни надежи го освоија златото, на свечената церемонија организаторот ја пушти можеби најкратката верзија на македонската химна. Но. Тоа не ги поколеба црвено-жолтите кои и без музика (акапела) ја испеаја македонската химна, онака како што им лежи на срцето, но пред се онака гордо, како што

Оштетени уште 6 автомобили со македонски регистерски таблички во Грција | ФОТО

Оштетени уште 6 автомобили со македонски регистерски таблички во Грција | ФОТО

Во саботата вечерта 6 возила од Македонија се оштетени во гратчето Переа, во близина на Солун. Од нив 3 возила се од Скопје, 2 од Прилеп и 1 возило од Битола. Сопствениците кои сакаат да останат анонимни се крајно револтирани затоа што иако ја повикале грчката полиција никој не дошол да изврши увид на лице место. Мештаните пак ги советувале за да не

Во Чаир зајакната контрола во продажни објекти кои работат во недела, изречени 12 мерки

Во Чаир зајакната контрола во продажни објекти кои работат во недела, изречени 12 мерки

– Припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат за труд, денеска во периодот 10:00 до 17:00 часот, на подрачјето на Општина Чаир извршиле контроли во објекти на ул. „Цветан Димов“ и „Џон Кенеди“ со цел да се утврди дали работодавачите ги почитуваат законските одредби кои се однесуваат на забраната

Децата повредени во сообраќајната несреќа во Бугарија пристигнаа во Србија
Децата повредени во сообраќајната несреќа во Бугарија пристигнаа во Србија

Децата повредени во сообраќајната несреќа во Бугарија пристигнаа во Србија

Децата кои вчера беа повредени во сообраќајна несреќа во Бугарија пристигнаа во Србија на понатамошно лекување. Тие штотуку ја минаа бугарската граница и влегоа во Србија. Како што напиша Телеграф, децата со амбулантно возило директно ќе бидат пренесени во Белград, а ќе бидат згрижени на Универзитетската детска клиника во Тиршов.

Почина проф. д-р Димитар Бајалџиев

Почина проф. д-р Димитар Бајалџиев

– На 78 години вчера почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“-Скопје,  на Катедрата за воведни и теоретски правни науки. – Со неговата смрт загубивме драг и почитуван колега, доајен од областа на вовед во правото и автор на бројни научни и стручни трудови, успешен интелектуалец, извонреден предавач,

Историската комисија објави што договорила, зошто ќе се слават заеднички пет личности?

Историската комисија објави што договорила, зошто ќе се слават заеднички пет личности?

Embedded video for Историската комисија објави што договорила, зошто ќе се слават заеднички пет личности? Три години по усвојувањето од Владата, официјално обелоденето кои историски личности заеднички ќе ги слават Скопје и Софија, како и што треба да се менува во учебниците во основно образование во Македонија и во Бугарија. Препораките до Владите

Правда ќе забрани употреба на имиња на контроверзни личности при регистрација на здруженија

Правда ќе забрани употреба на имиња на контроверзни личности при регистрација на здруженија

Embedded video for Правда ќе забрани употреба на имиња на контроверзни личности при регистрација на здруженија Министерството за правда до петок веќе ќе ја има нацрт верзијата на измените на Законот за здруженија и фонадации со кои треба да се регулира и статусот на граѓански здруѓженија со имиња на спорни историски имиња, дознава Сител. За таа цел,

Македонија имала три одлуки за донација на воена опрема за Украина, тенковите се една од нив

Македонија имала три одлуки за донација на воена опрема за Украина, тенковите се една од нив

Embedded video for Македонија имала три одлуки за донација на воена опрема за Украина, тенковите се една од нив Македонската влада донела три одлуки за донација на воена помош за Украина, ама деталите остануваат државна тајна поради класифицираните податоци. Иако од власта не откриваат што сме испратиле во завојуваните подрачја, сепак министерката

Може ли случајот од Црна Гора да биде лекција за потреба од превенција?

Може ли случајот од Црна Гора да биде лекција за потреба од превенција?

Embedded video for Може ли случајот од Црна Гора да биде лекција за потреба од превенција? Граѓаните стравуваат дека државата нема функционален систем за третман на психички растроените лица. Случајот со масакрот во Цетиње, Црна Гора го потресе целиот регион и е уште еден доказ дека институциите не работат на превенција и спречување на фаталните последици

Значително помал број деца позитивни на Ковид-19 минатата недела на прегледи во Козле

Значително помал број деца позитивни на Ковид-19 минатата недела на прегледи во Козле

Embedded video for Значително помал број деца позитивни на Ковид-19 минатата недела на прегледи во Козле Ако пред неполн месец за едно деноноќие во детската болница Козле амбулантски биле третирани и по 100-тина деца позитивни на Ковид 19, последната недела преполовен е бројот на прегледи. Од установата велат дека се намалува и бројката на хопитализирани

Бизнисот бара соодветен даночен модел

Бизнисот бара соодветен даночен модел

Embedded video for Бизнисот бара соодветен даночен модел Да – за даночни реформи кои ќе продуцираат поголем раст и ќе ја сузбијат сивата економија, Не за даноци со кои ќе се стимулира работата на црно. Владата ги почна консултациите со бизнис заедицата, кои јасно и дефинирале дека земјава не е спремна од 1 јануари да  стартува со предложените мерки

Српски автобус излета од автопат во Бугарија - има повредени, нема жртви

Српски автобус излета од автопат во Бугарија - има повредени, нема жртви

Embedded video for Српски автобус излета од автопат во Бугарија - има повредени, нема жртви Дванаесет лица од кои осум деца се повредени во сообраќајната несреќа која синоќа се случи во Бугарија. Автобус со српски регистарски таблички кој превезувал членови на фолклорен ансамбл, се превртел на автопатот Тракија. Според првичните информации на истрагата,